Reklama

Mechanika - Żródła napędu - silniki stosowane obecnie oraz w przyszłości

Amerykański pick up wszechczasów będzie... elektryczny

dokument
pobierz +

Amerykańska ciężarówka przyszłości już jest. F-150 Lightning to najinteligentniejszy i najbardziej innowacyjny samochód użytkowy, jaki Ford kiedykolwiek zbudował. Od niemal natychmiastowego momentu obrotowego, po inteligentne holowanie, bezproblemową łączność z aktualizacjami OTA, a także możliwość zasilania energią całego domu i największy cyfrowy ekran. F-150 Lightning to wyjątkowe doświadczenia z jazdy.

Nowy F-150 Lightning zjedzie z linii montażowej w przyszłym roku z nowej, zaawansowanej technologicznie fabryce, stosującej zrównoważone praktyki produkcyjne, w kompleksie Rouge firmy Ford w Dearborn niedaleko Detroit.

Inteligentny, połączony - i lepszy z upływem czasu

Wyposażony w inteligentne funkcje, F-150 Lightning uosabia sposób, w jaki Ford łączy zaawansowane technologie cyfrowe ze sprawdzoną wiedzą inżynieryjną, aby stworzyć samochód użytkowy, który jest inteligentniejszy i bardziej produktywny. Jako część dostępnej technologii Ford Co-Pilot360™, BlueCruise umożliwia prawdziwą jazdę bez użycia rąk po ponad 160 000 km wstępnie zakwalifikowanych autostrad w USA i Kanadzie - z większą liczbą niebieskich stref bez użycia rąk w przyszłości.

[caption id="attachment_98209" align="alignnone" width="1024"]

A prototype Ford F-150 Lightning[/caption]

Kolejnym przykładem są wbudowane wagi pokładowe, które wykorzystują czujniki do oszacowania ciężaru ładunku i poinformowania kierowców, ile przewożą towarów. A ponieważ ekwipunek może wpływać na zasięg, waga pokładowa jest zintegrowana z inteligentnym systemem zarządzającym energią i zasięgiem, a wszystko po to, aby F-150 Lightning dokładnie oszacował, jak daleko będzie w stanie zajechać. Samochód debiutuje z dostępnym Pro Trailer Hitch Assist, który automatycznie steruje kierownicą, przepustnicą i hamulcami, aby jeszcze bardziej ułatwić podłączanie przyczep.

Wszystkie te funkcje dodatkowe mogą z czasem stać się jeszcze lepsze dzięki aktualizacjom oprogramowania Ford Power-Up. Mogą one poprawiać wydajność F-150 Lightning, zapewnić ulepszenia jakości, uefektywnić istniejące rozwiązania i dodać zupełnie nowe. Co ważne, większość aktualizacji można przeprowadzić w mniej niż dwie minuty i jedynie wtedy, gdy kierowca wyrazi na to zgodę.

[caption id="attachment_98201" align="alignnone" width="1024"]

2022 Ford F-150 Lightning XLT. [/caption]

Rewolucyjna moc w domu

Wraz z F-150 Lightning debiutuje Ford Intelligent Backup Power, zamieniający samochód w źródło energii dla gospodarstwa domowego. Dzięki zdolności do odprowadzania 9,6 kW mocy, inteligentny system zasilania awaryjnego Forda, jest w stanie utrzymać włączone światła podczas awarii energetycznej w domu, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo, zasilając choćby urządzenia AGD, systemy zabezpieczające i nie tylko.

- Niezależnie od tego, czy awaria wyniknęła z uszkodzeń linii energetycznej podczas burzy, czy powstała podczas fali upałów, klienci mogą używać swojej ciężarówki, aby zapewnić sobie moc wtedy, gdy jej najbardziej potrzebują - powiedział Ryan O’Gorman, menedżer ds. pojazdów elektrycznych w Strategic Partnerships. - F-150 Lightning jest zbudowany z myślą o płynnym przechodzeniu między ładowaniem pojazdu, a zasilaniem domu w razie potrzeby - a Ford jako pierwszy w USA oferuje taką możliwość w ciężarówce elektrycznej – dodał.

