Reklama

Mechanika - Żródła napędu - silniki stosowane obecnie oraz w przyszłości

NISSAN - nowoczesna fabryka akumulatorów litowo-jonowych w Sunderland

dokument
pobierz +

Nissan, przekonany o wysokim poziomie jakości europejskiej produkcji, ogłosił plan powierzenia wytwarzania przyszłych generacji akumulatorów do samochodów elektrycznych zakładom w Sunderland w Wielkiej Brytanii.

Inwestycja o wartości 26,5 mln GBP zapewni miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry zatrudnionej na linii produkcyjnej oraz przy utrzymaniu zakładu, a także dla inżynierów w nowoczesnej fabryce akumulatorów litowo-jonowych w Sunderland, która jest największym obiektem tego typu w Europie.

Jest to jeden z trzech zakładów produkcji akumulatorów Nissana na świecie. Dostarcza on moduły akumulatorów do w pełni elektrycznego Nissana LEAF oraz do elektrycznego vana e-NV200, produkowanego w zakładach Nissana w Barcelonie.

Firma jest globalnym liderem w dziedzinie samochodów elektrycznych. Ponad 200 000 Nissanów LEAF jeżdżących po drogach całego świata pokonało już łącznie 2 miliardy mil, a ogłoszenie produkcji kolejnej generacji akumulatorów dodatkowo potwierdza zaangażowanie Nissana na rzecz 100-procentowo elektrycznej przyszłości. Tylko w 2015 roku Nissan sprzedał 43 651 sztuk modelu LEAF na całym świecie, z czego 15 630 w Europie.

Paul Willcox, prezes Nissan Europe, powiedział: LEAF zmienił osiągi i postrzeganie samochodów elektrycznych oraz sprawił, że Nissan jest niekwestionowanym liderem technologii w tym segmencie. Komunikat o produkcji nowej generacji akumulatorów odzwierciedla zamiary Nissana, który chce pozostać liderem na rynku samochodów elektrycznych przez wiele kolejnych lat i traktuje swój europejski oddział jako centrum przyszłych innowacji ”.

Od uruchomienia produkcji samochodów elektrycznych w Sunderland w 2013 roku nakładem 420 mln GBP produkcja akumulatorów oraz Nissana LEAF zapewniła ponad 2000 miejsc pracy w samej firmie Nissan oraz u jej kooperantów.

Od uruchomienia produkcji akumulatorów w Sunderland Nissan osiągnął najwyższy poziom jakości, a ważna decyzja dotycząca ulokowania tam produkcji także kolejnej generacji tych podzespołów jest wyrazem uznania dla tych zakładów. Wiadomość ta zbiega się w czasie z wprowadzeniem do sprzedaży Nissana LEAF o zasięgu 250 km. Trzecia generacja modelu LEAF kontynuuje sukcesy swoich poprzedników, pomagając nam realizować wizję elektrycznej motoryzacji ” – dodał Willcox.

Komunikat został ogłoszony na początku roku, w którym Nissan będzie świętować 30. rocznicę fabryki w Sunderland (obecnie największego zakładu w historii brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego) oraz 10. rocznicę zakładów w Petersburgu w Rosji. W 2015 roku zakład w Petersburgu wyprodukował dwustutysięczny pojazd, uzyskując tym samym status najszybciej rozwijającego się zakładu w Rosji.

inf/zdjęcia NISSAN

Zasoby powiązane


Reklama