Reklama

Mechanika - Żródła napędu - silniki stosowane obecnie oraz w przyszłości

Konsekwentnie ekologiczne - nowe MINI Electric

dokument
pobierz +

Jego domeną jest mobilność wolna od lokalnych emisji. Także prezentacja prasowa nowego MINI Cooper SE (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 0,0 l/100 km; zużycie energii w cyklu mieszanym: 16,8-14,8 kWh/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 0 g/km) ma być maksymalnie ekologiczna. Międzynarodowa prezentacja prasowa zasilanego czysto elektrycznie modelu brytyjskiej marki premium będzie neutralna pod względem emisji CO2. Jazdy próbne zasilane stuprocentowo ekologiczną energią elektryczną, konsekwentne oszczędzanie zasobów podczas imprezy oraz usługi kompensacji na rzecz certyfikowanych projektów ochrony klimatu pozwalają podczas pierwszego wystąpienia nowego MINI Cooper SE przed przedstawicielami mediów z całego świata, zmniejszyć jego ślad środowiskowy do zera.

Międzynarodowa premiera prasowa nowej MINI Cooper SE odbędzie się w styczniu 2020 r. w Miami na Florydzie. Istnieje tam możliwość zasilania całej floty samochodów testowych wyłącznie energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Daje to przedstawicielom mediów możliwość odbycia jazd próbnych, a także jazd na potrzeby sesji filmowych i fotograficznych, całkowicie bezemisyjnie. Emisje CO2 powstające przy okazji przyjazdu i wyjazdu zespołu MINI oraz dziennikarzy ze wszystkich regionów świata zostaną skompensowane zakupem certyfikatów środowiskowych. Nastąpi również kompensacja wszystkich innych gazów cieplarnianych, których nie da się uniknąć w związku z wydarzeniem. Zakupione w tym celu certyfikaty wspierają wybrany zgodnie z najwyższymi standardami międzynarodowymi projekt energetyki wiatrowej w Ameryce Południowej.

Dochód z zakupu certyfikatów środowiskowych zostanie wykorzystany na rozbudowę farmy wiatrowej Peralta w Urugwaju. Zastosowanych tam 25 turbin spełnia zapotrzebowanie na energię elektryczną około 50 tysięcy gospodarstw domowych. Farma wiatrowa została uznana za pionierski projekt przez Zofnass Program for Sustainable Infrastructure na Uniwersytecie Harvarda. Przyczynia się ona do dalszego zwiększania udziału energii odnawialnej w koszyku energetycznym Urugwaju, wspierając tym samym plan osiągnięcia przez ten kraj całkowitej neutralności klimatycznej do 2030 roku. Ponadto wsparty zostanie projekt wykorzystania energii wiatrowej w południowej Argentynie. W regionie Patagonii największa tego typu elektrownia w kraju dostarcza do krajowej sieci energetycznej energię elektryczną wytworzoną w sposób neutralny dla klimatu na obszarze około 1500 hektarów, wykorzystując 43 turbiny wiatrowe.

Nowe MINI Cooper SE jest zasilane silnikiem elektrycznym o mocy 135 kW (184 KM), który przyspiesza od zera do 60 km/h w 3,9 sekundy i od zera do 100 km/h w 7,3 sekundy. Umieszczony w podłodze wysokonapięciowy akumulator litowo-jonowy zapewnia zasięg od 235 do 270 kilometrów. Do ładowania wystarczy zwykłe gniazdko domowe; alternatywnie dostępna jest stacja MINI ELECTRIC Wallbox. Do szczególnie krótkich postojów na ładowanie można wykorzystać stacje szybkiego ładowania o mocy do 50 kW.

inf/zdj MINNI


Reklama