Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

PEUGEOT 9X8 - od wirtualnego projektu do wyjazdu na tor

dokument
pobierz +

Przed wyjazdem na tor w celu przeprowadzenia jazd testowych, poprzedzających homologację samochodu, hybrydowy PUEGEOT 9X8 Hypercar zaistniał jako projekt cyfrowy o objętości 51,1 gigabajtów i składał się z 15 267 plików zgromadzonych na twardym dysku.

Technologia cyfrowa otworzyła nowe możliwości w dziedzinie sportu samochodowego. Pozwoliła inżynierom PEUGEOT SPORT zobrazować koncepcję hipersamochodu 9X8 bez tylnego spojlera jako rozwiązanie przełomowe i całkowicie odmienne od projektów samochodów konkurencyjnych oraz zatwierdzić jej słuszność na długo przed wyprodukowaniem najmniejszej nawet części samochodu.

W taki sposób technologia cyfrowa umożliwia dziś prowadzenie zaawansowanych badań technicznych z jednoczesną, znaczącą oszczędnością czasu, pieniędzy i zasobów. Na długo przed wyruszeniem na pierwszą jazdę PEUGEOT 9X8 Hypercar istniał jako byt czysto wirtualny. Przez dwa lata zespół projektantów PEUGEOT SPORT pracował nad jego modelowaniem w oparciu o już istniejące oprogramowania, które czasem były dostosowywane do specyfiki projektu oraz programy komputerowe, stworzone w całości własnymi siłami, począwszy od czystej kartki papieru.

„Jedną z naszych mocnych stron jest możliwość samodzielnego tworzenia narzędzi do projektowania niezbędnych elementów” – zaznacza François Coudrain, dyrektor ds. układów napędowych programu WEC w PEUGEOT SPORT.

Technologia cyfrowa służy kreatywności

W tworzeniu projektu cyfrowego PEUGEOT 9X8 uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Informatyczni geniusze, inżynierowie „od osiągów” i inżynierowie wyścigowi, wszyscy dążyli do jednego celu - zdobywać laury w wyścigach długodystansowych. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, świat inżynierii trzyma się zawsze rutynowego sposobu postępowania:

• Bardzo dokładna i pogłębiona lektura przepisów umożliwia właściwe zrozumienie tego, co jest dozwolone, a co nie, a przede wszystkim umożliwia wyobrażenie sobie tego, co jest możliwe
• Sporządzenie specyfikacji – jest to formalne określenie potrzeb i celów w zakresie wyników jakie mają zostać osiągnięte w ramach obowiązujących przepisów. Dokument ten jest następnie objaśniany szczegółowo w kilku uzupełniających specyfikacjach powiązanych ze sobą
• Założenia konstrukcyjne - w oparciu o ogólną specyfikację inżynierowie odpowiedzialni za budowę pojazdu projektują różne jego koncepcje. W tym właśnie procesie najpełniej wyraża się kreatywność inżynierów PEUGEOT SPORT, a także projektantów z działu stylu PEUGEOT, od początku włączonych w tworzenie samochodu 9X8. Technologia cyfrowa, niezależnie jednak od jej siły i możliwości, nie może zastąpić procesu twórczego, a projekt 9X8 jest przede wszystkim wspaniałą przygodą dla ludzi. Najbardziej obiecujące projekty są przekładane na język cyfrowy, zaś odpowiednie osiągi cyfrowych „kandydatur” są oceniane, a finalnie wybierana jest tylko jedna z nich.
• Symulacja CFD (Computational Fluid Dynamics) – stosowana głównie w dziedzinie aerodynamiki symulacja CFD służy do analizy przepływu płynów z uwzględnieniem zjawisk fizycznych lub chemicznych, takich jak turbulencje i wzbudzenie cieplne.

inf Peugeot


Reklama