Reklama

Elektronika - Komfort - elektroniczne dodatki zwiększające komfort użytkowania

Golf – udoskonalony bestseller - cyfrowy kokpit

Golf – udoskonalony bestseller - cyfrowy kokpit

Jeszcze bardziej cyfrowy Golf – Active Info Display, system sterowania gestami i usługi internetowe

Cyfrowe zegary i sterowanie gestami. Nowości w zmodernizowanym Golfie najszybciej można zauważyć we wnętrzu – to dlatego, że model 2017 roku ma nowe i w coraz większym stopniu cyfrowe wskaźniki oraz elementy obsługi. Ich głównym elementem jest zastosowany po raz pierwszy w tym modelu Active Info Display oraz pierwszy w Volkswagenie system multimedialny sterowany gestami. Zgodnie z jego wymaganiami Volkswagen zmodernizował wszystkie wersje systemu informacyjno-rozrywkowego dostępnego w różnych odmianach Golfa. Jego najważniejsze cechy to nowy, jeszcze bardziej elegancki wygląd, większy dotykowy ekran i, jak wspomniano wyżej, topowa wersja „Discover Pro”, która może być obsługiwana przy pomocy gestów; to pierwsze takie rozwiązanie dostępne w samochodzie klasy kompaktowej.

Active Info Display – cyfrowy kokpit

Wskaźniki nowej generacji. Active Info Display znajdujący się w wyposażeniu Golfa to w pełni cyfrowy wyświetlacz mający wiele interaktywnych funkcji. Znajdują się na nim wirtualne wskaźniki wyświetlane na 12,3-calowym kolorowym ekranie dzięki specjalnemu oprogramowaniu. Mapy systemu nawigacyjnego mogą być edytowane w formacie 2D lub 3D. Rozdzielczość 1.440 x 540 pikseli pozwala na bardzo szczegółowe i wyraźne przedstawienie wszystkich elementów. System zawiera pięć profili informacyjnych, różniących się rodzajem przekazywanych informacji oraz grafiką. Kierowca może wybierać między profilami „Classic”, „Zużycie paliwa i zasięg”, „Wydajność”, „Moc i systemy asystujące” oraz „Nawigacja”. Dobrym przykładem tego, jak działają interaktywne elementy wyświetlacza Active Info dostarcza profil „Nawigacja”. Po jego wybraniu tarcze prędkościomierza i obrotomierza zostają przesunięte na boki ekranu, by zostawić na środku więcej miejsca na mapę nawigacji. Zależnie od potrzeb, dane dotyczące parametrów jazdy, nawigacji czy systemów asystujących mogą zostać wyświetlone w obrębie tarcz prędkościomierza i obrotomierza. Numery telefonów czy okładki płyt CD również mogą pojawić się na ekranie Active Info. Grafika wyświetlanych elementów jest różna w różnych modelach – w Golfie GTI rolę koloru kontrastowego pełni czerwień, w Golfie GTE jest to kolor niebieski. Volkswagen oferuje Active Info Display jako wyposażenie dodatkowe do wszystkich wersji Golfa, zamiast wskaźników analogowych.

MIB najnowszej generacji – po raz pierwszy ze sterowaniem przy pomocy gestów

Światowa premiera. Wraz z pojawieniem się zmodernizowanego Golfa premierę w samochodzie klasy kompaktowej święci system sterowania przy pomocy gestów. Będzie go można zamówić w chwili pojawienia się na rynku nowego rocznika Golfa, do urządzenia „Discover Pro”, będącego elementem modułowych systemów multimedialnych (MIB).

6,5 do 9,2 cala. Stosowane dotąd w Golfie systemy multimedialne Volkswagen zastępuje sprzętem nowej generacji, skonstruowanym przy wykorzystaniu elementów MIB. Wszystkie urządzenia mają nowy design i większe ekrany dotykowe; ich nazwy nie ulegają zmianie. Dotychczasowe „Compositon Touch” i „Composition Colour” z 5-calowymi ekranami (rozdzielczość 400 x 240 pikseli) zostają zastąpione przez nowy system „Composition Colour” z dotykowym ekranem o przekątnej 6,5 cala i rozdzielczości 800 x 480 pikseli; system „Composition Touch” z czarno-białym wyświetlaczem zostaje wycofany z oferty. Wyższy stopień zaawansowania prezentowały dotąd systemy multimedialne „Composition Media” oraz „Discover Media” (z nawigacją), wyposażone w 6,5-calowe ekrany. Zostają one teraz zastąpione przez multimedia noszące takie same nazwy, ale mające w wyposażeniu ekrany o przekątnej 8 cali. Nie zmienia się ich rozdzielczość wynosząca 800 x 480 pikseli. Najwyższej klasy sprzęt informacyjno-rozrywkowy „Discover Pro” (z nawigacją) będzie miał teraz dotykowy monitor 9,2-calowy zamiast 8-calowego; jego rozdzielczość wzrośnie z 800 x 480 do 1.280 x 640 pikseli. Jako pierwszy system multimedialny Volkswagena, „Discover Pro” – oprócz systemu obsługi zbliżeniowej, dotykowej oraz przy pomocy głosu – ma też system obsługi przy pomocy gestów. Jest to zupełna nowość w segmencie samochodów kompaktowych. W ciągu 2017 roku Volkswagen wprowadzi nowe systemy multimedialne w wielu innych modelach.

