Reklama

Mechanika - Żródła napędu - silniki stosowane obecnie oraz w przyszłości

Nowy Jeep Grand Cherokee - mechanika i tajemnice techniki

dokument
pobierz +

Nowy Jeep Grand Cherokee ma zawieszenie i układ napędowy na poziomie prawdziwego Jeepa. Trzy systemy napędu Jeep 4x4 i wiodący w swojej klasie system zarządzania trakcją Selec-Terrain oferujący aż pięć różnych trybów jazdy kontynuują i doskonalą tradycję legendarnych możliwości terenowych, zapewniając większy prześwit i większą głębokość brodzenia w porównaniu z poprzednią generacją.

Jeep Grand Cherokee L 2021 oferuje ulepszone, niezrównane zdolności terenowe oraz wyjątkową dynamikę jazdy szosowej. Legendarne możliwości terenowe zapewniają trzy systemy 4x4 - Quadra-Trac I, Quadra-Trac II i Quadra-Drive II z tylnym elektronicznym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu (eLSD). Wszystkie trzy systemy są wyposażone w aktywną skrzynkę rozdzielczą poprawiającą przyczepność, przenosząc moment obrotowy na koła o największej przyczepności.

Quadra-Trac I to jednostopniowa, aktywna skrzynia rozdzielcza wykorzystująca dane wejściowe z wielu czujników w samochodzie, aby z wyprzedzeniem regulować rozdział momentu obrotowego, a następnie reaktywnie wprowadzać poprawki, jeśli wystąpi poślizg opony. Po wykryciu poślizgu kół aż 100% dostępnego momentu obrotowego jest natychmiast kierowane na oś o największej przyczepności.

Dwustopniowa, aktywna skrzynia rozdzielcza Quadra-Trac II z redukcją biegów niskiego zakresu wykorzystuje dane wejściowe z wielu czujników w samochodzie, aby z wyprzedzeniem regulować rozdział momentu obrotowego, a następnie reaktywnie wprowadzać poprawki, jeśli wystąpi poślizg opony. System Quadra-Drive II w mgnieniu oka rozpoznaje poślizg danego koła i przekazuje aż 100% dostępnego momentu obrotowego na oś o największej przyczepności. Aby zwiększyć przyczepność podczas pokonywania stromych wzniesień, nierównego terenu lub wyjątkowo słabych powierzchni trakcyjnych, skrzynia rozdzielcza obejmuje tryb Low 4WD. Ten drugi bieg zwielokrotnia moment obrotowy silnika 2,72 razy i blokuje sprzęgło dla maksymalnej przyczepności.
Quadra-Drive II z dwustopniową aktywną skrzynią rozdzielczą i tylnym eLSD zapewnia wiodącą w branży zdolność trakcyjną. System natychmiast wykrywa poślizg opon i płynnie przekazuje moc na inne koła zachowujące przyczepność do podłoża. W pewnych przypadkach system zdolny jest do „przewidywania” zaniku trakcji i aktywnego minimalizowania lub eliminacji tego zjawiska. Quadra-Drive II jest dostępny w wersji Overland 4x4 wyposażonej w pakiet Off-Road Group oraz w standardzie dla poziomu wyposażenia Summit.

Zawieszenie pneumatyczne Quadra-Lift.
Ekskluzywne zawieszenie pneumatyczne Jeep Quadra-Lift, teraz z elektronicznym układem adaptacyjnego tłumienia, zapewnia wiodący w swojej klasie prześwit i głębokość brodzenia. System automatycznie dostosowuje regulację amortyzatorów do zmieniających się warunków drogowych w celu zwiększenia komfortu, stabilności i kontroli.