[caption id="attachment_98201" align="alignnone" width="1024"]

2022 Ford F-150 Lightning XLT. [/caption]

Dzięki inteligentnemu zasilaniu awaryjnemu Forda, włączanemu przez 80-amperową stację ładującą Ford Charge Pro i system zarządzania domem, F-150 Lightning automatycznie włącza się, aby zaopatrywać dom w energię np. podczas awarii prądu. Po przywróceniu zasilania system automatycznie wraca do ładowania akumulatora w aucie. Opierając się na średnim zużyciu 30 kWh dziennie, F-150 Lightning z akumulatorem o zwiększonym zasięgu zapewnia pełne zasilanie w domu do trzech dni lub nawet do 10 dni, jeśli moc jest odpowiednio racjonowana.

Pozostań podłączony na drodze

Możliwości zasilania nie ograniczają się jedynie do gospodarstwa domowego. Dzięki ulepszonemu Pro Power Onboard klienci mogą korzystać z wbudowanych gniazdek elektrycznych do bezpośredniego zasilania różnorodnych narzędzi, elektroniki i urządzeń poza domem. Standardowym wyposażeniem jest 2,4 kW mocy z opcją większej mocy, podczas gdy serie Lariat i Platinum są standardowo wyposażone w 9,6 kW mocy - kombinację do 2,4 kW dostępnej w bagażniku i do 7,2 kW w gniazdach w kabinie i przestrzeni ładunkowej.

[caption id="attachment_98205" align="alignnone" width="1024"]

2022 Ford F-150 Lightning Lariat. Pre-production model with available features shown. Available starting spring 2022. See owner's manual for important operating instructions.[/caption]

Inteligentne funkcje sprawiają, że zarządzanie energią jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Klienci otrzymują powiadomienie poprzez FordPass, jeśli moc akumulatora ich ciężarówki spadnie poniżej jednej trzeciej całkowitego zasięgu. Mało tego, mogą zaprogramować ciężarówkę tak, aby przestała korzystać z Pro Power Onboard, jeśli poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej zasięgu do najbliższej stacji ładowania.

Wszystkie te opcje są możliwe dzięki wydajnemu akumulatorowi litowo-jonowemu nowej generacji. F-150 Lightning oferuje dwie opcje: akumulator o standardowym zasięgu około 370 kilometrów szacowanego przez EPA oraz akumulator o zwiększonym zasięgu, celujący w około 480 kilometrów zasięgu szacowanego przez EPA74.

[caption id="attachment_98207" align="alignnone" width="1024"]

2022 Ford F-150 Lightning Lariat. Pre-production model with available features shown. Available starting spring 2022. Preproduction screens shown and are subject to change.[/caption]

Bagażnik z przodu

Pod maską znajduje się wszechstronny, zaawansowany technologicznie, wytrzymały kufer, oferujący dedykowaną przestrzeń do przechowywania, która jest bezpieczna, zamykana i łatwo dostępna dzięki zasilanemu systemowi otwierania i zamykania. Ten obszerny kufer ma pojemność 400 litrów i 180 kilogramów ładowności - wystarczy, aby pomieścić dwie torby podręczne i jedną pełnowymiarową walizkę bagażu rejestrowanego lub dwa komplety kijów golfowych.

Sprytnie zaprojektowana, z prześwitem na wysokości zderzaka, wodoodporna przestrzeń jest wyposażona w cztery gniazdka elektryczne, dwie ładowarki USB i opróżnianą podłogę, która może pełnić funkcję pojemnika na żywność i napoje. Z łatwością może zasilać np. mobilne miejsce pracy. Dzięki mocy 2,4 kilowata można podłączyć elektronarzędzia, telewizory, laptopy, głośniki, czy sprzęt AGD.

[caption id="attachment_98206" align="alignnone" width="1024"]

2022 Ford F-150 Lightning Platinum. Pre-production model with available features shown. Available starting spring 2022. Preproduction screens shown and are subject to change.[/caption]

Wraz z pojawieniem się wiosną 2022 roku F-150 Lightning będzie dostępny w czterech seriach i z opcją dwóch akumulatorów u ponad 2300 autoryzowanych dealerów Forda w całym kraju, z opcją dla klientów flotowych na dostęp do pełnego ekosystemu połączonych danych i usług telematycznych Forda za pośrednictwem Ford Commercial Solutions.

Aby zarezerwować miejsce w kolejce na F150 Lightning należy wpłacić 100$ depozytu.

inf Ford


Reklama