Reklama

Motoryzacja - Historia

Historia marki LEXUS

Historia marki LEXUS

 

Brand

Samochody

Innowacje

1983

Sierpień 1983. Na sekretnym spotkaniu w Japonii, Prezes Toyoty Dr Eiji Toyoda rzuca wyzwanie drużynie strategów, inżynierów i projektantów: “Czy możemy stworzyć luksusowy samochód, aby konkurować z najlepszymi?”

Zbudowano ponad 400 prototypowych pojazdów, 100 zostało poddanych crash testom, ponad 4.3 miliona kilometrów testowych zostało przejechanych w Japonii, USA i Europie

Ponad 1,400 inżynierów i 2,300 techników podjęło wyzwanie.

60 projektantów, 24 drużyn inżynierów, i 220 pracowników zostaje zaangażowanych w projekt “F1”. Każdy detal został wyczerpująco przemyślany - co najmniej dwukrotnie bardziej dokładnie niż u konkurentów.

1989

Narodziła się marka Lexus.

Pierwszy LS 400 zostaje wyprodukowany, wcielone setki nowych patentów i ustanowione nowe standardy dla jakości i wartości. 2,919 modeli zostało sprzedanych w pierwszym miesiącu po wyprodukowaniu.

W fabryce Lexus Tahara proces spawania dla LS 400 zostaje totalnie zautomatyzowany robiąc spawy 1,5 raza silniejsze niż te na konwencjonalnie spawanych pojazdach.

1990

Lexus LS400 został wprowadzony do Europy

 

Dzięki aerodynamicznym badaniom LS 400 wprowadzono gładką formę podłogową i wiele specjalnych owiewek do bezpośredniego przepływu powietrza z dala od komponentów. To dało LS 400 wiodącą w swojej klasie aerodynamikę podwozia.

1991

Lexus rozpoczyna swoją dominację w badaniach satysfakcji klienta JD Power w USA, stając się pierwszym brand’em mogącym wygrać ‘potrójną koronę’ : w zakresie satysfakcji, jakości i ogólnej ocenie jako najlepsza marka dająca najwięcej satysfakcji klientom.

Lexus staje się dobrem luksusowym numer jeden importowanym do USA, wyprzedzając w sprzedaży BMW oraz Mercedes-Benz.

Nowy coupe, SC 400, zostaje wprowadzony na amerykański rynek.

 

1993

 

Nowy Lexus GS 300 został zaprezentowany w Europe na Motor Show we Frankfurcie.

 

1995

 

Druga generacja LS 400 została wyprodukowana. Filozofia solidnego rozwoju samochodów Lexusa staje się oczywista.

 

1997

   

4 – litrowy silnik V8 z VVT-i w concepcyjnym aucie z systemem HPS. Technologia inteligentnego zaworu zrewolucjonizowała wysoko osiągowe prowadzenie pojazdu.

1998

Lexus po raz pierwszy zostaje najlepiej sprzedającą się luksusową marką w USA, wyprzedzając krajowych producentów: Cadillac’a i Lincoln’a.

RX 300 zostaje wyprodukowany tworząc zupełnie nowy segment rynku – premium SUV

RX 300 4x4 zostaje wyprodukowany z 3.0 litrowym silnikiem V6 VVT-i i automatyczną skrzynią biegów z trybami jazdy normalnym i na śnieg.

1999

 

Kompaktowy sport sedan IS 200 zostaje przedstawiony w Europie; Pierwszy model Lexusa specjalnie udoskonalony dla rynku europejskiego.

IS 200 uwydatnia najlepsze wyposażenie Lexusa, uwzględniając aluminiowe pedały i elementy w stylistyce zegarów.

2000

 

Pierwsza generacja RX 300 wprowadzona do sprzedaży w Europie.

 

2001

Lexus otrzymuje swoją pierwszą złotą nagrodę JD Power & Associates w Anglii

Europejski asortyment modeli Lexusa rozrasta się do pięciu samochodów wraz z produkcją kabrioletu-coupe SC 430. Jego szykowna linia i klasyczny styl zostały stworzone przez Europejskie Centrum Projektu Lexusa (ED²)

SC 430 jest wyposażony w elegancki, aluminiowy hardtop nadający się na każdą pogodę, który może zostać schowany w 25 sekund.