Zawieszenie pneumatyczne Quadra-Lift w Jeepie Grand Cherokee L 2021 działa automatycznie, lecz może również być sterowane manualnie z konsoli centralnej i oferuje wybór jednego z pięciu nastawów wysokości zawieszenia przygotowanych pod kątem optymalizacji własności jezdnych:

  • NRH: prześwit normalny 8.3 cali (212 mm) – do jazdy po zwykłych drogach: niższe zużycie paliwa oraz ulepszone własności aerodynamiczne
  • Off-road 1: prześwit podwyższony o 1.6 cala (+40mm) w stosunku do NRH – do jazdy w lekkim terenie (9.9 cali)
  • Off-road 2: zapewnia legendarne zdolności terenowe Jeepa, oferując do jazdy w ciężkim terenie prześwit podwyższony o 2.4 cale (+60mm); 9% więcej w stosunku do poprzedniej generacji) w stosunku do NRH. To najlepszy w swojej klasie prześwit wynoszący 10.9 cali i głębokość brodzenia do 24 cali (więcej o cztery cale w stosunku do poprzedniej generacji)
  • Park Mode: prześwit obniżony o 1.8 cala (46mm) w stosunku do NRH, aby ułatwić wsiadanie i wysiadanie z pojazdu (obniża poziom pojazdu dwukrotnie szybciej w stosunku do poprzedniej generacji). Pozycje NRH i Park Mode ustawiane są manualnie i pozwalają kierowcy bezpośrednio kontrolować wysokość zawieszenia. Udoskonalenia zawieszenia pneumatycznego obejmują nową konstrukcję z dwoma zbiornikami, umożliwiającą bardziej kontrolowane i szybsze działanie.
  • Aero Mode: prześwit obniżony o 0.8 cala (21mm) w stosunku do NRH. Aero Mode ustawiany jest samoczynnie w zależności od prędkości jazdy celem optymalizacji osiągów i zużycia paliwa. W trybie Sport Mode następuje automatyczne obniżenie prześwitu do poziomu Aero Mode celem optymalizacji aerodynamiki podczas jazdy.

System pozwala zwiększyć prześwit pojazdu w zakresie do 4,17 cala (106 mm). W skład układu Quadra-Lift wchodzą cztery miechy pneumatyczne, dzięki którym w sposób odczuwalny wzrasta także komfort jazdy. Przełożenie pełzania w układzie przeniesienia napędu wynosi dla Grand Cherokee L 44:1.

W wersji z systemem zmiennej wysokości zawieszenia Qudra-Lift, podstawowe parametry nowego Jeepa Grand Cherokee L 2021 do jazdy terenowej są następujące: kąt natarcia 30,1 stopnia, kąt zejścia 23,6 i kąt rampowy 22,6 stopnia.

System zarządzania trakcją Selec-Terrain.
Wiodący w swojej klasie system zarządzania trakcją Selec-Terrain dostępny w Jeepie Grand Cherokee L MY 2021 umożliwia klientom wybranie najkorzystniejszych ustawień napędu podczas jazdy na drodze i po bezdrożach tak, aby samochód jak najsprawniej poruszał się w terenie zachowując optymalną trakcję niezależnie od podłoża. Selec-Terrain potrafi koordynować do 6 funkcji układu przeniesienia napędu, podziału momentu obrotowego 4x4, układu hamulcowego oraz nastawów zawieszenia – m.in. otwarcie przepustnicy, zmianę przełożeń, pracę skrzynki rozdzielczej oraz systemy kontroli trakcji i stabilizacji toru jazdy ESC, układ przeciwblokujący (ABS) i wyczucie układu kierowniczego.

Do dyspozycji użytkownika pojazdu oddano pięć programów umożliwiających komfortową jazdę w niemal każdych warunkach – po śniegu, kamieniach, piasku, błocie itp.

Kontrola zjazdu ze wzniesienia pozwala kierowcom kontrolować prędkość Grand Cherokee L na stromych, nierównych wzniesieniach, korzystając z elektronicznych łopatek zmiany biegów montowanych w standardzie we wszystkich modelach, bez konieczności naciskania na pedał przyspieszenia lub hamulca. System kontroli zjazdu ze wzniesienia jest standardem w modelach Overland i Summit i działa zarówno podczas jazdy w przód, jak i w tył.

Wyposażony w opcjonalny pakiet Off-Road, model Overland 4x4 ze znaczkiem Trail Rated oferuje wiodące w swojej klasie osiągi w pięciu kluczowych kategoriach - właściwości trakcyjne, głębokość brodzenia (do 24 cali), zwrotność, artykulacja zawieszenia i prześwit. Pakiet Off-Road zawiera również wytrzymałe stalowe osłony podwozia, tylną oś z elektronicznie sterowanym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizg, 18” aluminiowe koła z wytrzymałymi, całorocznymi oponami.

inf Jeep


Reklama