Reklama

Motoryzacja - Lifestyle

Pierwsza Toyota Mirai w Niemczech

dokument
pobierz +

Przyszłość motoryzacji dotarła także do miejsca narodzin współczesnych samochodów. Toyota Mirai (po japońsku „przyszłość”) trafiła do swojego pierwszego właściciela w Niemczech. Jest nim Nikolaus W. Schües z Hamburga, człowiek który przez 27 lat promował technologie wodorowe jako szef Hamburg Hydrogen Society.

Nikolaus W. Schües, wieloletni prezes Hamburg Hydrogen Society, jest orędownikiem ochrony klimatu i czystej energii opartej na wodorze. „Samochody na ogniwa paliwowe to nasza przyszłość. Nie emitują żadnych spalin ani szkodliwych substancji, są wygodne w codziennym użytku, zapewniając zasięg ponad 500 km oraz łatwość tankowania. Kiedy Toyota zaprezentowała model Mirai, nie zastanawiałem się ani chwili nad złożeniem zamówienia” – powiedział Nikolaus Schües.

Pierwszy właściciel Toyoty Mirai w Niemczech odebrał kluczyki do swojego nowego samochodu od pana Masahisy Nagaty, wiceprezydenta Toyota Motor Europe ds. Badań i Rozwoju. „Toyota potrzebuje współpracy z wieloma partnerami, aby osiągnąć swój cel – rozwój społeczeństwa opartego na czystej energii wodorowej. Pan Schües towarzyszy nam na tej drodze od kilku dekad. Dlatego jest mi szczególnie miło, że mogę osobiście mu kluczyki do pierwszej Toyoty Mirai w Niemczech” – powiedział Masahisa Nagata podczas uroczystości w Kampusie Innowacyjności Hamburskiej Izby Handlu.

Hamburg, stare hanzeatyckie miasto, jest pionierem technologii ogniw paliwowych. Pracuje w nim największa na świecie flota autobusów napędzanych ogniwami, a dzięki stałej rozbudowie infrastruktury w mieście działają obecnie 4 stacje tankowania wodoru. Piąta zostanie otwarta w pierwszym kwartale 2016 roku.

Toyota Mirai to samochód napędzany wodorem. Gaz zmagazynowany w dwóch zbiornikach wchodzi w reakcję z tlenem w ogniwach paliwowych, w wyniku czego powstaje energia i czysta woda. Mirai jest samochodem w pełni elektrycznym, dlatego nie emituje żadnych spalin. Zastąpienie ładowania akumulatorów z gniazdka, jak w samochodach elektrycznych, tankowaniem wodoru pozwala uzupełnić zapas energii na dystans co najmniej 500 km w ciągu zaledwie 3 minut. Mirai jest już dostępny w pięciu krajach na świecie: w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Danii i Niemczech. W przyszłym roku do tego grona dołączy Belgia.

W tym tygodniu Toyota Mirai przyjechała także do Polski. W ciągu kilku dni specjaliści motoryzacyjni, dziennikarze, klienci biznesowi oraz mieszkańcy Warszawy mieli kilka okazji przyjrzeć się jej z bliska oraz poznać szczegóły działania tego wyprzedzającego swoje czasy samochodu. Auto zostało zaprezentowane m.in. podczas specjalnej konferencji Instytutu Transportu Samochodowego, który ogłosił, że pierwsze stacje tankowania wodoru w Polsce powstaną w ciągu kilkunastu miesięcy, co otwiera Toyocie drogę do rozpoczęcia sprzedaży Mirai także w naszym kraju.

in/zdjęcia TOYOTA

Zasoby powiązane


Reklama