Reklama

Motoryzacja - Historia

SEAT - historia pełna życia

dokument
pobierz +

Początki SEAT-a (rozwinięcie „Sociedad Española de Automóviles de Turismo, S.A.”), sięgają 9 maja 1950 roku. Mimo iż od założenia firmy minęło już przeszło 60 lat, SEAT wciąż się rozwija. Niezwykle bogata historia marki sprawiła, że hiszpański rynek motoryzacyjny pokazał światu swój charakter. Gama modeli SEAT-a udowadnia, że dynamiczność, zaawansowana technologia i emocjonujący design są kluczem do sukcesu.

Centrum Techniczne w Martorell – gospodarz prawie wszystkich prac nad modelami marki – również tętni życiem. Rozmaite projekty, takie jak koncepcyjny SEAT IBE, pokazują motoryzację od najbardziej ekscytującej i nowoczesnej strony.

Kompetencje i nowoczesność

...

Przez ponad 60 latach działania, od 9 maja 1950 roku, marka nieustannie nabierała doświadczenia i poszerzała swoją wiedzę. W siedzibie SEAT-a w Barcelonie pracuje ok. 11 000 specjalistów, z czego ok. 1 300 osób współtworzy Centrum Techniczne w Martorell – ośrodek rozwoju i badań SEAT-a. Jest to również jeden z najbardziej zaawansowanych zakładów produkcyjnych w Europie, w którym powstaje ok. 2 000 samochodów dziennie.

  • - Od 1953 roku SEAT stworzył łącznie ponad 16 milionów pojazdów.
  • - 2/3 produkcji przeznacza się na eksport na rynki europejskie.
  • - Na całym świecie marka posiada ponad 3 000 Punktów Serwisowych i Sprzedażowych w 72 krajach.

Rodzinę SEAT-a obecnie buduje 6 modeli: Mii, Ibiza, Toledo, Leon, Altea i Alhambra. Każdy z nich oferuje dynamiczny design przy wysokiej funkcjonalności nadwozia. Zwieńczeniem gamy modeli oraz podkreśleniem sportowego stylu marki są wersje FR oraz CUPRA. Najbardziej ekologiczne odmiany są oznaczone plakietką ECOMOTIVE.

W ten sposób w ofercie SEAT-a znajdują się zarówno modele przyspieszające bicie serca, jak np. Leon CUPRA z silnikiem o mocy 280 KM, ale również samochody pozwalające na oszczędność – Ibiza ECOMOTIVE emitująca 98 g CO2 na km.

Patrząc w przyszłość

...

Najnowszym modelem w gamie SEAT-a jest obecnie Leon. Ten dynamiczny samochód oferuje doskonałe połączenie sportowego stylu i rodzinnej funkcjonalności. Auto jest oferowane w trzech wersjach nadwoziowych: 3-drzwiowej (SC), 5-drzwiowej i kombi (ST). Każda z nich oferuje tyle samo praktyczności co stylu. Nowego Leona napędzają niezwykle wydajne silniki TSI lub TDI, pozwalające cieszyć się jazdą przy niewielkim zużyciu paliwa. Opcjonalnie samochód dostępny jest z automatyczną skrzynią biegów DSG.


Podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Genewie w 2010 roku marka zaprezentowała koncepcyjny model SEAT IBE. Było to sportowe auto segmentu kompaktowego, pełne charakteru i emocjonującego designu, które wkraczało w erę pojazdów elektrycznych. Dzięki temu, mimo swojego dynamicznego stylu, SEAT IBE nie emitował dwutlenku węgla CO2. Model ten okazał się doskonałą perspektywą sportowych samochodów przyszłości – mocny, sportowy, dopracowany, a jednocześnie ekologiczny i oszczędny. Takie wartości od zawsze były wpisane w DNA SEAT-a.

SEAT przyjazny środowisku

...

SEAT należy do marek, które nie zapominają o środowisku. Najnowsze modele, zwłaszcza z serii ECOMOTIVE, zużywają coraz mniej paliwa i emitują mniej CO2. To doskonały dowód na to, że radość z jazdy i ekologia mogą iść w parze.Ibiza ECOMOTIVE zużywa zaledwie 3,7 l paliwa na 100 km i emituje tylko 98 g CO2 na km, oferując jednocześnie wystarczającą moc, dobre osiągi i przyjemność kilometr po kilometrze.



Kolejnym etapem eko-strategii jest Leon Twin Drive ECOMOTIVE – kombinacja napędu z silnikiem spalinowym i elektrycznym. To jednak więcej niż hybryda. Leon Twin Drive ECOMOTIVE jest pojazdem typu plug-in, którego można podładować ze zwykłego, domowego gniazdka, by następnie przejechać nawet 50 km na samym zasilaniu elektrycznym. W trakcie dłuższych wyjazdów lub gdy energii po prostu zabraknie, uruchomi się silnik spalinowy.

Ale nie tylko samochody muszą być ekologiczne. SEAT rozwijając swoją strategię stawia także na przyjazne środowisku procesy produkcji.

  • - W fabryce w Martorell SEAT zamontował 320 000 m2 paneli słonecznych, które dostarczają dużą ilość energii potrzebną do działań w tym sektorze.
    - Opracowany z Grupą Gestamp system ma moc 10 MW i dostarcza 13 milionów kWh energii. To równowartość potrzebna do zasilenia ok. 3 000 gospodarstw domowych na rok.
    - Ekologiczne rozwiązania w Martorell pozwalają ograniczyć emisję o ponad 6 200 ton CO2.

SEAT filarem hiszpańskiego przemysłu

SEAT to 13 500 pracowników, co daje ponad 3% zatrudnienia w Katalonii. Według hiszpańskiego rządu, firma ta reprezentuje 5% katalońskiego współczynnika PKB i 1,5% hiszpańskiego PKB.

Kolejnym krokiem, kluczowym dla historii marki, było połączenie z Grupą VW. Tworząc samochody z wyrazistym designem i niepowtarzalną osobowością, a dodatkowo zyskując know-how, SEAT mógł rozwijać się w oparciu o nową wiedzę. To doprowadziło do ekspansji marki na rynki europejskie i utworzyło obraz SEAT-a, jaki znamy do dzisiaj.


Reklama