Reklama

Motoryzacja - Historia

Citroen CX - czterdzieści lat minęło... jak jeden dzień

dokument
pobierz +

Prezentacja CX 2000 miała miejsce w 1974 roku na Salonie Samochodowym w Paryżu. W dowód uznania dla komfortu, ergonomicznych rozwiązań i trzymania się drogi CX w roku swojej premiery zdobył tytuł Samochodu roku, a także został nagrodzony za bezpieczeństwo i styl (« Award Auto Style »).

Zaprojektowany przez Roberta Oprona dwubryłowy Citroën CX długości 4,63 m był pierwszym sedanem w historii Marki wyposażonym w silnik wysokoprężny. Model umożliwił CITROËNOWI podbój europejskiego rynku samochodów na dalekie trasy, proponując alternatywę dla silników benzynowych. Rok po kryzysie naftowym w 1973 roku Marka wprowadziła innowacje uwzględniające koszty użytkowania i mające zapewnić silniki oferujące przyjemność jazdy, a jednocześnie oszczędne. Parametry aerodynamiczne tego modelu odgrywały zasadniczą rolę w tym zakresie, o czym świadczy nazwa CX, która wskazuje na niski współczynnik oporu powietrza.

W następnych latach Marka szukała dalszych technologicznych udoskonaleń, wprowadzając wersję kombi w 1975 roku, wersję sportową 2400 GTi z elektronicznym wtryskiem w 1977 roku uznaną za najszybszy francuski samochód drogowy, oraz wersję Prestige przedłużoną o 28 cm w 1978 roku.

Doceniony za styl i nowatorskie rozwiązania technologiczne CX wyróżniał się też komfortem jazdy. Po DS odziedziczył hydropneumatyczne zawieszenie o stałym prześwicie, które zapewniło mu idealne trzymanie się drogi, a także układ wspomagania kierownicy sprzężony z prędkością, posiadający system automatycznego powrotu do linii prostej, stosowany w modelu SM od 1970 roku. Komfortowi przyświecały również innowacje ułatwiające użytkowanie samochodu, takie jak skrzynia biegów C-matic, która umożliwiła wyeliminowanie pedału sprzęgła, a tym samym uzyskanie większej i wygodniejszej przestrzeni. Na podkreślenie zasługuje też wnętrze z futurystycznym stanowiskiem kierowcy umożliwiające dostęp do wszystkich funkcji bez zdejmowania rąk z kierownicy.

CITROËN CX nigdy nie zaprzestał innowacji. W 1985 roku był pierwszym francuskim samochodem wyposażonym w system hamowania ABS.

CX odniósł prawdziwy sukces handlowy. Jego sprzedaż trwała aż do 1991 roku, osiągając poziom przeszło 1,2 mln egzemplarzy.

Obecnie historia CITROËNA CX ma swój dalszy ciąg poprzez imprezy i zjazdy członków klubów CX Club de France i l’Amicale de France. Również w Polsce nie brakuje miłośników tego wyjątkowego modelu. Pasja do kolekcjonerskich samochodów sportowych z lat osiemdziesiątych tzw. YoungTimers sprawia, że model CITROËN CX GTi Turbo cieszy się niesłabnącym podziwem swoich fanów.

inf/zdjęcia Citroen


Reklama