Reklama

Elektronika - Komfort - elektroniczne dodatki zwiększające komfort użytkowania

Mercedes Klasa S - jedzie cały czas na "długich"

dokument
pobierz +

Światła drogowe bez oślepiania: Adaptive Highbeam Assist PLUS

Po raz pierwszy system Adaptive Highbeam Assist PLUS pozostawia włączone długie światła na stałe. Inni uczestnicy ruchu wykryci w stożku światła są maskowani i w ten sposób chronieni przed oślepieniem. Jeśli kamera systemu zarejestruje nadjeżdżające z przeciwka pojazdy, dostosuje emisję światła do konkretnej sytuacji. W konsekwencji kierowca nie musi wyłączać świateł drogowych - może korzystać z ich pełnego zasięgu bez cienia irytacji czy narażania innych użytkowników drogi.

Adaptive Highbeam Assist PLUS również korzysta z nowej kamery stereoskopowej. Jeśli rozpozna ona pojazd nadjeżdżający z przeciwka, uruchomi mechanizm w lampach samochodu, maskujący część diod LED odpowiadających za światła drogowe, chroniąc przed oślepianiem kierowców aut, które znalazły się w stożku emitowanego światła. Jeśli układ wykryje je poza obszarem, który może zostać zamaskowany, automatycznie przełączy światła drogowe na mijania. Identyfikuje on również zjawisko samooślepiania, spowodowane na przekład przez tablice odblaskowe, i odpowiednio maskuje reflektory.

Adaptive Highbeam Assist PLUS bazuje na systemie Adaptive Highbeam Assist, wprowadzonym przez Mercedes-Benz w 2009 roku. Adaptive Highbeam Assist przełącza światła drogowe na mijania, jeśli jego kamera wykryje nadjeżdżające z przeciwka pojazdy. Dodatkowo, system adaptacyjnej kontroli świateł mijania pozwala na płynną zmianę trybu oświetlenia i nie męczy wzroku.

Uciąż liwe dla innych? Ju ż nie - tylne lampy z kontrolą intensywno ś ci ś wiecenia

Nowa Klasa S jest wyjątkowo taktowna dla innych uczestników ruchu i w inny sposób. Jako pierwsza na świecie, będzie wyposażona w tylne światła o wszechstronnej funkcjonalności - intensywność działania świateł hamowania i kierunkowskazów dostosowana jest do aktualnego stanu jazdy i poziomu oświetlenia (dzień/noc).

Przykład? Jeśli kierowca Mercedesa wciśnie pedał hamulca podczas oczekiwania na przejazd przez skrzyżowanie, światła hamowania będą świeciły mniej intensywnie, aby uniknąć oślepiania kierowców w autach z tyłu. Zakres dystrybucji światła został rozszerzony, aby lampy spełniały wymogi prawne i spełniały swoją funkcję.

inf MERCEDES

Zasoby powiązane


Reklama