Reklama

Nadwozie - Stylizacja - design i rozwój motoryzacji

Mazda RX-VISION najpiękniejszym modelem koncepcyjnym

dokument
pobierz +

Mazda RX-VISION, emocjonujący model napędzany silnikiem rotorowym, otrzymała nagrodę 31. Międzynarodowego Festiwalu Motoryzacyjnego dla „Najpiękniejszego Samochodu Koncepcyjnego Roku”. Ikuo Maeda, główny projektant Mazdy, odebrał we wtorek wieczorem nagrodę wraz z Kevinem Ricem – dyrektorem ds. designu w Europie, Julienem Montoussem – jego odpowiednikiem w regionie Ameryki Północnej oraz projektantem Mazdy – Norihito Iwao.

To kolejne wyróżnienie dla globalnego działu projektowego Mazdy, który we wrześniu odebrał trzy nagrody w konkursie Automotive Brand Contest 2015, w tym prestiżową nagrodę „Zespół Roku”. Mazda RX-VISION została nominowana obok Bentleya Exp10 Speed 6, Peugeota Fractal oraz Porsche Mission E. Mazda stanęła na podium razem z tym ostatnim.

Zaprezentowana premierowo na salonie Tokyo Motor Show 2015 w listopadzie, RX-VISION jest przykładem ducha rywalizacji Mazdy. Ten najnowszy model koncepcyjny jest ekspresyjnym wyrazem koncepcji stylistycznej „KODO – Dusza Ruchu”. Gładko przechodzące linie podkreślają sportowy charakter, przy jednoczesnym składaniu hołdu bogatemu dziedzictwu Mazdy w produkcji samochodów z silnikiem z przodu i napędem na tylną oś. W istocie: kompaktowy układ napędowy z silnikiem Wankla pozwala na znaczne obniżenie pokrywy silnika. Fani marki z pewnością chcieliby, aby to dzieło trafiło do produkcji.

RX-VISION będzie prezentowana na wystawie samochodów koncepcyjnych Festival Automobile International w Paryżu w kompleksie Hôtel National des Invalides do 31 stycznia. Nagroda za koncepcję trafia do samochodu, który najlepiej uosabia kreatywność i nowe trendy. Jest to jedna z czterech głównych nagród w tej corocznej imprezie, a zwycięzcy wybierani są przez jury złożone z ekspertów i entuzjastów ze świata sportów motorowych, architektury, mody i designu.

Mazda RX-VISION: wybrane dane techniczne

Liczba miejsc

2

Całkowita długość × szerokość × wysokość (w mm)

4389 × 1925 × 1160

Rozstaw osi (w mm)

2700

Silnik

SKYACTIV-R

Układ napędu

Silnik z przodu, napęd na tylne koła

Rozmiar opon (przód / tył)

245/40 R20 / 285/35 R20

Rozmiar felg (przód / tył)

20 × 9,5J / 20 × 11J

inf/zdjęcia MAZDA


Reklama