Reklama

Mechanika - Podzespoły - układy jezdne i układy napędowe

Hyundai IONIQ - zaawansowana inżynieria i technologia

dokument
pobierz +

Konstruktorzy skupili się nie tylko na uzyskaniu maksymalnej efektywności układu napędowego, lecz również na stworzeniu samochodu, który będzie wzorcem stylu, komfortu i wygody obsługi systemów informacyjno-rozrywkowych.

 

Aerodynamika

Elegancka, przypominająca coupe sylwetka o płynnych liniach sprawia, że powietrze bez oporów i zawirowań opływa nadwozie samochodu. Również takie elementy, jak: jak osłony przednich kół, tylny spojler i dyfuzor, listwy boczne, osłona podwozia i specjalne obręcze wpływają na zwiększenie wydajności samochodu, który ma być najbardziej oszczędnym modelem hybrydowym na świecie.

 

Komfort i wygoda

Aby umożliwić uzyskanie przyjemnej i komfortowej atmosfery w kabinie bez zużywania dużej ilości energii, układ klimatyzacji można przełączyć w tryb efektywnego działania. Dzięki maksymalnemu wykorzystaniu wewnętrznego powietrza do chłodzenia lub ogrzewania można zminimalizować straty i uzyskać wyższą sprawność ogólną całego układu. Klimatyzację dwustrefową można ustawić w trybie „tylko kierowca”, obniżając obciążenie układu chłodzenia lub ogrzewania w celu zapewnienia maksymalnej efektywności.

Inną kluczową cechą charakterystyczną dla modelu IONIQ jest szerokie wykorzystanie materiałów ekologicznych i pochodzących z recyklingu. Na przykład, wewnętrzne panele drzwi są wykonane z tworzyw sztucznych z recyklingu połączonych ze sproszkowanym drewnem i pyłem wulkanicznym. Przy zachowaniu jakości, wyglądu i właściwości tłumienia hałasu obniżono ich masę o 20% w porównaniu z tradycyjnymi wykładzinami.

Wrażenie miękkości i naturalności uzyskano przez mniejsze wykorzystanie produktów ropopochodnych. Świadomość ekologiczna jest również widoczna w innych obszarach konstrukcji samochodu. Surowce pozyskiwane z trzciny cukrowej są częściowo stosowane w podsufitce i dywanikach, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza wewnątrz samochodu i możliwości recyklingu po zakończeniu eksploatacji pojazdu. Ekologiczne farby zawierające składniki pochodzące z oleju sojowego pozwalają uzyskać metaliczny połysk niektórych lakierowanych elementów.

ECO-DAS

Konfiguracja ECO-DAS (system wspomagania ekologicznej jazdy) umożliwia optymalne wykorzystanie wyjątkowych technologii do zapewnienia maksymalnej sprawności. ECO-DAS analizuje trasę wyznaczoną przez system nawigacyjny i bieżące poziomy natężenia ruchu. System stosuje najbardziej skuteczny schemat ładowania akumulatorów lub dodatkowego wspomagania silnikiem elektrycznym zależnie od przewidywanych warunków jazdy.

Zaawansowany system zachęca kierowcę do efektywnego ”żeglowania”, informując o zmianach w ograniczeniach prędkości i warunkach drogowych, co pozwala na pokonanie określonej odległości w identycznym czasie bez potrzeby gwałtownego przyspieszania i hamowania. Wykorzystanie kluczowych technologii i procesów inteligentnej jazdy maksymalnie obniża zużycie paliwa, jednocześnie optymalizując pojemność akumulatorów i wydłużając zasięg jazdy na silniku elektrycznym po naładowaniu.

Systemy multimedialne

Aby sprostać zróżnicowanym potrzebom klientów, IONIQ udostępnia najwyższej klasy systemy informacyjno-rozrywkowe i wszechstronne opcje połączeń. IONIQ jest wyposażony w 7-calowy wyświetlacz informacyjny nowej generacji o wysokiej rozdzielczości. Rozdzielczość 1280 x 720 pozwala na wyświetlanie wszystkich rodzajów wskaźników (prędkościomierz, ECO, stan ładowania, poziom paliwa itp.), w tym wielu informacji o działaniu i stanie układu hybrydowego. Zależnie od wybranego trybu jazdy zmienia się kolor podświetlenia i zestaw wskaźników tak, by zawsze prezentować najważniejsze i najpotrzebniejsze informacje oraz podkreślać atmosferę sportowego lub bardziej spokojnego stylu jazdy.

IONIQ sprosta oczekiwaniom kierowców, którzy chcą połączyć swój smartfon z systemem multimedialnym samochodu, udostępniając interfejsy Apple CarPlay i Android Auto. Obydwa rozwiązania umożliwiają użytkownikom podłączenie urządzenia i sterowanie muzyką, funkcjami telefonu i nawigacją na wyświetlaczu samochodu. To wygodne rozwiązanie pozwala kierowcy i pasażerom utrzymywać łączność ze światem bez odwracania uwagi od drogi. IONIQ jest wyposażony w bezprzewodowy panel ładowania indukcyjnego (standard w wersji Qi), dzięki czemu telefony użytkowników będę zawsze naładowane. A to tylko jedna z zaawansowanych funkcji dostępnych w samochodzie.

Obniżenie masy

Jedną z najważniejszych kwestii pojawiających się w fazie projektowania IONIQ-a była, redukcja masy bez konieczności szukania kompromisu w aspekcie właściwości jezdnych i komfortu. Maska silnika i pokrywa bagażnika są wykonane z aluminium, co zmniejsza masę samochodu o 12,4 kg w porównaniu z takimi samymi elementami ze stali i nie powoduje pogorszenia własności wibroakustycznych. Strategia obniżania masy objęła również mniej oczywiste obszary, takie jak osłona przestrzeni bagażowej. Dzięki wykorzystaniu lekkich komponentów i przemyślanej konstrukcji jest ona o około 25% lżejsza niż w konwencjonalnych samochodach Hyundai.

Inf/zdjęcia HYUNDAI

Zasoby powiązane


Reklama