Reklama

Motoryzacja - Lifestyle

Fiat TIPO - nareszcie wloski styl

dokument
pobierz +

Nad zaprojektowanym przez Centrum Stylistyczne FCA i opracowanym wraz z Tofaş R&D

Fiatem Tipo

- przez trzy lata pracował specjalny zespół ponad 2000 osób. Jako rezultat końcowy powstał ładny i funkcjonalny samochód, który godzi dużą ładowność z kompaktowymi rozmiarami sedana: jego długość to 4,53 metra, szerokość 1,79 metra i wysokość 1,49 metra. 264-centymetrowy rozstaw osi podkreśla przestronność wnętrza. Wszystko to dopełnione jest włoskim stylem zarówno nadwozia jak i wnętrza, dzięki któremu jest to wyjątkowy samochód w tym segmencie.

Nadwozie o wyrazistym charakterze.

Często samochody sedan powstają z modelu hatchback, do którego dodawana jest trzecia bryła, tworząc nie zawsze spójny całościowo kształt. Nowy samochód Fiata natomiast można określić mianem „urodzony sedan” i charakteryzuje go design, który łączy poszczególne części za pośrednictwem naturalnych i płynnych linii tworzących „czystego”, prawdziwego, dynamicznego sedana.

Fiat Tipo interpretuje cechy charakterystyczne dla trójbryłowych samochodów o dużej elegancji stylu, o czym świadczy urzekająco zgrabna maska silnika z centralnym „ściegiem”, który, tworząc ciągłość, rozciąga się również na dachu. Podobnie, jak osłona chłodnicy tworząca całość z lampami, z chromowanymi segmentami, które tworzą oryginalny, niepowtarzalny motyw graficzny, na którym błyszczy logo Fiat. Wreszcie, reflektory przednie łączą się z osłoną chłodnicy, nadając przodowi wyrazistego charakteru.

Gdy popatrzymy na model z boku, można zauważyć charakterystyczną linię łączącą reflektory przednie ze światłami tylnymi, natomiast przeszklenia tworzą dynamiczny obraz, który daje wrażenie przewiewności i przestronności dla kierowcy i pasażerów. Między słupkami a dachem powstaje „dynamiczny łuk”, który nadaje samochodowi sportowego charakteru, natomiast dzięki muskularnym nadkolom, auto wygląda na mocne i solidne.

Włoski styl odnajduje swój maksymalny wyraz w tylnej części, gdzie w harmonijnie połączonej z całością trzeciej bryle znajdują się wyrafinowane, błyszczące obramowania lamp. Są to prawdziwe designerskie elementy, które po włączeniu tworzą w ciemności niepowtarzalny obraz. Dopełnieniem tylnej części jest wbudowany spojler, który otula bryłę, zapewniając dobrą aerodynamikę, oraz solidny, ochronny zderzak, elegancki, dzięki wbudowanym, delikatnym światłom odblaskowym.

Na szczególną uwagę zasługuje doskonały współczynnik aerodynamiczny: 0,29 cx. Aby osiągnąć ten wynik Centrum Stylistyczne Fiata wykorzystało, co najlepsze w dziedzictwie całej Grupy FCA w zakresie wzornictwa. Górna część samochodu została udoskonalona pod względem profilu dachu, krzywizny szyby przedniej i kształtu karoserii. Oprócz tego, dolna część samochodu i nadkola wykazują najlepsze rozwiązania, jakie można było zaplanować. Lusterka boczne zostały zaprojektowane specjalnie tak, aby uzyskać maksymalną efektywność akustyczną i aerodynamiczną.

Również oświetlenie przyczynia się do osiągnięcia celu, jakim jest redukcja współczynnika cx, o czym świadczą wbudowane światła tylne, jak i kształt oraz pozycja zderzaka przedniego i błotników kół przednich, zbudowanych tak, aby zapewnić najlepszą aerodynamikę pomiędzy kołami a podwoziem samochodu. Wszystko to sprzyja lepszym osiągom, akustyce i spalaniu nowego Fiata Tipo.

W chwili wprowadzenia na rynek, Fiat Tipo będzie dostępny w następujących kolorach nadwozia: pastelowej bieli Gelato i metalizowanym szarym Colosseo i Maestro, czerwonym Amore, czarnym Cinema, niebieskim Canalgrande i brązowym Magnetico.

Ergonomiczne, funkcjonalne i wyciszone wnętrza.

Wnętrza zostały zaprojektowane na podstawie rzeczywistych potrzeb Klienta i z podkreśleniem funkcjonalnych elementów poprzez wyszukane akcenty stylistyczne. Przykładem tego jest tablica rozdzielcza w kształcie półksiężyca, która jest wyróżniającym się elementem tego samochodu. Obejmuje on centralną powierzchnię deski i dzieli ją na dwie „półmuszle” (jedna o fakturze przyjemnej dla oka, a druga bardziej funkcjonalna i techniczna) tak, aby całości nadać lekkości i jednocześnie podkreślić przestronność wnętrza.

Wnętrze samochodu jest wyjątkowo wytłumione i wyciszone, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań, takich jak: szerokie zastosowanie materiałów dźwiękochłonnych, udoskonalenie przepływów powietrza oraz zastosowanie wyłącznie elementów metalowych w celu zwiększenia sztywności punktów mocowania części mechanicznych, ramy, silnika i zawieszenia.

Wnętrze Fiata Tipo wyróżnia się czarną deską rozdzielczą zestawioną z praktyczną i funkcjonalną tapicerką.

inf/zdjęcia/film FIAT

Zasoby powiązane


Reklama