Reklama

Mechanika - Podzespoły - układy jezdne i układy napędowe

Fiat TIPO - nadwozie i zawieszenie

dokument
pobierz +

Fiat Tipo ma sztywne i lekkie, jednobryłowe nadwozie, dzięki zastosowaniu wysoko wytrzymałościowej stali (około 80% całości) oraz klejów strukturalnych. Do najważniejszych cech konstrukcji zalicza się zastosowanie w dolnej części nadwozia wytrzymałościowej stali „tłoczonej na ciepło”. W rezultacie powstała doskonała aerodynamika pojazdu oraz duża wytrzymałość na uderzenie, przy jednoczesnej redukcji masy.

Jednym z celów postawionych przed projektantami, którzy mieli opracować Fiata Tipo, było stworzenie zawieszenia, które byłoby w stanie zapewnić osiągi porównywalne z tymi spotykanymi w samochodach wyższej klasy. Poszukiwano rozwiązań mechanicznych, które zagwarantowałyby dużą łatwość i precyzję prowadzenia, doskonałe trzymanie się drogi oraz najwyższy z możliwych komfort pasażerów. Stąd wybór dwóch schematów stosowanych już w innych modelach Fiata, odpowiednio skorygowanych i zmodernizowanych.

Z przodu Fiat Tipo zastosowano niezależne koła ze zmodernizowanym pod względem sprawności i lekkości zawieszeniem typu McPherson. Charakterystyki geometryczne i elastokinematyczne zostały tak udoskonalone, aby zredukować pochylenia koła, zwiększając w ten sposób maksymalne przyspieszenie boczne i, w konsekwencji, przyczepność do drogi. Drążek stabilizacyjny przedni jest połączony z zawieszeniem za pomocą korbowodzików wykonanych z materiału kompozytowego, które ograniczają wibracje i nierówności nawierzchni, a wszystko to dla maksymalnego komfortu jazdy.

Z tyłu, nowy kompaktowy sedan Fiata wyposażony jest w zawieszenie z kołami wzajemnie połączonymi z belką skrętną, również ono zostało zmodernizowane pod kątem redukcji masy, dzięki szerokiemu zastosowaniu materiałów wysoko wytrzymałościowych. Do tego samego celu przyczynia się specjalny kształt skrętnego profilu, który umożliwił uzyskanie optymalnej sztywności bez konieczności montowania stabilizatora poprzecznego. inf/zdjęcia/film FIAT

Zasoby powiązane


Reklama