Reklama

Motoryzacja - Lifestyle

Nowy Lexus RX - ergonomia

dokument
pobierz +

Wysoce funkcjonalne i wygodne otoczenie

Projektanci i inżynierowie Lexusa poświęcili wiele uwagi układowi zmodyfikowanej konsoli środkowej RX, co zaowocowało bardziej funkcjonalnym rozmieszczeniem elementów sterowania, jak również lepszą dostępnością uchwytów na napoje i schowków.

KONSOLA ŚRODKOWA:

Sekcje sterowania zestawem audio i klimatyzacją zostały w sposób czytelny od siebie oddzielone w celu ułatwienia obsługi. System audio wyposażony został w ekskluzywne pokrętła wykonane z maszynowo obrabianego aluminium, które są praktyczniejsze, przyjemniejsze w dotyku i wyglądają niezwykle stylowo.

Spośród nowych udogodnień zastosowanych w obrębie konsoli środkowej należy wymienić slot karty Micro SD zwiększający funkcjonalność w zakresie obsługi mediów zewnętrznych, wygodną kieszeń boczną dostępną z fotela pasażera, w której można przechowywać tablety i drobne akcesoria komputerowe, bezprzewodową ładowarkę do urządzeń przenośnych znajdującą się w sekcji schowka u podstawy konsoli, pierwszy w świecie uchwyt na napoje z pionową regulacją za pomocą przycisku, w którym można przewozić wysokie, plastikowe butelki, niskie kubki jednorazowe, puszki z napojami, itd.

Nawet analogowy zegar umieszczony w górnrj części konsoli środkowej odzwierciedla stylowy klimat zmodernizowanego wnętrza RX, zapewniając jednocześnie doskonałą funkcjonalność. Jego wygląd przywodzi na myśl wyroby zegarmistrzowskie z najwyższej półki; tarcza zegara została udoskonalona w sposób zapewniający lepszą czytelność dla kierowcy i pasażerów.

WYŚWIETLACZ PROJEKCYJNY TYPU HUD I EKRAN O PRZEKĄTNEJ 12,3'':

Nowa deska rozdzielcza wyposażona jest w wyświetlacz projekcyjny typu HUD (Heads Up Display), którego ekran rzutowany jest na szybę czołową, natomiast elementy sterowania umieszczono między przednimi fotelami, w miejscu umożliwiającym wygodną obsługę zarówno kierowcy, jak i pasażerowi. System wykorzystujący opracowaną przez frmę Lexus koncepcję komunikacji człowiek-maszyna (Human Machine Interface - HMI) pozwala kierowcy na maksymalne skupienie uwagi na drodze dzięki łatwości i intuicyjności sterowania.

Również pełnowymiarowy ekran o przekątnej 12,3'' (opcjonalnie 8''), umieszczony w desce rozdzielczej, zapewnia znakomitą czytelność i funkcjonalność, zarówno podczas przewijania menu, korzystania z nawigacji, jak i obsługi multimediów.

ZESPÓŁ WSKAŹNIKÓW:

Zmodyfikowany zespół wskaźników charakteryzuje się również doskonałą funkcjonalnością, oferując kierowcy natychmiastową informację dzięki dużym i czytelnym wskaźnikom. To samo można powiedzieć o praktycznym wyświetlaczu wielofunkcyjnym, umieszczonym pomiędzy obrotomierzem (w wersji RX z napędem hybrydowym – wskaźnikiem wykorzystania energii) a prędkościomierzem. Iluminacja wyświetlacza zmienia się wraz z wyborem określonego trybu jazdy, tworząc odpowiedni „nastrój” - w trybie ECO lub NORMAL dominuje kolor niebieski, sygnalizując kierowcy jazdę z ustawieniami bardziej ekonomicznymi, natomiast w trybie SPORT i SPORT S+ podświetlenie zmienia się na czerwone.

LEPSZA WIDOCZNOŚĆ:

Ważną cechą nowego modelu RX jest zwiększone pole widzenia przez szybę czołową i poprawiona widoczność obszaru poza maską. Zapewnia to nie tylko lepszą percepcję drogi podczas jazdy i większe bezpieczeństwo, ale również pozwala na bardziej precyzyjne wyczucie szerokości pojazdu, co jest szczególnie przydatne podczas manewrowania w ciasnych miejscach. Zmianą wpływającą na jeszcze większą poprawę widoczności z miejsca kierowcy jest korekta położenia lusterek zewnętrznych, które zostały nieco przesunięte do tyłu względem pierwotnej pozycji przy słupkach przednich, co zredukowało zakres martwych pól widoczności. Ponadto słupki przednie są węższe, co dodatkowo polepszyło widoczność do przodu oraz nadało bardziej klarowny, minimalistyczny wyraz wnętrzu i nadwoziu auta.

Podobnie jak słupki z przodu pojazdu, węższe są również słupki tylne , dzięki czemu poprawiła się widoczność do tyłu, a martwe pola zredukowano do jednej czwartej dotychczasowego zakresu. Aby jeszcze bardziej ułatwić kierowcy obserwację obszaru za pojazdem, zmieniono położenie szczelin tylnych pasów bezpieczeństwa, a pokrycia tapicerskie tylnych drzwi wyprofilowano tak, by miały wklęsły przekrój poprzeczny, stanowiąc tym samym mniejszą przeszkodę dla wzroku kierowcy.

inf. Lexus

Zasoby powiązane


Reklama