Reklama

Motoryzacja - Lifestyle

SKODA Superb „Simply Clever”

SKODA Superb  „Simply Clever”

Simply Clever, hasło reklamowe Skody, znaczy po prostu sprytna. W przypadku Skody Superb to 29 praktycznych rozwiązań ułatwiających życie kierowcy i pasażerów – 29 pomysłów dla polepszenia komfortu, zwiększenia bezpieczeństwa i łączności ze światem.

Łącznie 23 sprytnie pomyślane rozwiązania pojawiają się po raz pierwszy w najlepszym modelu ŠKODY, z tego dziesięć elementów jest zupełnie nowych w marce – nowa ŠKODA Superb wprowadza hasło „Simply Clever” czeskiego producenta na nowy poziom. W kombinacji z dużą ilością miejsca nowa ŠKODA Superb jest samochodem o wyjątkowej wartości użytkowej. Bez wątpienia: trzecia generacja ŠKODY Superb jest „Simply Clever” XXL – nowoczesna, praktyczna i idealna do celów prywatnych i zawodowych.

Wystarczy ruch stopą – wygodne otwieranie elektrycznej pokrywy bagażnika

Nowa ŠKODA Superb jako pierwszy model marki oferuje opcjonalnie funkcję bezdotykowego otwierania pokrywy bagażnika. Funkcja ta jest dostępna w połączeniu z po raz pierwszy oferowaną dla ŠKODY Superb limuzyny elektryczną pokrywą bagażnika.

Aby pokrywę bagażnika otworzyć bezdotykowo, wystarczy prosty ruch stopą w dolnej strefie tylnego zderzaka. Jest tam umieszczony specjalny czujnik. Funkcja działa w kombinacji z funkcją bezkluczykowego ryglowania samochodu i rozruchu silnika KESSY. Elektryczną pokrywę bagażnika otwiera się również przez naciśnięcie przycisku obok dźwigni zmiany biegów lub przycisku pilota. Oczywiście, pokrywę bagażnika zawsze można otworzyć ręcznie, naciskając przycisk na pokrywie bagażnika.

Zamykanie pokrywy bagażnika ułatwia nowa w ŠKODZIE, praktyczna funkcja Tip-To-Close – wystarczy krótko pociągnąć za pokrywę bagażnika, by wywołać samoczynne zamykanie. Gdy samochód jest wyposażony w elektryczną pokrywę bagażnika i KESSY, pokrywę tę można zamknąć także sygnałem pilota (z maksymalnej odległości 3 metrów).

Szybki zaczep holowniczy

Nadzwyczaj praktyczny jest nowy w marce i modelu ręcznie odchylany zaczep holowniczy (opcja). W celu odchylenia cały zaczep holowniczy wraz z gniazdem elektrycznym odryglowuje się dźwignią w krawędzi załadowczej bagażnika. Samo odchylenie trzeba wykonać ręcznie. Zaczep w stanie spoczynkowym jest niewidoczny, schowany pod samochodem.

Najlepiej skomunikowana – inteligencja smartfona łączy się z autem

Nowa ŠKODA Superb ustanawia nowe wzorce w zakresie urządzeń multimedialno-informacyjnych na pokładzie. Pierwszy raz aplikacje mobilne smartfona można odtwarzać na ekranie urządzenia infotainment. Funkcja ta nazywa się SmartLink i obejmuje standardy Apple CarPlay (dla urządzeń z systemem operacyjnym iOS), Android Auto i MirrorLink™ (dla urządzeń z systemem Android). Kolejną innowacyjną funkcją komunikacyjną jest SmartGate, która umożliwia przesłanie danych samochodu przez Wi­Fi na smartfon i wykorzystanie ich w różnych aplikacjach mobilnych telefonu.

Zdalna obsługa

Nadzwyczaj ciekawa jest całkiem nowa możliwość zdalnej obsługi urządzenia infotainment także z miejsc z tyłu samochodu. Po połączeniu zewnętrznego urządzenia (smartfona, tabletu) przez Wi-Fi z urządzeniem infotainment Columbus jadący samochodem z tyłu mogą obsługiwać radio-nawigację Columbus ze swego urządzenia, nie ruszając się z miejsca. Zdalna obsługa infotainment działa z zastosowaniem nowej aplikacji mobilnej ŠKODA Media Command, która urządzenie mobilne czyni kompatybilnym z urządzeniem infotainment samochodu.

Do nowej ŠKODY Superb został opracowany uchwyt na tablet, za pomocą którego jadący z tyłu może swoje urządzenie wygodnie umocować do zagłówka fotela pasażera albo do rozłożonego podłokietnika na kanapie. Nowością w marce jest możliwość wyposażenia kabiny samochodu z tyłu w drugie wejście USB i gniazdo elektryczne 230 V. Oprócz tego w konsoli środkowej z przodu pierwszy raz jest wejście USB i Aux-In.

Komfortowy interfejs Bluetooth do telefonu umożliwia bezpieczne telefonowanie. Schowek na telefon Phone Box zapewnia indukcyjne sprzężenie z anteną zewnętrzną. Gdy telefon zostanie włożony do schowka, jego sygnały antenowe są indukcyjnie sprzęgane z anteną w schowku, wzmacniane, po czym przesyłane do anteny GSM na dachu samochodu.

