Reklama

Nadwozie - Technika - budowa karoserii i badania aerodynamiczne

Jak nowy Prius zyskał na platformie TNGA

dokument
pobierz +

Już w styczniu zadebiutuje w japońskich salonach czwarta generacja Priusa. Toyota Prius to jeden z najbardziej przełomowych samochodów w historii motoryzacji. Pierwsza masowa hybryda na świecie do dziś utrzymuje niezagrożoną przez nikogo pozycję najpopularniejszego auta z alternatywnym napędem. Każda kolejna generacja flagowej hybrydy Toyoty wprowadza na rynek najnowocześniejsze technologie japońskiego producenta. Tak jest i tym razem – wraz z Priusem 4. generacji zadebiutuje rewolucyjna platforma TNGA.

 

 

Toyota New global Architecture (TNGA) to nowa filozofia produkcji, która wprowadza radykalne zmiany do Systemu Produkcji Toyoty, obejmując proces projektowania i wytwarzania samochodów, nową konstrukcję fabryk oraz wiele na nowo opracowanych części, w tym modułowych platform i napędów. Toyota planuje wprowadzić na rynek 5 platform różnych wielkości, na których zbuduje następne generacje wszystkich swoich modeli.

Pierwsza platforma TNGA debiutuje w najnowszym Priusie. Jej wykorzystanie pozwoliło zwiększyć sztywność nadwozia i obniżyć środek masy pojazdu. Poprawiło to stabilność samochodu w zakrętach, wpływając korzystnie na komfort podróżowania i precyzję prowadzenia, a w efekcie również na bezpieczeństwo jazdy.

Nowa platforma pozwoliła zwiększyć sztywność nadwozia o 60% w stosunku do poprzedniego modelu. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu technologii zgrzewania laserowego do łączenia elementów. Pozwala ona zmniejszyć odległości między punktami zgrzewania, a tym samym uzyskać większą liczbę zgrzewów. Na wzrost sztywności nadwozia wpłynęło także wprowadzenie do jego ramy struktur pierścieniowych, zastosowanie klejenia oraz większe wykorzystanie tłoczonych na gorąco blach z wysokowytrzymałej stali, której ilość wzrosła z 3% w poprzednim modelu do 19% w aktualnym. Efektem wzmocnienia nadwozia jest wzrost bezpieczeństwa zderzeniowego – nowy Prius spełnia najostrzejsze wymagania Toyota Global Outstanding Assessment.

Platforma TNGA pozwoliła obniżyć maskę silnika i linię okien, poprawiając zarówno widoczność z kabiny, jak i sylwetkę oraz aerodynamikę samochodu. O 59 mm niżej umiejscowione są także siedziska foteli. W połączeniu z bardziej optymalnie umiejscowionymi pedałami i kierownicą zapewniło to bardziej naturalną, pozwalającą uniknąć zmęczenia pozycję w fotelu. Elementy napędu hybrydowego są mniejsze i lżejsze, co pozwoliło je lepiej rozmieścić w samochodzie i obniżyć środek ciężkości.

Dla Priusa czwartej generacji opracowano zupełnie nowe, wielowahaczowe zawieszenie tylnych kół, poprawiające z jednej strony stabilność pojazdu i precyzję prowadzenia, a z drugiej komfort jazdy, dzięki lepszemu tłumieniu nierówności. Precyzyjniejsze prowadzenie Prius zawdzięcza także zastosowaniu nowego, sterowanego elektronicznie hydraulicznego systemu wspomagania hamulców, współdziałającego z systemem odzyskiwania energii z hamowania.

inf/zdjecia/film TOYOTA

Zasoby powiązane


Reklama