2002

W Niemczech, IS osiągnął 86% wartości indeksu satysfakcji klienta, najwyższy wynik spośród wszystkich wyróżnionych samochodów w ankiecie JD Power.

W tym roku Steven Spielberg zapytał Lexusa o pomoc w zaprojektowaniu samochodu dla Toma Cruise’a, by mógł nim jeździć w swoim najnowszym przeboju filmowym, Raport Mniejszości, akcja filmu rozgrywa się w 2054 roku.

   

2003

 

Całkowicie nowy RX 300 trafia do sprzedaży w Europie.

Technologiczny punkt kulminacyjny w drugiej generacji RX 300 zawierający pneumatyczne zawieszenie, inteligentny system oświetlenia, automatyczną klapę bagażnika i asystenta parkowania.

2004

Wyznaczono kierunek projektu L-finesse Lexusa; jest inspirowany estetycznymi wartościami japońskiej tradycji

Koncepcyjny LF-C debiutuje podczas New York Motor Show, wyznaczając nowe kierunki w projektowaniu Lexusa, przedstawiając odważną stylistykę i zaawansowaną technologię.

Premiera RX 400h – pierwsza na świecie hybryda SUV premium. Mechanizm napędowy Lexusa, Hybrid Drive pozwala na zużycie paliwa i emisji na poziomach znacznie mniejszych, kompaktowych pojazdów.

2005

Toyota Motor Corporation wprowadza markę Lexus w Japonii.

Lexus dołącza do największego światowego wydarzenia projektowego, Salone del Mobile di Milano (Tydzień Projektu w Milanie). Poprzez współpracę z projektantami światowej renomy, którzy tworzą unikalne instalacje, Lexus celuje w wyrażenie swojej wizji marki prawdziwego luksusu i swojej unikalnej interpretacji projektowania.

Filozofia projektu Lexusa L-finesse jest zaaplikowana do pojazdów nowej produkcji – drugiej generacji IS i trzeciej generacji sedanów GS.

Premiera nowego IS podczas Motor Show w Genewie.

2006

 

LS 460, czwarta generacja samochodu flagowego Lexusa.

Nowy RX 350, zastępuje RX 300 oferując lepszą ekonomię paliwa, przyśpieszenie i dynamikę.

Pierwszy na świecie hybrydowy sedan premium o wysokich osiągach - Lexus GS 450h - oferuje unikalną kombinację osiągów, ekonomii i niskiej emisji spalin.

Cztery pierwsze technologie na świecie wyprzedzające koncepcje bezpieczeństwa zostały przedstawione w modelu LS: zaawansowany system wykrywania przeszkód, awaryjne wspomaganie kierowania, przedzderzeniowy system bezpieczeństwa i system kontroli jazdy.

2007

LS 460 został okrzyknięty “Samochodem Świata, roku 2007”.

Premiera nowego IS F, pierwszego z samochodów typu Lexus “F”, w Europie na Motor Show w Genewie

Technologia Hybrydowego Napędu Lexusa zostaje zastosowana w limuzynach segmentu super-premium - LS 600h oraz LS 600h L

2009

 

Lexus prezentuje koncepcyjny samochodu LF-Ch podczas Motor Show we Frankfurcie, sygnalizując wejście na Europejski rynek C-premium

Lexus przedstawia trzecią generację modeli RX 350 i RX 450h.

Zupełnie nowy kabriolet hard-top IS 250C i całkowicie nowa generacja GS 460.

 

2010

.

Światowa premiera modelu hybrydowego CT 200h, premium compact podczas Motor Show w Genewie

 

2011

Unikalny, w pełni hybrydowy Lexus LS 600h L Landaulet jako oficjalny Królewski Samochód Ślubny z okazji ślubu Jego Wysokości Księcia Monaco Alberta II.