Nowe schowki nie tylko na butelki z napojami

Nowa ŠKODA Superb została bogato wyposażona w schowki na butelki z napojami. W każdych przednich i tylnych drzwiach mieści się teraz butelka 1,5­litrowa. Do tego w konsoli środkowej z przodu oraz w rozłożonym podłokietniku z tyłu można umieścić po dwie butelki 0,5-litrowe. Tym samym nowy Superb ma obecnie osiem schowków na butelki, które pomieszczą butelki o łącznej objętości do ośmiu litrów napojów.

„Simply Clever” – często są to proste, lecz bardzo praktyczne rozwiązania. Dotyczy to także kolejnej nowości, schowka z otwieraniem butelki jedną ręką. Chodzi tu o środkowy uchwyt na butelkę w konsoli środkowej, który jest tak skonstruowany, że po włożeniu do niego zwykłej półlitrowej butelki i obróceniu jej chwyta on ją od spodu, dzięki czemu butelkę tę podczas jazdy można jedną ręką otworzyć i zamknąć.

We wszystkich czterech drzwiach nowej ŠKODY Superb jest obecnie mały specjalny schowek na kamizelkę odblaskową wymaganą przepisami w wielu krajach.

À propos drzwi: kolejny raz ŠKODA ulepszyła komfortowy szczegół – schowek na parasol. Zamiast jak dotąd schowka z tyłu z lewej strony ŠKODA Superb ma teraz po jednym schowku z parasolem w obu przednich drzwiach, w sumie więc są dwa parasole. Schowki są wykonane z wodoszczelnego materiału, tak że można do nich schować także mokry parasol, bez obawy o przenikanie wilgoci, przy tym schowki są tak zbudowane, by woda mogła ściekać na zewnątrz.

Nowy Superb jako pierwszy model marki otrzymał specjalny schowek na tablet, w którym można bezpiecznie przewozić tablet. W tym celu urządzenie po prostu się wsuwa w wąski schowek, który się znajduje w dużym schowku Jumbo-Box w konsoli środkowej.

Pożytki z długości

Nowa ŠKODA Superb nie tylko jest obszerniejsza, lecz także umożliwia różnorodne wykorzystanie przestrzeni wewnętrznej. Pierwszy raz w tym modelu oparcie kanapy można złożyć przez naciśnięcie przycisku od strony komory bagażnika. Nadzwyczaj praktyczna jest nowa możliwość przewożenia długich przedmiotów dzięki nowej konstrukcji fotela pasażera. W razie potrzeby oparcie tego fotela można złożyć. Wówczas do samochodu wchodzą przedmioty o długości do 3,1 metra.

Nowe siatkowe kieszenie na wewnętrznych bokach oparć foteli są przeznaczone na różne drobiazgi.

Nic tu się nie będzie ślizgać

Typowo dla ŠKODA także bagażnik nowej ŠKODY Superb oferuje bardzo praktyczne detale. Za pomocą nowych tak zwanych elementów mocujących Cargo można pewnie umocować przedmioty w bagażniku. Przedmiot, który trzeba umocować, po prostu się wsuwa między dwa elementy Cargo. Dzięki temu na przykład skrzynki, pudła czy też siatki z zakupami nie będą się bezwładnie przesuwać. Nieużywane, złożone elementy Cargo pozostają umieszczone z boku komory bagażnika, nie zajmując miejsca. W razie potrzeby się je rozkłada, ustawia i mocuje rzepami znajdującymi się na spodzie.

Po raz pierwszy ŠKODA Superb ma w komorze bagażnika opcjonalną wyjmowaną lampkę LED (dotąd była oferowana tylko do Superba Combi).

Oprócz tego w samochodzie seryjnie jest także praktyczna skrobaczka do szyb umieszczona na pokrywie wlewu paliwa. Skrobaczka ta stale jest wsunięta po wewnętrznej stronie pokrywy wlewu paliwa i, gdy trzeba, łatwo po nią sięgnąć.

Nowy Superb jest wyposażony ponadto w zabezpieczenie przed zatankowaniem niewłaściwego paliwa.

Oprócz 23 nowych w tym modelu rozwiązań „Simply Clever” występują w nim jeszcze inne praktyczne detale, które się sprawdziły już w Superbie drugiej generacji.

Kwit parkingowy można łatwo wsunąć do uchwytu na kwity przy lewym słupku A. Mechaniczne rolety przeciwsłoneczne na tylnych drzwiach chronią jadących z tyłu przed zbyt silną operacją słoneczną. Pozycję elektrycznie przestawianego fotela pasażera można wygodnie zmieniać także od tyłu – przyciski regulacyjne znajdują się po wewnętrznej stronie fotela. W bagażniku są dwa rozkładane haki na torby oraz zestaw siatek, którego dwie pionowe siatki i jedna pozioma pozwalają utrzymać porządek w komorze bagażnika. Półkę tylną można pionowo wsunąć za oparcie kanapy.

inf/zdjęcia/ film Skoda


Reklama