Reklama

Nadwozie - Stylizacja - design i rozwój motoryzacji

Koncepcja projektowa firmy MAZDA: „KODO - Dusza Ruchu” - Wypowiedź głównego stylisty

dokument
pobierz +

Przez lata Mazda często wykorzystywała wrażenie ruchu w celu podkreślenia unikalnego designu. Następna generacja samochodów Mazda została zainspirowana przez siłę i piękno płynące z natury. Ta nowa koncepcja projektowania została nazwana „KODO – Dusza Ruchu”.

„KODO – Dusza Ruchu” to innowacyjne przesłanie projektowe podkreślające energiczny i pełen mocy ruch. W swym założeniu KODO bazuje na wizerunku drapieżnika atakującego swoją zdobycz albo pchnięcia mieczem w japońskiej sztuce walki kendo, by pokazać chwilę, w której jest uwalniana zgromadzona moc. Uchwycono tu końcową formę ruchu, wypełnioną emocjami. To jest sedno nowego języka projektowego Mazdy, który będzie stosowany we wszystkich jej modelach, by podkreślić szybszy i bardziej energiczny ruch, a przy tym wprowadzić więcej emocji.

Rozpoczęty przez Ikuo Maeda, głównego projektanta Mazdy, najnowszy etap rozwoju designu Mazdy wynika z jego kreatywności, pasji i determinacji.

Przesłanie od Ikuo Maeda (Dyrektor Designu Mazdy)

„Design KODO nie ogranicza się do wyrażenia formy w jeden sposób. Przez design KODO chcę przekazać moc i piękno ruchu, który jest inspiracją dla duszy. Uważam, że świat ludzki, zwierzęcy i natura pokazują nam wstrząsające wizerunki piękna w ruchu. Chciałbym wyrazić specyficzne piękno i moc spotykane w tych światach przenosząc te kształty do sylwetek naszych samochodów. Takie linie są jak słownik, dzięki któremu chcemy wytłumaczyć naszą pasję każdemu, kto je widzi.

 

W Mazdzie SHINARI wyrażamy chwilę pełnego pędu. Kształt pojazdu jest naszą interpretacją skupienia i naprężenia, które narasta w zwierzęciu stojącym bez ruchu, czekającemu, by rzucić się do ataku. Ale jego cel nie jest nieruchomy, biegnie co sił, by uciec. W odpowiedzi drapieżnik płynnie zmienia kierunek ruchu w trakcie pościgu, stopniowo zbliżając się do swej ofiary. Przy drugim zastosowaniu KODO, rysując Mazdę MINAGI, byłem zainspirowany pozycją gracza, który rozpoczyna szybki, ale bardzo stabilny ruch.
W takiej giętkiej, pełnej mocy akcji żaden ruch nie idzie na próżno. Poczułem, że trzeba wprowadzić takie motywy do naszego pojazdu koncepcyjnego.

Mazda MINAGI dzieli język projektowy KODO z Mazdą SHINARI, ale dodaje unikalny kształt, który jasno wyróżnia jego charakter. Zwłaszcza proporcje są eleganckim odzwierciedleniem świetnych osiągów, jakich należy oczekiwać od technologii SKYACTIV. Mazda MINAGI wnosi kształt dynamicznego ruchu, który pobudzi emocje.

W miarę naszego postępu, będę poszukiwał nowych, pasjonujących sposobów wyrażenia KODO – Istoty Ruchu.

Zasoby powiązane


Reklama