Reklama

Nadwozie - Stylizacja - design i rozwój motoryzacji

Mercedes-Benz Klasa X - pick up PREMIUM

Mercedes-Benz Klasa X - pick up PREMIUM

W Sztokholmie debiutuje prototypowa Klasa X - zapowiedź nowego modelu Mercedes-Benz Vans. To pierwszy pick-up w segmencie aut premium, łączący najlepsze cechy pick-upów oraz samochodów z gwiazdą na masce. Demonstrują to dwie wersje stylizacji prototypu: pierwsza z nich, „powerful adventurer” ( prawdziwy twardziel), reprezentuje wszystkie zalety klasycznych pick-upów: wytrzymałość, funkcjonalność i wysokie zdolności terenowe. Druga, „stylish explorer” (stylowy odkrywca), idzie o krok dalej i pokazuje designerski potencjał pick-upa z gwiazdą. Klasa X będzie prawdziwym Mercedesem - począwszy od stylistyki przez komfort i dynamikę jazdy aż po bezpieczeństwo. Tym samym Mercedes-Benz jako pierwszy producent premium odpowiada na zmieniające się wymagania klientów w światowym segmencie pick-upów średniej wielkości, a jednocześnie jako pierwszy sprawi, że wytrzymały jednotonowy pick-up z miejscem dla nawet pięciu osób stanie się równie atrakcyjny, co pojazdy rekreacyjne i rodzinne.

 

Wprowadzenie pick-upa pozwoli rozbudować gamę produktową Mercedes-Benz Vans do czterech serii modelowych. Równocześnie marka spod znaku trójramiennej gwiazdy będzie pierwszym producentem premium reprezentowanym w obiecującym segmencie pick-upów średniej wielkości. Produkcyjna wersja Klasy X trafi do salonów pod koniec 2017 roku. Kluczowymi rynkami zbytu nowego modelu będą: Argentyna, Brazylia, RPA, Australia i Europa.

Dr Dieter Zetsche, Prezes Zarządu Daimler AG i szef Mercedes-Benz Cars: „Pick-up Mercedesa pozwoli nam zamknąć jedną z ostatnich luk w naszej ofercie. Nasz cel: chcemy oferować klientom samochody dopasowane do ich konkretnych potrzeb. A Klasa X ustanowi nowe standardy w rosnącym segmencie”.

„Otworzymy i zmienimy segment pick-upów średniej wielkości - Klasa X będzie pierwszym na świecie prawdziwym pick-upem premium dopasowanym do współczesnego miejskiego stylu życia” - mówi Volker Mornhinweg, szef Mercedes-Benz Vans. „Nasza przyszła Klasa X będzie pick-upem bez kompromisów. Nadwozie oparte na ramie, mocny sześciocylindrowy silnik i stały napęd na cztery koła to dla nas pozycje obowiązkowe. Jako wartość dodaną wnosimy do segmentu bezpieczeństwo, komfort, zwinność i ekspresyjną stylistykę - innymi słowy wszystko, co wyróżnia samochody Mercedesa. Chcemy w ten sposób przyciągnąć nowych klientów, którzy nigdy dotąd nie rozważali zakupu auta tego typu”.

Przetasowania w segmencie: Mercedes-Benz pierwszym producentem premium z pick-upem w ofercie

Światowy rynek pick-upów średniej wielkości przechodzi radykalne zmiany. Dawno już minęły czasy, gdy nabywcy traktowali je wyłącznie jako „konie pociągowe” do ciężkiej pracy. Dziś pick-upy coraz częściej traktowane są jako uniwersalne samochody zarówno użytkowe, jak i prywatne, a niekiedy służą wyłącznie do użytku prywatnego. Udział indywidualnych nabywców w tym segmencie od lat nieprzerwanie rośnie. W efekcie najczęściej wybieraną wersją nadwoziową stała się ta z podwójną kabiną, oferująca miejsce nawet dla pięciu osób. Coraz więcej nabywców prywatnych i instytucjonalnych szuka pick-upów, które oferują charakterystykę i komfort aut osobowych. 20 lat temu podobny trend zapoczątkował zmiany w segmencie „terenówek”. Właśnie wtedy Mercedes-Benz jako pierwszy producent premium wprowadził na rynek swojego SUV-a, - Klasę M. Na nowo zdefiniował w ten sposób pojęcie samochodu terenowego - i odniósł trwały sukces.

„Dwa warianty stylizacyjne prototypowej Klasy X interpretują wyrazisty charakternaszych SUV-ów w najbardziej ekspresyjnej formie - i ucieleśniają dwoistość naszej filozofii projektowania, łączącej emocje z chłodnym minimalizmem. W skrócie - hot & cool” - mówi Gorden Wagener, szef stylistów Daimler AG. „Progresywna stylistyka wersji »powerful adventure« stawia na nowoczesność i manifestuje pragnienie przygody, podczas gdy wariant »stylish explorer« odwołuje się do emocji - i zapewnia namacalne doświadczenie współczesnego piękna”.

Samochód koncepcyjny Mercedes-Benz Klasa X „stylish explorer”: progresywna stylistyka z elementami typowymi dla SUV-ów

Wizja Nowej Klasy X „stylish explorer” - polakierowana metalicznym, eleganckim białym lakierem - demonstruje zdecydowaną deklarację, jaką nowy pick-up Mercedesa składa w swoim segmencie i w miejskim środowisku.

