Reklama

Nadwozie - Technika - budowa karoserii i badania aerodynamiczne

SUV Alfa Romeo Stelvio - Wyjątkowe i ekskluzywne rozwiązania techniczne.

SUV Alfa Romeo Stelvio - Wyjątkowe i ekskluzywne rozwiązania techniczne.

 

Zgodnie z kulturą techniczną Alfy Romeo, elektronika nie powinna być inwazyjna, ale wykorzystana tylko do spotęgowania doznań podczas jazdy, zapewnionych już zresztą przez doskonale zaprojektowane podwozie i zawieszenie.

Model Stelvio Quadrifoglio jest tego potwierdzeniem: wyjątkowy i zaskakujący pod względem strukturalnym, ale z zachowaniem licznych i wyszukanych systemów zastosowanych dla spotęgowania doznań podczas jazdy, zagwarantowanych już przez doskonałą mechanikę.

AlfaTM DNA Pro.

Stelvio Quadrifoglio oferuje nowy selektor Alfa DNA Pro, który modyfikuje dynamiczne zachowanie samochodu w oparciu o wybory dokonywane przez kierowcę: Dynamic, Natural, Advanced Efficient (tryb Eko) i Race (idealny, aby uzyskać maksymalne osiągi).

 

AlfaTM Torque Vectoring.

Po raz pierwszy zestawiona z napędem 4x4 Q4, technologia Torque Vectoring, udoskonala właściwości jezdne Stelvio Quadrifoglio i podkreśla jego sportowy charakter. Dwa sprzęgła w mechanizmie różnicowym tylnym pozwalają odrębnie sterować przekazaniem momentu na każde z kół. W ten sposób przekazywanie mocy na podłoże poprawia się również w warunkach niskiej przyczepności. Pozwala to prowadzić samochód bezpiecznie i zawsze bardzo przyjemnie, bez konieczności nagłych interwencji ze strony systemu kontroli stabilności.

Zawieszenia z eksluzywną technologią Alfa™Link.

Dla przedniej osi Stelvio Quadrifoglio zostało opracowane nowe, dwuwahaczowe zawieszenie z pół-wirtualną osią napędową, które optymalizuje neutralizację nierówności, jednocześnie gwarantując szybkie i precyzyjne manewry w każdych warunkach. Opatentowane przez Alfę rozwiązanie zawieszenia Alfa Romeo jest stanie zapewnić płynną jazdę na zakrętach oraz wysokie przyspieszenia boczne.
W każdej sytuacji i przy każdej prędkości, jazda Alfą Romeo Stelvio jest zawsze naturalna i instynktowna.

Na osi tylnej zastosowano, opatentowane przez Alfę Romeo, rozwiązanie wielowahaczowe typu Multilink, które gwarantuje jednocześnie wysokie osiągi, przyjemność jazdy i komfort.

Za amortyzację odpowiadają elementy sterowane elektronicznie, które na bieżąco dostosowują się do warunków jazdy i pozwalają wybrać styl jazdy bardziej ukierunkowany na osiągi lub na komfort.

Integrated Brake System (IBS) oraz tarcze węglowo-ceramiczne.

Innowacyjny system elektro-mechaniczny IBS, łączący kontrolę stabilności z tradycyjnym wspomaganiem hamulców, gwarantujący natychmiastową reakcję hamulca i rekordowo krótką drogę hamowania, jak i znaczącą optymalizację obciążeń, występuje tylko w Alfie Romeo. Zastosowano go w Stelvio Quadrifoglio, jak również wcześniej w nowej Giulii. W Stelvio Quadrifoglio występuje też układ hamulcowy z aluminiowymi elementami i tarczami węglowo-ceramicznymi.

 

AlfaTM Chassis Domain Control.

Alfa™ Chassis Domain Control (CDC), stanowi „mózg" Stelvio Quadrifoglio, kontrolujący całą elektronikę samochodu. System ten zarządza działaniem różnych elementów, jak unowocześniony selektor Alfa™ DNA Pro, napęd 4x4 Q4, system Alfa™ Torque Vectoring, aktywne zawieszenie oraz ESC – czuwa nad zoptymalizowaniem osiągów i przyjemnością jazdy. W szczególności, CDC dopasowuje jazdę w czasie rzeczywistym, powodując dynamiczne mapowanie systemu Alfa™ DNA Pro, w oparciu o dane dotyczące przyspieszenia i obrotów odczytane przez czujniki. Zapobiega, a także zarządza, krytycznymi sytuacjami, informując o nich z wyprzedzeniem konkretne jednostki systemu elektronicznego pojazdu: podwozie, układ napędowy, zawieszenie, hamulce, układ hamulcowy, układ kierowniczy, wspomaganie kierownicy i mechanizm różnicowy na zakrętach.

Elementy wyposażenia opracowane we współpracy z Magneti Marelli.

Jak dla innych modeli gamy Alfa Romeo, SUV Stelvio oferuje liczne elementy wyposażenia opracowane we współpracy z Magneti Marelli, od oświetlenia, do układu napędowego, od zawieszeń przez układy wydechowe, aż po nowy system multimedialny Uconnect 3D Nav 8,8", które potwierdzają długą i owocną współpracę pomiędzy marką Alfa Romeo, a sławną międzynarodową grupą, która działa w branży projektowania i produkcji wysokiej jakości systemów i komponentów motoryzacyjnych.

inf/zdj/film ALFA ROMEO

 

Zasoby powiązane


Reklama