Reklama

Mechanika - Podzespoły - układy jezdne i układy napędowe

Nowy DS3 - walory jezdne

dokument
pobierz +

PasEstetyczny i śmiały, Nowy DS 3 znów przełamuje stereotypy i wnosi powiew świeżości do świata luksusu à la française

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wersją hatchback czy Cabrio, znakami rozpoznawczymi DS3 są wciąż atrakcyjna stylistyka oraz dynamika. A walory jezdne???

 

Najwyższy komfort jazdy

Nowy DS 3 już na pierwszy rzut oka jest samochodem miejskim. Jednakże doskonale sprawuje się zarówno w mieście, jak i na trasie, dzięki wymiarom, które zapewniają mu niezwykłą zwinność, a przede wszystkim dzięki doskonałym osiągom silnika. Dzięki bogatej ofercie jednostek napędowych DS3 doskonale odnajduje się w różnych zastosowaniach: (trzy 3-cylindrowe silniki benzynowe 1.2 PureTech - zdobywcy tytułu "Międzynarodowy Silnik Roku 2015", dwa 4-cylindrowe silniki benzynowe 1.6 THP i trzy 4-cylindrowe silniki wysokoprężne 1.6 BlueHDi), trzy skrzynie biegów (5 lub 6-biegowa manualna skrzynia biegów, elektronicznie sterowana skrzynia biegów lub automatyczna skrzynia biegów ostatniej generacji), oraz niska emisja CO2 zaczynająca się od 79 g/km (dla silnika BlueHDi 100) i nieprzekraczająca 129 g/km.

Warto się przyjrzeć trzem nowościom w Nowych DS3: automatycznej skrzyni biegów EAT6 najnowszej generacji (wprowadzonej na rynek 7 miesięcy temu), 3-cylindrowemu silnikowi 1.2 PureTech 130 S&S w połączeniu z manualną skrzynią biegów o 6 przełożeniach i nowej, mocnej jednostce 1.6 THP S&S 208,, która montowana jest w modelu DS 3 PERFORMANCE, najbardziej sportowej i ekstremalnej odmianie gamy.

 

1.2 Pure Tech 110 S&S EAT6 - idealne połączenie

Skrzynia biegów najnowszej generacji EAT6 w modelu DS 3 współpracuje z 3-cylindrowym silnikiem benzynowym PureTech110 S&S. Ten wyposażony w turbosprężarkę silnik oferuje wysoki moment obrotowy już przy niskich obrotach wynoszący 205 Nm i dostępny już od 1 500 obr/min. Taka kombinacja gwarantuje przyjemność płynnej, ale też dynamicznej jazdy oraz reaktywność jednostki napędowej, przy umiarkowanym zużyciu paliwa. Potwierdzają to parametry : w cyklu miejskim zużycie paliwa wynosi 4,6 l/100 km dla wersji hatchback i 4,9 l/100 km dla DS3 Cabrio, emisja CO2 105 g/km dla hatchbacka (o ponad 40 g/km lub 30% mniej w porównaniu do silnika VTi 120 z automatyczną skrzynią biegów) i 112 g/km dla DS3 Cabrio.

.

 

1.2 PureTech 130 S&S z manualną, sześciostopniową skrzynią biegów.

Nowy silnik w Nowych DS 3: 1.2 PureTech 130 S&S. Dzięki znacznemu, natychmiast dostępnemu momentowi obrotowemu utrzymującemu się w szerokim zakresie prędkości obrotowych, silnik ten nadaje nowemu DS 3 jeszcze bardziej dynamiczny, żywiołowy charakter, a jednocześnie odznacza się jednym z najniższych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa w porównaniu do modeli konkurencji : 129 g CO2 / km i 4,5 litra / 100 km w cyklu mieszanym. Silnik 1.2 PureTech 130 S&S, dysponujący mocą 96 kW (130 KM) przy 5 500 obr/min i maksymalnym momentem obrotowym 230 Nm (+ 44% w porównaniu do montowanego poprzednio silnika VTi 120), dostępnym już od 1 750 obr/min (zamiast 4 250 obr/min w przypadku VTi 120), pozwala w pełni wykorzystać możliwości DS 3.

Drive efficiency - dwie wersje o obniżonym zużyciu paliwa dostępne w Nowym DS 3

Nowy DS 3, będzie oferowane również w wersji silnikowej o obniżonym zużyciu paliwa o nazwie Drive Efficiency. Dzięki silnikom 1.2 PureTech 82 S&S (107 g CO2 / km) i 1.6 BlueHDi 100 S&S (87 g CO2 / km), oraz oponom o niskich oporach toczenia i specjalnym, aluminiowym obręczom kół wersja ta cechuje się zdecydowanie niższą emisją CO2, która wynosi odpowiednio : 99 g/km (- 8g / km) i 79 g/km
(- 8 g/km) CO2.


DS 3 PERFORMANCE - udane połączenie wysokich osiągów i wszechstronności
Nowe DS 3 będą również oferowane w wersji o jeszcze bardziej eksyctujących osiągach : DS 3 PERFORMANCE, która będzie dostępna w dwóch wersjach nadwoziowych - hatchback i Cabrio. Te dwie wyróżniające się i niezwykle dynamiczne wersje stanowią niezwykle udane połączenie łatwości prowadzenia i intensywnych doznań z jazdy.

