Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

CITROËN SpaceTourer - NOWA PLATFORMA, STYL, KOMORT

dokument
pobierz +

Sylwetkę CITROËNa SpaceTourer charakteryzują płynne, pozbawione wizualnej agresji i łagodne linie, oraz masywny pas przedni wyrażający spokój i pewność siebie.

Wrażenie solidności i doskonałych proporcji nadwozia potęgują krótkie zwisy i skrajnie rozmieszczone koła. Elementy te wpływają na przestronność kabiny.

Patrząc z przodu uwagę zwraca krótka, niemal pozioma maska z szerokim grillem rozciągniętym w poziomie pomiędzy reflektorami, potęgująca wrażenie silnego charakteru auta, w stylu vanów amerykańskich.

Logo marki, wkomponowane w poziome linie grilla, tworzy intrygujący efekt graficzny – herbowe szewrony rozchodzą się na boki liniami zachodzącymi aż na szkła reflektorów.

Kształt przodu samochodu podkreśla obszerny, elegancki i wzbudzający zaufanie zderzak. Obejmuje on wloty powietrza, których czerń kontrastuje i zarazem akcentuje surowy styl pojazdu. Światła dzienne w technologii LED mają kształt pionowy i rozmieszczone są na przedłużeniach profilu nadkoli, doskonale pasując do zamontowanych pod nimi reflektorów przeciwmgielnych.

Z profilu SpaceTourer optycznie informuje o obszerności swojego wnętrza – duże odsuwane drzwi boczne i wielkie przeszklone powierzchnie, podkreślają przestronność kabiny.

Widok z tyłu wyraża połączenie stylu i funkcjonalności. Dominuje w nim duża pokrywa bagażnika, zapowiadająca przestrzeń, w której nie zabraknie miejsca na bagaż. Tylna partia nadwozia o łagodnie poprowadzonych liniach, obejmuje otwieraną szybę o starannie zaprojektowanych, ukośnie zaokrąglonych profilach, zgrabnie dopasowanych do wykroju tylnych szyb bocznych.

CITROËN SpaceTourer to projekt stworzony z myślą o funkcjonalności i użyteczności. Bez granic, w duchu zdecydowanie współczesnym, w stylu surowym i jednocześnie eleganckim, stanowi prawdziwe zaproszenie zarówno do wyjazdów wypoczynkowych, jak i podróży zawodowych. Tak w środowisku miejskim, jak i w najbardziej odległe i niezwykłe miejsca.

Aby w pełni zaprezentować zalety swego stylu, SpaceTourer dostępny jest w gamie dziewięciu kolorów, od wyszukanych odcieni: czarny Onyx, niebieski Impérial, brązowy Rich Oak, szary Platinium i szary Aluminium, po żywe i intensywne: pomarańczowy Tourmaline, niebieski Lagoon, piaskowy i biały Banquise. Samochód może być wyposażony w felgi Curve ze stopów lekkich o średnicy 17 cali, które dodają jeszcze bardziej stylowy wygląd.

NOWA PLATFORMA DLA WIĘKSZEJ PRZESTRONNOŚCI WNĘTRZA

CITROËN SpaceTourer korzysta z nowego wariantu modułowej platformy EMP2, wykorzystanej w modelach C4 Picasso i Grand C4 Picasso. Nowy model zapożycza od nich całą partię przednią, przejmując zalety tej konstrukcji w zakresie zgrupowania komponentów mechanicznych, takich jak silnik i skrzynia biegów, jak również elementów instalacji elektrycznej, takich jak akumulator, główna wiązka elektryczna itd.

Pozostała część platformy została zaprojektowana specjalnie dla modelu SpaceTourer. Wzmocniona konstrukcja mieści nowe, specyficzne dla tego modelu zawieszenie przednie i tylne zdolne przenieść obciążenie do 1400 kg. Modułowy charakter platformy umożliwia zastosowanie dwóch wersji rozstawu osi (2,92 m i 3,27 m) oraz dwóch długości zwisu tylnego (0,8 m i 1,15 m). Dzięki kombinacjom tych wymiarów SpaceTourer może występować w trzech długościach: XS ma 4,6 m (i jest nowym modelem w tym segmencie) i występuje z krótkim zwisem tylnym, M ma długość 4,95 m, a XL 5,3 m (obydwie odmiany ze zwisem długim).

