Reklama

Nadwozie - Stylizacja - design i rozwój motoryzacji

Nowy Jeep Grand Cherokee - wnętrze gust i elegancja

dokument
pobierz +

Od roku 2014, gdy włoski koncern Fiat rozpoczął ingerrencję w budowanie stylu, wnętrza modeli Jeep całkowicie się zmieniły.

„Zespół projektujący design wnętrza pragnął stworzyć wyjątkowe wyposażenie dla Jeepa Grand Cherokee L MY 2021. Cały proces projektowania wnętrza tego modelu opierał się na zastosowaniu elementów nowej generacji Jeepa” - powiedział Chris Benjamin, szef Advanced Interior Design marek Jeep i Chrysler, FCA. „Aby wnętrze Jeepa Grand Cherokee stanowiło synonim wyrafinowanego stylu, nasze podejście do wersji trzyrzędowej opierało się na zaprezentowaniu wyróżniających się detali, ręcznie wykonane elementy i nowoczesne udogodnienia, które idealnie łączą się z eleganckim wyglądem nadwozia”.

Jak tylko kierowca i pasażerowi usiądą z przodu, zauważą, że nowe wnętrze Grand Cherokee L jest przestrzenne i symetryczne. Deska rozdzielcza została odpowiednio dopasowana i nachylona, stwarzając poczucie przestronności, podkreślone przez wyrazisty kontrast ciepłych, oryginalnych materiałów i eleganckich nowoczesnych technologii.

Idealna harmonijność linii deski rozdzielczej uzyskana jest dzięki dekoracyjnemu elementowi biegnącemu przez całą długość panelu przedniego. Całości dopełnia strukturalne metalowe wykończenie wydłużające optycznie panel i biegnące ku górze, równoważąc w ten sposób nowe, wąskie otwory wentylacyjne HVAC. Dopełnieniem eleganckiego wykończenia są elementy z naturalnego drewna dębowego o wyraźnych słojach lub drewna orzecha o wyraźnych słojach w pakiecie Summit Reserve. Połączenie drewna, skóry i materiałów metalowych podkreśla poziomy motyw, tworząc wizualne arcydzieło.

Bogaty mix materiałów zestawiono z wyrafinowanym wykonaniem konsoli centralnej, która została przeprojektowana i jest teraz bardziej wygodna i ergonomiczna. Jasna ramka zgrabnie otacza 10,1-calowy wyświetlacz nowej generacji nowego systemu Uconnect 5. Nowością jest także 10,25-calowy bezramkowy ekran cyfrowego zestawu wskaźników z ponad dwudziestoma różnymi menu dostępnymi dla użytkownika, obejmującymi technologie wspomagania kierowcy, takie jak adaptacyjny tempomat, asystent jazdy po autostradzie, asystent jazdy nocnej - system noktowizyjny, system wykrywania senności kierowcy i system rozpoznawania znaków drogowych i odczytywania ograniczenia prędkości (jeśli dostępny). W celu sterowania cyfrowym zestawem wskaźników, Grand Cherokee L wyposażono w nową, wielofunkcyjną kierownicę z łopatkami do zmiany biegów. Wersja modelowa Summit ma w standardzie skórzaną kierownicę Absolute Oak, natomiast pakiet Summit Reserve oferuje elementy wykończeniowe z drewna orzecha.

Konsola została całkowicie przeprojektowana i oferuje teraz nowe błyszczące wykończenie w czarnym kolorze Piano Black. Konsola centralna ma nowe centrum sterujące z podświetlanym, metalowym pokrętłem z technologią haptic feedback, dzięki której da się wyczuć dotykowe kontrolki po włączeniu. Dla podkreślenia autentycznego charakteru Jeepa, dźwignia zmiany biegów posiada prześwit i jest otoczona przełącznikami Selec-Terrain. Nowe, ulepszone uchwyty na kubki zapewniają więcej miejsca, a umieszczony z przodu pojemnik może pomieścić dwa urządzenia bezprzewodowe i jest wyposażony w opcjonalną ładowarkę bezprzewodową, która może ładować dwa urządzenia jednocześnie.

