Reklama

Mechanika - Podzespoły - układy jezdne i układy napędowe

Nowe parkowanie, czyli Toyota na magicznych kołach

Nowe parkowanie, czyli Toyota na magicznych kołach

Kanadyjski wynalazca, William Liddiard, opracował opony, które pozwalają samochodowi obracać się niemal w miejscu i toczyć we wszystkich kierunkach. Z takimi oponami parkowanie równoległe staje się łatwiejsze niż sama jazda.

 

„To działa! Musiałem sporo improwizować i używać ogólnie dostępnych materiałów. Pracowałem nad nimi jak się dało, w wolnym czasie” – napisał konstruktor-amator w komentarzu do filmu opublikowanego na YouTube.

Autor pomysłu nazwał wynalazek „koła liddiard”. Testował je na swojej Toyocie Echo. Innowacyjne koła pozwalają poruszać się samochodem we wszystkich kierunkach i obracać się wokół osi. Sprawdzają się w każdych warunkach drogowych i pogodowych, nadają się też do jazdy z dużą prędkością. Można je kontrolować z dużą precyzją, są szybkie i odporne. Mogą mieć taką samą charakterystykę (bieżnikowanie, skład gumy itp.) jak standardowe opony.

William Liddiard twierdzi, że jest to pierwszy wynalazek tego rodzaju na świecie. Co prawda na różnych lokalnych wystawach samochodowych pojawiały się czasem pojazdy z podobnymi kołami, ale każdy z nich był znacząco modyfikowany. Kanadyjczyk zaprojektował swoje urządzenie w taki sposób, aby można je było z marszu zamontować na każdym aucie i użytkować na publicznych drogach. Pomysłowy konstruktor szuka teraz inwestora, który zdecyduje się na wdrożenie projektu.

inf/zdjęcia/film TOYOTA

Zasoby powiązane


Reklama