„Discover Pro” w szczegółach. System multimedialny „Discover Pro” stworzony w oparciu o platformę MIB zawiera nie tylko 9,2-calowy wyświetlacz w rozdzielczości zwiększonej ze 117 do 155 dpi, ale też ma zupełnie nową stylistykę. Inaczej niż w wypadku systemu stosowanego w Golfie do tej pory, z ekranem o przekątnej 8 cali, sprzęt multimedialny nowego Golfa jest osłonięty elegancką szklaną ramką (to samo dotyczy też nowego systemu „Discover Media”). W wypadku „Discover Pro” zrezygnowano z tradycyjnych przycisków i pokręteł, cała obsługa odbywa się przy pomocy dotykowego ekranu oraz pięciu pól znajdujących się po jego lewej stronie. Na tej pionowej listwie na lewo od ekranu umieszczono pola uruchamiające funkcje zbiorcze: „Menu”, „Home”, „On/Off”, „Głośniej” i „Ciszej”. Chodzi o to, by podstawowe czynności, jak np. zwiększenie lub zmniejszenie głośności radia, kierowca mógł wykonać błyskawicznie i w każdej chwili. To samo dotyczy komendy „Home”, dzięki której kierowca może w ułamku sekundy z dowolnego podmenu wrócić do menu głównego.

Indywidualnie konfigurowany ekran główny . Kierowca może samodzielnie skonfigurować główny ekran systemu „Discover Pro”, co nie było możliwe w poprzedniej wersji. Po lewej stronie monitora zawsze znajduje się duże pole, na którym pojawiają się wskazania nawigacji, po prawej natomiast umieszczono dwa mniejsze pola. Obydwa są aktywne, a kierowca może sam przypisać im funkcje, które są dla niego szczególnie ważne – np. na górnym polu może zakodować wybraną stację radiową czy mediatekę, a na dolnym – listę kontaktów telefonicznych. Gdy kierowca wyszukując żądanej funkcji w jakimkolwiek innym menu dotknie (jak w smartfonie) pola „Home”, wróci do skonfigurowanego przez siebie głównego ekranu.

Gesty, dotyk i mowa. System „Discover Pro” obsługuje się, jak zaznaczono wcześniej, przy pomocy gestów (ta możliwość istnieje po raz pierwszy), a także poprzez dotyk lub wydając polecenia głosem. Oczywiście nowy system „Discover Pro” ma funkcję zbliżeniową, która po przysunięciu dłoni do ekranu otwiera kolejne funkcje w menu. Chociaż systemy multimedialne Golfa mają niespotykaną dotąd liczbę funkcji oraz występują w wielu wersjach wyposażenia, ich obsługa jest – jak zawsze u Volkswagena – prosta i intuicyjna.

System sterowania przy pomocy gestów. Uruchamianie poszczególnych funkcji gestem ręki jest możliwe w odniesieniu do różnych menu. Pociągnięcie dłonią powoduje, że pola w menu, które są umieszczone poziomo przesuwają się w lewą bądź w prawą stronę. Dzięki temu kierowca może przechodzić do kolejnych funkcji w menu głównym, może zmieniać stacje radiowe, przesuwać w przód lub w tył listy utworów muzycznych, czy też wertować galerię zdjęć albo okładki albumów muzycznych. Odpowiednie podświetlenie wskazuje kierowcy, które funkcje reagują na obsługę przy pomocy ruchów ręki. Aby była ona łatwiejsza pola, które zareagowały na gest dłoni sygnalizują to graficznie, emitowany jest ponadto sygnał akustyczny (funkcję tę można wyłączyć).

inf/zdj VOLKSWAGEN

Zasoby powiązane


Reklama