W modelu Grand Cherokee L wprowadzona została zupełnie nowa architektura siedzeń - po raz pierwszy w grupie FCA - z regulacją długości siedziska foteli przedniego rzędu w modelach Overland i Summit. Fotele w pierwszym rzędzie z elektryczną regulacją w 16 pozycjach i pamięcią ustawień oraz podparciem odcinka lędźwiowego są dostępne w wersji Overland oraz w standardzie w wersji Summit. Fotel z funkcją masażu pleców, który obejmuje pięć personalizowanych profili z trzema poziomami intensywności nacisku, jest dostępny w modelu Overland i w standardzie w wersji Summit. Podgrzewane fotele w dwóch pierwszych rzędach o trzech poziomach intensywności i zapewniające indywidualny komfort pasażera, są standardem w modelach Limited i wyższych. Wentylowane fotele w pierwszym rzędzie są dostępne w wersji Limited oraz w standardzie w modelach Overland i Summit. Wentylowane fotele w drugim rzędzie są dostępne w standardzie w pakiecie Summit Reserve.

W tylnej części kabiny pasażerskiej modeli Summit standardowe fotele drugiego rzędu są rozdzielone konsolą, zapewniającą sporą przestrzeń do przechowywania oraz uchwyty na kubki. Została ona zaprojektowana podobnie jak konsola przednia z myślą o funkcjonalności i bezwzględnym zachowaniu miejsca na nogi i stopy dla osób z trzeciego rzędu. We wszystkich modelach tylna część kabiny jest wyposażona w miękkie podłokietniki w kolorze dopasowanym do skórzanych foteli, dodatkowe schowki i uchwyty na kubki, oraz najwyższą w swojej klasie liczbę 12 portów USB typu A i typu C do urządzeń bezprzewodowych.

Pełen zestaw całkowicie nowego, personalizowanego oświetlenia wewnętrznego LED z ustawieniami dziennymi / nocnymi jest teraz standardem we wszystkich modelach. Prawdziwe ambientowe oświetlenie z wyborem pięciu kolorów, po raz pierwszy w FCA, rzuca powabny blask na całą deskę rozdzielczą, jak również na przednie i tylne drzwi. Funkcja ta jest standardem w modelach Overland i Summit, zapewniając spersonalizowane wrażenia estetyczne.

Komfort pasażerów jest podwyższony w modelach Summit przez zastosowanie czterostrefowej, automatycznej regulacji temperatury z możliwością wyboru różnych poziomów i trybów pracy wentylatorów dla poszczególnych pasażerów z pierwszego i drugiego rzędu. System oferuje również cztery różne ustawienia temperatury. Po raz pierwszy w samochodzie FCA, nawiewy w drugim i trzecim rzędzie, które teraz są wydatniejsze i smuklejsze, umieszczono w słupkach zamiast od góry, aby lepiej rozplanować strefy komfortu pasażerów, bez ograniczania przestrzeni nad głową i widoczności.

Grand Cherokee L wprowadza nowy pakiet premium, Summit Reserve, który wyznacza standardy luksusu w segmencie pełnowymiarowych SUV-ów. Ręcznie szyta, pikowana skóra Palermo Premium, wentylowane fotele w pierwszym i w drugim rzędzie, fotele z pamięcią ustawień i masażem oraz nowa kolorystyka wnętrza Tupelo dodają modelowi wyrazistych szczegółów. Unikatowe w pakiecie Summit Reserve jest również oryginalne woskowane drewno orzechowe z otwartymi porami oraz wysokiej jakości zamszowa tkanina na słupkach A i podsufitce.

FCA, jako jedyny producent samochodów na świecie, może się poszczycić systemem dźwiękowym McIntosh, dostępnym po raz pierwszy w Jeepie Grand Cherokee L, rocznik 2021. Wysokiej klasy system audio McIntosh jest dostępny w modelach Overland i Summit i w standardzie występuje z pakietem Summit Reserve. Zaawansowany, wysokiej klasy system audio, posiada 17-kanałowy wzmacniacz o maksymalnej mocy 950 W oraz 19 głośników, w tym 10-calowy subwoofer, aby otoczyć pasażerów samochodu wysokiej jakości dźwiękiem. Wspólna wizja zespołów projektowych FCA i McIntosh zaowocowała stworzeniem systemu audio Jeepa o tym samym poziomie oryginalności i jakości designu, co sprzęt audio McIntosh przeznaczony do domu. System uwydatnia unowocześniony i ekskluzywny wygląd nowego wnętrza pojazdu. Metalowe akcenty na powierzchniach w kolorze Piano Black, podświetlane logo marki i kultowy niebieski miernik mocy McIntosh stanowią dodatkowy element luksusu we wnętrzu kabiny w nowoczesnym wydaniu.

Modele Overland i Summit obejmują dwuczęściowy, panoramiczny dach CommandView z osłoną przeciwsłoneczną (dostępną w wersji Limited). Model Laredo z kolei, posiada jednoczęściowy dach panoramiczny.

inf Jeep


Reklama