Kontrast emocjonalnej stylizacji i purystycznego wykończenia („hot”) z precyzją, innowacyjnością i przemyślanymi detalami („cool”) na nowo interpretuje filozofię projektowania Mercedes-Benz. Atletyczne przetłoczenia podkreślają dynamiczny charakter Klasy X. Wyrazisty przedni pas reprezentuje ewolucję typowej stylistyki znanej z SUV-ów spod znaku trójramiennej gwiazdy - z jeszcze bardziej muskularnym przetłoczeniem pokrywy silnika i reflektorami, których kształt sięga daleko aż po błotniki. Utrzymany w podobnym stylu przedni zderzak oraz mocno wyprofilowane błotniki dodatkowo podkreślają optyczną szerokość nadwozia i sprawiają, że samochód przybiera jeszcze solidniejszą postawę na drodze. Równocześnie wlot powietrza z pojedynczą listwą i umieszczoną centralnie gwiazdą nawiązuje do eleganckich coupé Mercedes-Benz.

Poszerzone przednie i tylne nadkola robią miejsce dla szeroko rozstawionych, dużych kół, odpowiednich do jazdy poza utwardzonymi drogami. 22-calowe obręcze z lekkich stopów z kontrastującym, lśniącym wykończeniem w kolorze antracytowym nadają prototypowej Klasie X „stylish explorer” silną prezencję. Zintegrowane stopnie boczne podkreślają atletyczną rzeźbę nadwozia, podobnie jak specjalnie opracowany dla prototypu odcień lakieru.

Wyjątkowo krótki przedni zwis, długi tylny zwis i dwie linie biegnące po bokach akcentują dynamiczne walory nowego pick-upa. Charakterystycznym elementem tylnego pasa jest diodowy pas świetlny z subtelnym, chromowanym wykończeniem. Stylistyka dolnej partii nadwozia nawiązuje z kolei do stylizacji nowych SUV-ów z gwiazdą.

Kokpit: stylowy, ergonomiczny i komfortowy

Wnętrze prototypowej Klasy X „stylish explorer” jest równie emocjonujące, co stylowe - i wyróżnia się intrygującym kontrastem ciepłych i chłodnych barw oraz zastosowaniem wysokiej jakości materiałów. Mieszanka kolorów i okładzin odzwierciedla język projektowania Mercedes-Benz, zwany filozofią „zmysłowej przejrzystości”. Brązowa tapicerka z nubukowej skóry tworzy wyjątkowo przytulną atmosferę. Ten sam kolor ma deska rozdzielcza, dodatkowo ozdobiona elementami z białej skóry nappa. Elementy dekoracyjne z wędzonego dębu o otwartych porach kontrastują z listwami z polerowanego aluminium. Świat nowoczesnego luksusu przybiera tu szczególnie wysmakowaną formę. Wrażenie to wzmacnia okrągły kształt otworów wentylacyjnych, ekran o wysokiej rozdzielczości oraz centralny kontroler i panel dotykowy. Podobnie jak w przypadku smartfonów, wszystkimi funkcjami pokładowej telematyki można zawiadywać dotykowo, za pomocą gestów lub poprzez odręczne wprowadzanie cyfr i liter. Tym samym Mercedes-Benz wprowadza do segmentu pick-upów średniej wielkości najnowocześniejszą obecnie koncepcję sterowania i wyświetlania. Równocześnie zachowano typową dla aut tego segmentu charakterystykę i elementy funkcjonalne.

Samochód koncepcyjny Mercedes-Benz Klasa X „powerful adventurer”: prawdziwy twardziel

Obok prototypowej Klasy X „stylish explorer” debiutuje drugi prototyp - Concept Klasy X „powerful adventurer”, który koncertuje się na klasycznych cechach pick-upów. Już jego metaliczny lakier lemonax odzwierciedla wrodzoną wytrzymałość oraz duże zdolności terenowe - a w rezultacie podkreśla fakt, że przyszły pick-up Mercedes-Benz będzie łączył styl i komfort z wrodzonymi walorami tego rodzaju pojazdów.

Samochód koncepcyjny Mercedes-Benz Klasa X „powerful adventurer” mierzy 1,90 m wysokości. Ma duże opony w rozmiarze 35 x 11,5, wysoki prześwit i atletyczny wygląd, który wzbudza respekt już na pierwszy rzut oka. To zasługa m.in. wlotu powietrza przedzielonego dwiema listwami - wizytówki SUV-ów spod znaku gwiazdy, osłon podwozia i błotników oraz matowych, karbonowych nadkoli. Umieszczona z przodu elektryczna wciągarka i metalowy hak z tyłu stanowią dodatkową deklarację wytrzymałości przyszłego pick-upa.

Progresywna stylistyka nadwozia prototypu manifestuje jego niezależny charakter i żądzę przygody w najczystszej postaci. Podobnie wnętrze - matowe, karbonowe elementy, lakierowane powierzchnie i odważna, współgrająca z lakierem kolorystyka podkreślają siłę, jaka drzemie w Klasie X. Wizerunek ten uzupełnia czarna tapicerka ze skóry nappa oraz skórzane elementy deseniem przypominające włókno węglowe. Wykończone czarną skórą boczki foteli zapewniają odpowiednie podparcie w każdym terenie, a jednocześnie są przyjemne w dotyku.

inf/zdj MERCEDES

Zasoby powiązane


Reklama