Wyprodukowano pierwszy egzemplarz supersamochodu LFA w limitowanej ilości 500 sztuk

CT 200h, pierwszy na świecie w pełni hybrydowy hatchback premium compact, staje się piątą hybrydą Lexusa sprzedawaną w Europie.

Lekkiej wagi, mocny i wyważony, Lexus LFA prezentuje zaawansowaną technologię - wzmacnienie włóknem węglowym (Carbon Fibre Reinforced Plastic - CFRP). Konstrukcja podwozia i karoserii wykonana jest tak, aby otrzymać lekkość, niewiarygodnie mocną budowę i odporną na uderzenia strukturę.

2012

Ostatni Lexus LFA zostaje zbudowany 14 Grudnia, 2012 roku, kończąc tym samym produkcję 500 superaut.

Światowa premiera koncepcji pojazdu LF-LC w Detroit, która zostaje nazwana najlepszą koncepcją samochodu na Annual Eyes podczas rozdania nagród za projekt roku 2012 na międzynarodowym Auto Show w Detroit w Ameryce Północnej.

Czwarta generacja GS 350 i GS 450h idzie na sprzedaż, kompletnie przeprojektowana, na zewnątrz i wewnątrz. Odzwierciedla filozofię nowego design’u marki, z takimi wskaźnikami w stylizacji jak nowy, wyróżniający się kształt przedniej kraty, który stanie się cechą reprezentatywną we wszystkich przyszłych pojazdach Lexusa.

 

2013

Lexus pracuje z Weinstein Company w bezprecedensowej współpracy między przemysłem motoryzacyjnym i filmowym, by ustanowić serię Lexus Short Films. Obie firmy są gospodarzem premiery pierwszych pięciu filmów w maju na Festiwalu Filmu w Cannes.

Trzecia generacja sedana IS.

 

2014

Lexus pracuje z will.i.am nad kampanią Striking Angles dla nowego modelu NX crossover. Artysta projektuje autorską wersję samochodu, której odsłona ma miejsce podczas Paris Fashion Week.

W Anglii, Lexus po raz 12 zwycięża w rankingu J D Power w ocenie satysfakcji klienta

Lexus NX crossover i RC F - wysoko osiągowe coupe zostają wprowadzone do sprzedaży.

Lexus Torque Vectoring Differential (TVD) jest pierwszym na świecie systemem tego typu zastosowanym w tylno napędowym sport coupe. TVD poprawia trakcję i kontrolę dla ponadprzeciętnych poziomów prowadzenia i osiągów.

2015

Lexus zawiera partnerstwo z ekspertami w technologiach super przewodników by stworzyć jedną z najbardziej zaawansowanych deskorolek powietrznych (tzw.hoverboard) jakie kiedykolwiek zostały opracowane. Projekt jest częścią aktywnej kampanii międzynarodowej marki.

Czwarta generacja RX

Lexus przedstawia Lexus Safety System+ komplet zaawansowanych, aktywnych systemów bezpieczeństwa, zaprojektowanych by pomóc zapobiegać wypadkom i zmniejszać konsekwencje ewentualnych zderzeń. Składają się na to m.in. system Pre-crash, ostrzeżenie o zjeździe z pasa ruchu oraz High-beam System.

Wizjonerski Lexus LF-FC - przyszły okręt flagowy Lexusa z Ogniwami Paliwowymi, koncept, który mógłby wejść na rynek pod koniec dekady.

2016

Lexus zawiera współpracę z aktorem Jude Law, czego efektem jest produkcja “The Life RX”. Międzynarodowa kampania promocyjna jest zaprojektowana tak, aby uwydatnić cechy nowego luksusowego SUV-a, Lexusa RX z 2016.

Wersja produkcyjna LF-LC - Lexus LC – światowa premiera. Luksusowe coupe trafi na rynek w roku 2017.

Lexus rozwija Multi Stage Hybrid System dla LC 500h, technologii następnej generacji zaprojektowanej specjalnie dla pojazdów o wysokich osiągach.

inf/zdjęcie LEXUS

Zasoby powiązane


Reklama