Reklama

Motoryzacja - Lifestyle

Mercedes idzie do wojska - Sprinter

dokument
pobierz +

Mercedes-Benz Sprinter w wersji 4x4 oraz 6x6

Gamę pojazdów do zadań specjalnych uzupełnia sztandarowy model dostawczy spod znaku gwiazdy – Sprinter. Podczas prezentacji w Sulejówku można było podziwiać możliwości dwóch przystosowanych do ciężkiego terenu modeli.

Największymi możliwościami technicznymi, wyróżnia się Sprinter z napędem 6x6 firmy Oberaigner, którego dopiero co zadebiutował w Polsce. Z pozoru jest to zwykłe podwozie Mercedesa: seryjna kabina, seryjnie produkowana rama, 5-biegowa automatyczna skrzynia biegów i trzylitrowy 190-konny silnik V6. Tyle, że pojazd wyposażony został w stały napęd 6x6 z możliwością blokady mechanizmu różnicowego osi tylnej i środkowej, a za dopłatą nawet przedniej. W ten sposób powstało pięć różnych kombinacji stosowania blokad, możliwych do stosowania w zależności od potrzeb. Ogromne możliwości jazdy w terenie pojazd ten zawdzięcza optymalnie podzielonemu momentowi w stosunku 33/67.

Poza rozwiniętymi możliwościami jazdy w terenie, trzecia oś zwiększyła również ładowność pojazdu do 4 ton, przy jednoczesnym stosowaniu pojedynczych opon, a nie bliźniaków. Istotną dla zastosowań militarnych jest zdolność do montażu w opisywanym pojeździe rozmaitych zabudów – od najprostszych skrzyń, do skomplikowanych urządzeń strażackich oraz karetek pogotowia, które będą w stanie dostać się w najcięższy teren, także w warunkach bojowych.

Również we współpracy z firmą Oberaigner powstał drugi z prezentowanych modeli - Sprinter 316 z seryjnym 163-konnym silnikiem 2,2 litra. Wyposażenie w napęd na cztery koła dają mu możliwość przejazdu niemal przez każdy rodzaj terenu, który jest choć trochę łatwiejszy niż ekstremalny.

inf/zdjęcia MERCEDES

Model

Sprinter 316 CDI 4x4

Silnik

Mercedes-Benz OM 651 DE22LA

Moc, moment obr.

120 kW, 360 Nm

Klasa emisji spalin

EURO 5 / EURO 3

Przekładnia

6-stopniowa, manualna

Długość

622r mm

Głębokość brodzenia

680 mm

Dop. masa całkowita

7000 kg

Ładowność

4000kg

Ogumienie

R285//75R16 all terrain

Zasoby powiązane


Reklama