Reklama

Elektronika - Komfort - elektroniczne dodatki zwiększające komfort użytkowania

Matrycowe reflektory IntelliLux LED® następnej generacji w nowym Oplu Insignii

Matrycowe reflektory IntelliLux LED® następnej generacji w nowym Oplu Insignii

Matrycowe reflektory IntelliLux LED® następnej generacji pojawią się na rynku w 2017 roku, wraz z nowym Oplem Insignią. Innowacyjne reflektory w nowej Insignii, stanowiące udoskonaloną i bardziej zaawansowaną wersję nagradzanej matrycowej technologii oświetlenia, która zadebiutowała w zeszłym roku w modelu Astra, oferują dodatkowe funkcje zapewniające jeszcze lepszą widoczność po zmroku.

Eksperci pracujący nad zewnętrznym oświetleniem pojazdów w firmie Opel byli zachwyceni, kiedy koncepcyjny model Monza zaprezentowany podczas targów IAA we Frankfurcie w 2013 roku został określony przez dyrektora generalnego firmy Opel, dr. Thomasa Neumana, jako zapowiedź przyszłych pojazdów marki Opel.

Wprowadzali oni właśnie ostatnie poprawki do adaptacyjnych matrycowych reflektorów IntelliLux LED®debiutujących w nowej Astrze (w międzyczasie wyróżnionych nagrodą), które składają się z 16 segmentów diod LED — po 8 z każdej strony pojazdu — i automatycznie oraz nieustannie dostosowują długość i rozkład wiązki świetlnej do sytuacji na drodze.

Podziwiając Monzę Concept, fachowcy od oświetlenia w firmie Opel zastanawiali się nad sposobem dopasowania innowacyjnej matrycowej technologii oświetlenia do ultrawąskich reflektorów Insignii następnej generacji.

Wsparciem dla specjalistów od oświetlenia Opla oraz korzyścią dla przyszłych nabywców nowej Insignii był błyskawiczny rozwój oświetlenia diodowego. W okresie prac nad Astrą, rozmiary diod LED zmniejszały się, a ich moc rosła. Inżynierowie Opla wykorzystali te nowe zalety, umieszczając w reflektorach nowej Insignii, inspirowanych studyjnym modelem Monza Concept, dwa razy więcej segmentów diodowych (32) niż w Astrze.

Większa liczba segmentów diodowych pozwala na bardziej płynne i precyzyjne ruchy snopu światła. W rezultacie adaptacyjne matrycowe reflektory IntelliLux LED® w nowej Insignii generują więcej jaśniejszego światła.

„Od klientów użytkujących Astry wiemy, jak bardzo cenią sobie zalety matrycowych reflektorów IntelliLux LED®” — mówi Ingolf Schneider, kierownik działu technologii oświetlenia zewnętrznego w Grupie Opel. „Teraz, wraz z nowym Oplem Insignią, wprowadzamy na rynek drugą generację tej przełomowej technologii, jeszcze bardziej zaawansowaną i oferującą nowe funkcje poprawiające widoczność po zmroku”.

Aby zwiększyć widoczność podczas pokonywania zakrętów przy włączonych światłach drogowych, inżynierowie Opla zaopatrzyli matrycowe reflektory IntelliLux LED® nowej Insignii w dodatkową funkcję. Intensywność światła generowanego przez wewnętrzne segmenty matrycy rośnie w zależności od kąta skręcania pojazdu, co przekłada się na lepsze doświetlenie zakrętu.

Kolejną cechą poprawiającą widoczność w nowej Insignii jest oświetlenie punktowe zintegrowane z reflektorami IntelliLux LED®, dzięki któremu światła drogowe uzyskują zasięg aż do 400 metrów.

Adaptacyjne matrycowe reflektory IntelliLux LED®, mimo pokrewieństwa z rozwiązaniami zastosowanymi w futurystycznym i wizjonerskim modelu Monza Concept, są bardzo proste w obsłudze. Gdy tylko pojazd opuści miasto, reflektory IntelliLux LED® automatycznie włączają się i nieustannie dostosowują długość i kształt wiązki świetlnej do sytuacji w ruchu drogowym, takiej jak jazda w obszarze zabudowanym i poza nim, autostrada czy pokonywanie zakrętu lub łuku drogi. W ten sposób system oświetlenia nowej Insignii dosłownie zamienia noc w dzień bez oślepiania innych użytkowników drogi.

Informacja jest ważna na dzień publikacji. Niektóre elementy wyposażenia lub usługi mogą być dostępne tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

inf/zdj OPEL

Zasoby powiązane


Reklama