Reklama

Nadwozie - Stylizacja - design i rozwój motoryzacji

Siedzenia Mercedesa klasy S - utrzymują pasażerów w formie

dokument
pobierz +

Nowa Klasa S to pierwszy na świecie samochód z funkcją masażu energetyzującego ENERGIZING z efektem wykorzystania gorących kamieni. Połączenie ciepła i masażu działa relaksująco zwłaszcza w trakcie długich podróży. Dodatkowe programy pozwalają na odprężenie tułowia (mięśni brzucha i pleców). - Fotele samochodowe nie osiągnę ły bynajmniej finalnego stadium rozwoju - mówi Thomas Geisel, odpowiedzialny za projekt siedzeń w Klasie S.

Masaż gorącymi kamieniami ma swoje tradycje w każdym zakątku świata, a jego technika - polegająca na ułożeniu na odcinku kręgosłupa kamieniami rozgrzanymi do temperatury nawet 55 st. Celsjusza - jest ciągle rozwijana. W 2007 roku projektanci Mercedes-Benz zaczęli zastanawiać się, jak taki rodzaj masażu można zastosować w fotelu samochodowym. – Prowadzeniu auta w pozycji powodującej obciążenie trójkąta mostkowo-żebrowego (czyli z wygiętymi plecami) często towarzyszy napięcie odcinka szyjnego i okolic ramion, a co za tym idzie - mniejsza swoboda oddychania - mówi dr Gudrun Schönherr, zatrudniony w Daimlerze psychoterapeuta i psycholog.

Opracowane przez projektantów foteli i dra Schönherra rozwiązanie to pneumatyczna, 14-modułowa masa masująca, bazująca na funkcji masażu oferowanej dotychczas. Każda komora powietrzna może być pompowana osobno, zapewniając dodatkowe możliwości konfiguracji programów masujących. Cztery moduły w środkowej części oparcia współpracują z szybkim podgrzewaniem siedzenia. Funkcja rozgrzewająca aktywna jest w programach Hot Relaxing Massage Back oraz Hot Relaxing Massage Shoulder.

Jak działa masaż z efektem wykorzystania gorących kamieni?

Po masażu wstępnym uruchamiane jest podgrzewanie wzdłuż całego kręgosłupa, od kości ogonowej do odcinka szyjnego. Środkowe komory zostają w pełni napełnione powietrzem, dzięki czemu podgrzewanie fotela Plus działa jeszcze intensywniej - podobnie jak w przypadku stosowania gorących kamieni. W tym czasie obszar pleców, miednicy i ramion jest masowany za pomocą pięciu kolejnych komór powietrznych, umieszczonych po lewej i po prawej stronie modułów centralnych. Każda z nich może być uruchamiana oddzielnie.

Podróżujący nową Klasą S z funkcją ENERGIZING mogą wybierać spośród sześciu programów masażu. Różnią się one sekwencją masażu (kolejnością pompowania modułów), prędkością i efektem. Każdy program dostępny jest z dwoma stopniami intensywności: "subtelnym" lub "silnym". Zależnie od trybu, masaż ma formę podwójnych fal, uderzeń symulujących ugniatanie lub miejscowych ucisków. Dwa z sześciu programów wykorzystują funkcję z efektem wykorzystania gorących kamieni. Masaż ENERGIZING trwa od 12 do 15 minut. Sześć programów masażu ENERGIZING:

1) Hot Relaxing Massage Back
2) Hot Relaxing Massage Shoulder
3) Activating Massage
4) Classic Massage
5) Mobilizing Massage
6) Active Workout

Jednym z wyzwań w trakcie prac nad funkcją masażu ENERGIZING było opracowanie systemu pneumatycznego, którego pompa będzie nie tylko wydajna w porównaniu do rozmiarów, ale także cicha i wytrzymała. Za indywidualne pompowanie 14 komór powietrznych odpowiadają zawory elektromagnetyczne.

Aktywne, wielokonturowe fotele Mercedes-Benz (z funkcją masażu i aktywnej adaptacji) mają certyfikat AGR.

inf/zdjęcia MERCEDES


Reklama