Reklama

Elektronika - Komfort - elektroniczne dodatki zwiększające komfort użytkowania

Mały up! - wielka nawigacja, czyli system wielofunkcyjny maps+more

dokument
pobierz +Dużo informacji – mały koszt. maps+more to system Infotainment i Entertainment oferowany dla nowych samochodów w cenie nie nadwyrężającej portfela. Dla najtańszego Volkswagena szukano systemu, który pozwoli na niedrogie korzystanie z nawigacji, telefonu, informacji i rozrywki. System ten miał dysponować także możliwością łatwej aktualizacji. Razem z Navigon, jednym z czołowych producentów przenośnych systemów nawigacyjnych, Volkswagen opracował specjalnie dopasowane do up! rozwiązanie dostępne cenowo dla wszystkich klientów.

maps+more w szczegółach. Na polskim rynku maps+more kosztuje 1400 zł. W wersji high up! jest elementem wyposażenia seryjnego. Do tego trzeba zamówić radio z odtwarzaczem RCD 215, którym alternatywnie można sterować także z maps+more. Dlaczego takie połączenie? Ponieważ odtwarzanie utworów MP3 lub komunikatów systemu nawigacji czy też rozmów telefonicznych działa prawidłowo tylko wtedy, gdy dźwięk jest emitowany przez system radiowy i głośniki samochodowe. Otrzymujemy wtedy kompletny system radia z nawigacją i funkcją sterowania głosowego, odtwarzacz CD/MP3, czytnik kart SD (32 GB) do odtwarzania muzyki i obrazów, zestaw głośnomówiący, wielofunkcyjny komputer pokładowy wraz z funkcją pomagającą zaoszczędzić paliwo podczas jazdy oraz wiele dalszych aplikacji przekraczających zakres oferowany przez inne systemy dostępne na rynku. Funkcje podstawowe podzielone są na 4 zakresy menu: „Samochód”, „Nawigacja”, „Media” i „Telefon”. Każdy z głównych punktów menu jest aktywowany przy użyciu 5-calowego kolorowego ekranu dotykowego.

Menu „Samochód”. W tym punkcie menu wyświetlane są informacje dotyczące up! oraz praktyczne aplikacje, na przykład:
• informacje komputera pokładowego (zasięg, aktualne zużycie paliwa, średnie zużycie paliwa, prędkość, czas jazdy i przebieg dzienny) wraz z generowanymi cyfrowo wskaźnikami obrotomierza oraz temperatury cieczy chłodzącej i temperatury zewnętrznej
• nadzorowanie drzwi (optyczna sygnalizacja otwartych drzwi lub pokrywy bagażnika)
• czujniki cofania (dodatkowa wizualna prezentacja opcjonalnej, akustycznej funkcji ułatwiającej parkowanie)
• funkcja notatnika „notepad” (wprowadzanie notatek pismem ręcznym przy użyciu ekranu dotykowego), do zainstalowania przez portal Navigon Fresh
• funkcja świateł jako latarki „highbeam” (na wyświetlaczu zaświecają się reflektory up!); również dostępna w Navigon Fresh
• „ThinkBlue. Trainer"

ThinkBlue. Trainer pomaga ekologicznie jeździć. Funkcja ta pomaga zaoszczędzić paliwo i ułatwia jazdę możliwie jak najmniej szkodliwą dla środowiska. System analizuje i ocenia częstotliwość używania pedału gazu, hamulca raz zmiany biegów i udziela kierowcy wskazówek, jak może zmienić swój sposób jazdy by zmniejszyć zużycie paliwa.
W menu startowym „ThinkBlue. Trainer” wyświetlane są trzy okrągłe symbole „Jazda”, „Zużycie” i „Zmiana biegów”. Na podstawie tych symboli można szybko stwierdzić, w jakim stopniu ekologiczny jest dany sposób jazdy. Symbol „Jazda” ma w centrum okrąg z sylwetką up! – im większy ten okrąg, tym oszczędniejszy był sposób jazdy w minionych minutach. Symbol „Zmiana biegów” wskazuje kierowcy idealny punkt zmiany przełożenia. Symbol „Zużycie” pokazuje średnie zużycie paliwa od momentu rozpoczęcia podróży. Po dotknięciu któregoś z tych symboli otworzy się menu z dalszymi informacjami. W punkcie „Jazda” będą to wskazówki dotyczące sposobu jazdy, które można natychmiast wykorzystać, aby zmniejszyć zużycie paliwa. Punkt „Zmiana biegów” dostarcza szczegółowych informacji o optymalnych punktach zmiany przełożenia oraz pokazuje, czy w ostatnich minutach zalecenia te były odpowiednio realizowane. Po wywołaniu punktu „Zużycie” pojawia się diagram z wartościami zużycia paliwa w ciągu ostatnich 30 minut.
maps+more myśli razem z kierowcą i w przypadku aktywnej nawigacji lub włączonej prezentacji map po przekroczeniu określonego poziomu rezerwy paliwa automatycznie poszukuje najbliższej stacji benzynowej; funkcja ta nazywa się „ostrzeżenie o tankowaniu”.