Typ nadwozia

Długość

Rozstaw osi

Tylny nawis

Maksymalna pojemność bagażnika VDA
(5 miejsc – drugi rząd siedzeń przesunięty do przodu)

XS

4,6 m

krótki

krótki

1978 litrów

M

4,95 m

długi

krótki

2381 litrów

XL

5,3 m

długi

długi

2932 litrów

Nowa platforma zapewnia:

- modularność wnętrza, które może mieścić nawet do dziewięciu osób;

- przestronność w 2 i 3 rzędzie siedzeń;

- łatwość wsiadania, w szczególności na siedzenia w trzecim rzędzie, dzięki dużemu zakresowi otwarcia odsuwanych drzwi bocznych (aż do 0,93 m, zależnie od wybranego typu nadwozia);

- duże pojemności bagażnika (aż do 2932 litrów w wersji XL – 5 miejsc)

Optymalnie dobrane rozmiary (długość od 4,6 m do 5,3 m / szerokość: 1,92 m / wysokość: 1,9 m), w połączeniu z elektro-hydraulicznym wspomaganiem kierownicy i średnią zawracania wynoszącą od 11,3 m do 12,4 m, czynią z CITROËNA SpaceTourer pojazd zwinny, przystosowany do wszelkich sytuacji drogowych i odpowiadający wymaganiom wszystkich użytkowników.

SpaceTourer jest dostępny w czterech różnych wersjach:

- SpaceTourer Feel i SpaceTourer Shine, dostępnych w trzech długościach nadwozia z 5, 7 lub 8 miejscami. Wersje te są przeznaczone głównie dla dużych, wielodzietnych rodzin i dla tych, którzy uwielbiają wyjazdy ze znajomymi. Ich wnętrze oferuje wiele możliwości konfiguracji dzięki przesuwnym siedzeniom zamontowanym na prowadnicach, pokaźnej pojemności bagażnika i większej ilości miejsca na nogi. Siedzenia są wyposażone w regulację kąta pochylenia oparcia i można je złożyć w stolik (siedzenie pasażera z przodu oraz siedzenia w drugim i trzecim rzędzie), co znacznie ułatwia przewożenie sporych rozmiarów sprzętu sportowego i rekreacyjnego lub rzeczy do domu.

- SpaceTourer Business, dostępnej w trzech długościach nadwozia, do przewozu od pięciu do dziewięciu osób. Ta wersja o atrakcyjnej stylistyce jest przeznaczona głównie dla zawodowych przewoźników (busy hotelowe, taksówki, itp.). Można ją dowolnie skonfigurować, jeśli chodzi o ilość miejsc siedzących i wyposażenie, co w praktyce daje możliwość idealnego dostosowania samochodu do indywidualnych potrzeb klienta.

- SpaceTourer Business Lounge, dostępnej w dwóch długościach nadwozia (M i XL), sześcio- lub siedmiomiejscowych. W zależności od potrzeb może służyć jako salon lub biuro „na kółkach”. Jest wyposażony w pojedyncze fotele ze skórzaną tapicerką ustawione tyłem do kierunku jazdy (w drugim rzędzie), składany, przesuwny stolik i dodatkowo przyciemniane szyby w tylnej części, zapewniające większą kameralność. Jest przeznaczony do potrzeb biznesowych (samochody z kierowcą, przewóz VIP-ów).

 

PRAKTYCZNY DO WSZYSTKICH ZASTOSOWAŃ

CITROËN SpaceTourer ułatwia życie i jest cennym sprzymierzeńcem w codziennych wyzwaniach. Pomimo niespotykanie małej jak na ten segment długości 4,6 m może pomieścić nawet dziewięć osób*. Niewysokie nadwozie (1,9 m) pozwala na swobodny wjazd na podziemne parkingi w miastach, blokach czy centrach handlowych lub lotniskach, niedostępnych dla większości samochodów z tego segmentu.

SpaceTourer dysponuje pomysłowym i funkcjonalnym wyposażeniem:

- automatycznie otwierane przesuwne drzwi boczne – w tym segmencie dostępne tylko w tym modelu. Dzięki czujnikom można je otworzyć automatycznie, nawet jeśli się ma obie ręce zajęte bagażami. Wystarczy przesunąć stopę pod tylnym zderzakiem, by odblokować zamki samochodu i automatycznie otworzyć drzwi po tej stronie, po której stoimy. Jest to duża wygoda dla użytkowników, którzy chcą posadzić dziecko w foteliku lub wyładować bagaże;

- przesuwne boczne drzwi ze wspomaganiem. To prawdziwy „plus” np. dla kierowców wersji SpaceTourer Business lub Lounge. Mogą otworzyć lub zamknąć przesuwne drzwi za pomocą przycisku na desce rozdzielczej, dzięki czemu pasażerowie nie muszą się z nimi mocować;

- otwierana tylna szyba pozwalająca na łatwe załadowanie bagażnika, jeśli z tyłu samochodu brakuje miejsca na otwarcie klapy. Do otwierania szyby służy przycisk dyskretnie umieszczony obok oświetlenia tablicy rejestracyjnej;

* w zależności od kraju

- liczne otwarte lub zamykane schowki rozmieszczone w kabinie (o pojemności sięgającej 74 litrów) - z przodu: schowek w dolnej części deski rozdzielczej z gniazdami typu jack, USB i 12V, schowek w górnej części deski (w niektórych wersjach podświetlany i chłodzony), uchwyty na kubki z obu stron deski rozdzielczej, centralnie umieszczony schowek w górnej części deski oraz w przednich drzwiach dwie duże kieszenie, które mogą pomieścić butelkę o poj. 1,5 l. Pasażerowie dysponują więc wszelkimi wygodami, a także: stolikami lotniczymi, żaluzjami przeciwsłonecznymi, gniazdami 12V i 220 V.

