Reklama

Elektronika - Bezpieczeństwo - elektroniczni asystenci ruchu

City Brake Control w Fiacie 500L

City Brake Control w Fiacie 500L

Na bliższą uwagę zasługuje system „City Brake Control". Potrafi on rozpoznawać przeszkody przed samochodem i w przypadku braku reakcji kierowcy - automatycznie uruchamiać hamulce, unikając kolizji. Zależnie od pewnych parametrów (nawierzchnia, dynamika i kierunek ruchu pojazdu, pozycja przeszkody, stan opon, itp.) interwencja systemu CBC (City Brake Control) może zapobiec kolizji całkowicie lub przynajmniej zminimalizować jej skutki.
System CBC w samochodzie Fiat 500L koordynuje działanie trzech układów: automatycznego hamowania awaryjnego (AEB), Prefill i wspomagającego hamowanie awaryjne (BAS).

· Układ AEB reaguje na lokalizację i prędkość przeszkody, prędkość prowadzonego pojazdu (poniżej 30 km/h), przeciążenie poprzeczne, kąt skrętu kierownicy oraz zmienny nacisk na pedał przyspieszenia.

· Funkcja Prefill z kolei błyskawicznie „dopełnia" ciśnienie w układzie hamulcowy, przyspieszając jego działanie, zarówno na sygnał AEB, jak i w wyniku rozpoczęcia hamowania przez kierowcę.

· Działanie układu BAS polega na rozpoznaniu sytuacji awaryjnego hamowania i maksymalnym zwiększeniu ciśnienia, aby maksymalnie zwiększyć skuteczność hamowania.

CBC korzysta z czujnika laserowego na szybie czołowej, który współpracuje z programem elektronicznej stabilizacji toru jazdy ESP. Oparty na stosowanej w astronomii zasadzie pomiaru odległości pomiędzy satelitami, czujnik wykrywa obecność przeszkód przed pojazdem w pewnych tylko okolicznościach: obrysy prowadzonego samochodu i przeszkody muszą się nakładać w ponad 40% szerokości samochodu, kąt potencjalnego uderzenia nie może przekraczać 300, a powierzchnia refleksyjna przeszkody musi umożliwiać jej wykrycie przez czujnik laserowy.
Priorytetem systemu „City Brake Control" jest maksymalne bezpieczeństwo we wszelkich warunkach eksploatacji, stąd też logika aktywacji systemu może być różna w takich sytuacjach, jak cofanie pojazdu, niezapięte pasy bezpieczeństwa, czy oblodzenie nawierzchni.

inf/zdjęcia FIAT

Zasoby powiązane


Reklama