Menu „Nawigacja”. Pod tym punktem menu kryje się klasyczny system nawigacji z opcją sterowania głosowego i TMC. Ale niezupełnie jest to klasyczny system, bowiem maps+more oferuje znacznie więcej, niż zwykła nawigacja:
• punkt „mój samochód”: przy wygaszeniu zapłonu system automatycznie zapisuje pozycję zaparkowanego up!; w drodze powrotnej maps+more jako system przenośny znajdzie miejsce, w którym kierowca zaparkował; ta funkcja może być niesamowicie przydatna w obcym mieście
• maps+more znajduje parkingi w okolicy
• posiada również elektroniczny rejestr przebiegu pojazdu
• ponadto adresy i trasy są importowane przez Outlook; możliwy jest również wybór różnych profili tras
• kto chce, może wgrać jako wygaszacz ekranu maps+more własny motyw; ekran pokazuje w takim przypadku zawsze datę, godzinę i temperaturę na zewnątrz
• w systemie można zapisać około 500 celów dla nawigacji jako „ulubione” (POI = Points of Interest), a mapy mogą być prezentowane w postaci 3D
• maps+more informuje także o około 2 milionach POI
• polecenie „wezwij pomoc” (wyświetlacz w takim przypadku pokazuje zawsze aktualną pozycję) maps+more dzwoni pod najbliższy telefon alarmowy.

Menu „Media”. maps+more z RCD 215 umożliwia połączenie następujących źródeł muzyki z głośnikami up!: radio, czytnik kart SD (dla kart do 32 GB) lub odtwarzacz CD/MP3 systemu RCD 215. Możliwa jest również prezentacja zdjęć i filmów z karty SD. Osoby korzystające z iPoda lub iPhona mogą odtwarzać muzykę ze swojego urządzenia poprzez Bluetooth (streaming):
• w kwestii optycznej prezentacji poszczególnych funkcji mediów maps+more oferuje nowe opcje, niespotykane dotychczas w samochodach; na przykład stacje radiowe mogą być wyświetlane tradycyjnie jako napisy z nazwami lub alternatywnie w formie logo stacji (aktualne logo stacji można pobrać w każdej chwili przez Navigon Fresh)
• podobnie jak w odtwarzaczach MP3 można wyświetlać okładki płyt odtwarzanych z karty SD
• zdjęcia mogą być prezentowane na ekranie maps+more jako pokaz slajdów
• opcje radia i dźwięku można łatwo ustawić korzystając z menu „Media” i ekranu dotykowego.

Menu „Telefon”. maps+more w połączeniu z odpowiednimi telefonami z Bluetooth pełni rolę zestawu głośnomówiącego. Po podłączeniu telefonu na ekranie dotykowym dostępna jest klawiatura, książka telefoniczna podłączonego telefonu oraz rejestr ostatnich połączeń, a telefon może być obsługiwany poleceniami głosowymi.

Dalsze aplikacje dla maps+more. Przez portal internetowy maps+more kierowcy up! będą mogli pobrać dodatkowe aplikacje dla swojego urządzenia, na przykład aplikację „Pierwsza pomoc”, katalog tablic rejestracyjnych czy leksykon techniczny. Kolejne aplikacje będą oferowane bezpośrednio przez Navigon. Będą to różne przewodniki turystyczne, 3D-City-View lub wykaz stacji benzynowych z gazem ziemnym. Za niewielką opłatą udostępniane będą aktualizacje map Europy.

inf/zdjęcia VOLKSWAGEN

Zasoby powiązane


Reklama