 

TYPOWY DLA CITROËNA KOMFORT Z MYŚLĄ O DOBRYM SAMOPOCZUCIU KLIENTÓW

Sympatyczne wnętrze

Przestronne wnętrze CITROËNA SpaceTourer ma służyć wygodnym podróżom i zapewnić każdemu z użytkowników najwyższy poziom komfortu.

Duże szyby i szklany dach zapewniają otwarcie na świat zewnętrzny, doskonale doświetlając wnętrze. Szklany dach składa się z dwóch części, które można niezależnie od sobie przesłonić.

Lekko podwyższona deska rozdzielcza daje poczucie bezpieczeństwa. W połączeniu z wysoko umieszczonym fotelem kierowcy pozwala w pełni panować nad sytuacją na drodze. Dzięki doskonałemu rozplanowaniu kierowca ma wszystko, czego potrzebuje w zasięgu ręki i wzroku: zegary o wyrazistej nowoczesnej stylistyce, 7-calowy ekran dotykowy, przełączniki systemu ogrzewania, schowki i przycisk otwarcia automatycznych drzwi bocznych.

W CITROËNIE SpaceTourer zadbano o potrzeby wszystkich pasażerów, aby każda trasa, każda eskapada stały się chwilą relaksu.

Tapicerka siedzeń została wykonana z przyjemnych w dotyku materiałów, które dopełniają wrażenia komfortu. SpaceTourer może być wykończony jednym z dwóch rodzajów tapicerek tkaninowych w graficzne wzory (Mica, Graphite), czarną tapicerką ze skóry ekologicznej Carla lub czarną tapicerką skórzaną Claudia.

Osoby siedzące w drugim i trzecim rzędzie mogą mieć do swojej dyspozycji niezależne, przesuwne fotele z komfortowymi zagłówkami i podłokietnikami, zapewniającymi optymalną wygodę. Poczucia komfortu dopełnia umieszczony w centralnej części kabiny panel dachowy z pulsacyjnymi nawiewami powietrza z klimatyzacji oraz dyskretnym oświetleniem, przypominającym rozwiązania stosowane w samolotach.

Zgodnie z zamysłem projektantów wystrój wnętrza ma tworzyć pogodny klimat spokoju. W celu podniesienia komfortu SpaceTourer został również specjalnie wyciszony. W całym nadwoziu (m.in. dachu, drzwiach, desce rozdzielczej i podłodze) rozmieszczono materiały pochłaniające drgania oraz zastosowano klejone szyby o zwiększonej grubości (+ 0,7 mm, tj. 3,85 mm) pozwalające zmniejszyć uciążliwe hałasy i drgania.

Optymalny komfort jazdy

Niezależnie od stanu dróg, CITROËN SpaceTourer oferuje najwyższy poziom komfortu jazdy dzięki wyjątkowemu zawieszeniu, zapewniającemu precyzję prowadzenia pojazdu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego stopnia amortyzacji nadwozia. SpaceTourer posiada wzmocnione przednie zawieszenie typu McPherson ze stabilizatorem poprzecznym oraz nowego typu zawieszenie tylne z ukośnie ustawionym wahaczem, dzięki czemu w samochodzie może podróżować do dziewięciu osób z bagażami. Zawieszenie pojazdu może zostać uzupełnione napędem na cztery koła (adaptacja firmy DANGEL).

Połączenie obu nowych konstrukcji zawieszenia pozwoliło uzyskać doskonałe właściwości jezdne przy jednocześnie najwyższym poziomie komfortu podróżowania i prowadzenia samochodu zarówno z obciążeniem jak i bez.

Aby zapewnić tłumienie drgań spowodowanych nierównościami drogi i płynną jazdę, SpaceTourer został wyposażony w ramę szczątkową osadzoną na elastycznych przegubach tłumiących drgania i zapobiegających ich przenoszeniu na nadwozie. Ponadto, dla zagwarantowania maksymalnego komfortu jazdy z pasażerami w kabinie lub też bez, sprężyny zawieszenia posiadają zmienną sprężystość, zaś amortyzatory posiadają zmienny stopień amortyzacji dostosowany do obciążenia (system AMVAC); jest to system „bierny” pozwalający na zmianę stopnia amortyzacji w zależności od wysokości prześwitu pojazdu.

Tego typu rozwiązania techniczne sprawiają, że SpaceTourer oferuje komfort na poziomie znacznie przewyższającym standardy tego segmentu pojazdów, i to dla wszystkich osób w kabinie. inf/zdjęcia CITROEN


Reklama