„DS 3 i DS 3 Cabrio PERFORMANCE są dynamicznymi, ekskluzywnymi wersjami Nowych DS 3 i DS 3 Cabrio. Te dwa wyjątkowe auta stanowią ukoronowanie gamy DS 3. Posiadają wszystkie zalety nowego modelu, wznosząc je na niespotykany dotąd poziom. Mocne i pełne wyrafinowania, zapewniają kierowcom niezrównane doznania z jazdy, wyróżniając się odmiennym, perfekcyjnym stylem, zachowującym niemniej charakterystyczne elementy DS. To gwarancja pełnego komfortu psychicznego za kierownicą niezwykle prestiżowego GT.”

Eric APODE - Dyrektor ds. Produktów i Rozwoju Marki DS.

208 KM, 300 Nm momentu obrotowego, 125 g CO2/km - oto kilka kluczowych danych liczbowych charakteryzujących DS 3 PERFORMANCE. Jego zachowanie na drodze jest owocem intensywnych prac zespołu konstruktorów DS PERFORMANCE, którzy postanowili wyposażyć to auto w silnik 1,6 THP S&S i połączyć go z 6-biegową, specjalnie zestopniowaną skrzynię biegów (MCM) z samoblokującym mechanizmem różnicowym typu Torsen® dla zapewnienia maksymalnej skuteczności napędu i idealnej precyzji toru jazdy.


Swoją nadzwyczajną dynamikę przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa auto zawdzięcza niezwykle starannie dopracowanemu układowi jezdnemu i hamulcowemu. Efekt ten uzyskano poprzez obniżenie zawieszenia o 15 mm, zwiększenie rozstawu kół (przód : + 26 mm ; tył : + 14 mm) oraz zastosowanie przednich tarcz hamulcowych o średnicy 323 mm ze specjalnymi zaciskami (i tarcz o średnicy 249 mm z tyłu).

Wyjątkowo wiele uwagi poświęcono również stylowi auta. Jego dynamiczny charakter jest widoczny już na pierwszy rzut oka: specyficzna, podwójna końcówka wydechu, poszerzone nadkola, aluminiowe obręcze kół 18’’ w czarnym kolorze z diamentowym połyskiem, przednie zaciski hamulcowe lakierowane na czarno, specjalne oznaczenia auta w barwach DS PERFORMANCE…. Nie zapominając o wystroju wnętrza, również wyrażającemu sportowy charakter auta, o czym świadczą pokryte skórą i alkantarą przednie kubełkowe fotele, specjalne zegary czy deska rozdzielcza z logo DS PERFORMANCE.

Klienci mają wybór jednego z dwóch poziomów wykończenia dla hatchbacka i Cabrio.
Pierwszy poziom daje możliwość wyboru jednej z 6 kombinacji kolorystycznych nadwozia i dachu w wersji hatchback i 4 kombinacji w wersji Cabrio.
Drugi poziom, „Black Special” dodatkowo podkreśla sportowy i zarazem wyrafinowany charakter dzięki czarnemu matowemu kolorowi nadwozia w połączeniu z dachem w kolorze Gold brillant (hatchback). Całkowicie ciemne nadwozie wzbogacają karbonowe akcenty na bocznych listwach ochronnych.

Wnętrze auta idealnie współgra z nadwoziem. Wersja ta jest wyposażona w deskę rozdzielczą i podstawę dźwigni zmiany biegów w kolorze Gold brilliant oraz dodatkowe elementy wyposażenia zwiększające poziom komfortu i bezpieczeństwa.

Swoistą „wisienką na torcie” jest pakiet wystroju wnętrza „Carbone” oraz zestaw elementów ozdobnych nadwozia, pozwalające spersonalizować DS 3 PERFORMANCE.

Połączenie dynamiki i komfortu

W przypadku Nowych DS 3 komfort jest również jednym z kluczowych elementów, szczególnie istotnych w przypadku intensywnego użytkowania auta.

Zwłaszcza w Nowym DS 3 Cabrio. Doskonałym przykładem jest możliwość odsłonięcia kabiny, jako że możliwe jest opuszczenie i ponowne podniesienie dachu przy prędkościach do 120 km/h, czy też komfort akustyczny wersji Cabrio. Reprezentuje on wzorcowy w tym segmencie poziom dzięki najwyższej jakości płótna (wielowarstwowa budowa z zastosowaniem materiałów kompozytowych i tłumiącej hałasy akrylowej warstwy wewnętrznej) oraz optymalizującej komfort akustyczny aerodynamicznej owiewce.

Komfort jest też odczuwalny w codziennym użytkowaniu dzięki największej w tym segmencie aut objętości bagażnika (285 litrów w przypadku hatchbacka i 245 litrów w przypadku Cabrio), jak również przez pasażerów na tylnych siedzeniach podczas długich podróży.

DS 3 W LICZBACH

- 2 rodzaje nadwozia : hatchback i Cabrio

- 390 000 samochodów sprzedanych na całym świecie od momentu wprowadzenia na rynek

- Wersja PERFORMANCE (208 KM, 300 Nm, samoblokujący mechanizm różnicowy w standardowym wyposażeniu)

- Data wprowadzenia - hatchback: marzec 2010, Cabrio: początek 2013 r.

- 78 kombinacji koloru dachu i dolnej części nadwozia

- 21 serii limitowanych, w tym najnowsze : DS 3 Régions, DS 3 Ines de la Fressange, DS 3 Editions 1955, DS 3 Dark Light, …

- DS 3 Cabrio - 5 pełnowymiarowych miejsc, możliwość jazdy bez dachu do prędkości 120 km /h

- 4 silniki Best in Class pod względem emisji CO2

- Wymiary : długość: 3,95 m ; szerokość: 1,71 m ; wysokość: 1,46 m ; średnica nawracania: od 10,2 m do 10,4 m w zależności od kół

Inf/zdjęcia CITROENte your document here

Zasoby powiązane


Reklama