Reklama

Elektronika - Bezpieczeństwo - elektroniczni asystenci ruchu

Toyota wprowadza na rynek system ITS Connect oparty na komunikacji między samochodami i infrastrukturą drogową

dokument
pobierz +

Toyota wprowadza na rynek system ITS Connect oparty na komunikacji między samochodami i infrastrukturą drogową

Toyota jako pierwszy producent na świecie wprowadza na rynek nowatorski pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego ITS Connect, oparty na komunikacji między samochodami (vehicle-to-vehicle) oraz między samochodami a infrastrukturą drogową (vehicle-to-infrastructure). Produkt stanowi element powstającego w Japonii Systemu Inteligentnego Transportu (Intelligent Transportation System, ITS) dzięki współpracy sektora publicznego i prywatnego. Toyota wprowadzi pakiet ITS Connect do trzech modeli oferowanych w Japonii do końca 2015 roku.

ITS Connect wykorzystuje standardową częstotliwość 760 MHz zarezerwowaną w Japonii dla systemów inteligentnego transportu. Dzięki komunikacji między samochodami (vehicle-to-vehicle, V2V) oraz między samochodami a infrastrukturą drogową (vehicle-to-infrastructure, V2I) kierowca otrzymuje informacje o otoczeniu, jakich nie są w stanie dostarczyć czujniki zainstalowane w samochodzie. Należą do nich informacje o zmieniających się światłach czy o obecności pojazdów i pieszych w miejscach niewidocznych z samochodu.

Toyota będzie stopniowo wprowadzała ITS Connect do kolejnych modeli. Firma chce się w ten sposób przyczynić do redukcji liczby wypadków na skrzyżowaniach. Jak wynika z danych japońskiej Narodowej Agencji Policji z 2014 roku, tego rodzaju wypadki stanowią w Japonii około 40% wszystkich kolizji drogowych.

Komunikacja między infrastrukturą drogową a samochodami (V2I)

Zapobieganie kolizjom podczas skrętu w lewo

Skręt w lewo to jeden z trudniejszych manewrów, podczas którego prowadzący samochód musi uwzględniać ruch pojazdów i pieszych we wszystkich kierunkach. System ITS Connect monitoruje otoczenie i ostrzega kierowcę o niebezpieczeństwie sygnałem świetlnym i dźwiękowym. Ostrzeżenie uruchamia się, gdy kierowca zdejmie nogę z pedału hamulca i rusza, a system rejestruje potencjalne przeszkody.

Ostrzeganie o czerwonym świetle

Sygnalizatory świetlne wyposażone w urządzenia ITS przekazują samochodom w pobliżu informację o włączonym czerwonym świetle. Jeżeli kierowca zbliżający się do skrzyżowania nie zacznie hamować, system ostrzeże go sygnałem świetlnym i dźwiękowym.

Informacja o zmianie czerwonego światła

System ITS Connect wyświetla informację o czasie, który pozostał do zmiany światła czerwonego na zielone.

Komunikacja między samochodami (V2V)

Aktywny tempomat z funkcją komunikacji między pojazdami (Communicating Radar Cruise Control, CRCC)

System utrzymuje stałą łączność z innymi pojazdami wyposażonymi w CRCC i w czasie rzeczywistym reaguje na zmianę prędkości pojazdów w otoczeniu. Aktywny tempomat ITS automatycznie zachowuje bezpieczne odległości między samochodami, zmniejszając wahania prędkości i poprawiając płynność ruchu.

Ostrzeganie o zbliżaniu się pojazdów uprzywilejowanych

System ostrzega kierowcę o zbliżaniu się pojazdu uprzywilejowanego jadącego na sygnale i wyświetla na ekranie jego przybliżone położenie, kierunek jazdy i odległość od samochodu wyposażonego w ITS Connect.

Toyota wprowadza na rynek system ITS Connect w przekonaniu, że technologia ta przyczyni się do bezpieczniejszej i bardziej wydajnej motoryzacji przyszłości. Aby to osiągnąć, Toyota współpracuje z partnerami publicznymi i prywatnymi nad rozwojem kompatybilnego oprogramowania oraz nad wprowadzeniem na rynek kolejnych produktów najszybciej, jak to możliwe.

W 2013 roku Toyota uczestniczyła w projekcie ITS Green Safety, zorganizowanym dzięki współpracy sektora publicznego i prywatnego. Jego celem było zbadanie wpływu systemów ITS na użytkowników dróg, a także społecznej gotowości do ich zaakceptowania. W październiku 2014 Toyota uczestniczyła w konsorcjum promocyjnym ITS Connect, które podjęło się niezbędnych przygotowań do wprowadzenia systemu na rynek i jego szerokiej adaptacji. Kolejnym zadaniem jest integracja ITS Connect z innymi systemami bezpieczeństwa czynnego, dostępnymi w samochodach Toyoty na wielu rynkach na świecie.

Na początku października br. Toyota weźmie udział w konferencji ITS World Congress w Bordeaux. Spotkają się na niej podmioty z całego świata, zaangażowane w rozwój inteligentnych systemów transportu, takich jak pozycjonowanie satelitarne, systemy komunikacji V2V i V2I, pojazdy autonomiczne i transport multimodalny (uwzględniający podróż kilkoma różnymi środkami komunikacji).

Toyota przygotowuje specjalną wystawę, na której zademonstruje swoje kluczowe projekty z dziedziny inteligentnego transportu:

• System ITS Connect

• Systemy bezpieczeństwa czynnego i zautomatyzowanego prowadzenia na autostradzie

• System transportu miejskiego Ha:mo, integrujący program wynajmu krótkoterminowego niewielkich pojazdów elektrycznych i-Road z komunikacją miejską. Ha:mo jest obecnie testowany w trzech miastach na świecie: Grenoble, Tokio i Toyota City.

ITS World Congress to największa na świecie konferencja poświęcona inteligentnemu transportowi. Odbywa się co roku, naprzemiennie: w Europie, w obszarze Azji i Pacyfiku oraz na terenie obu Ameryk. W imprezie biorą udział przedstawiciele rządów, instytucji badawczych i prywatnych przedsiębiorstw z wielu krajów. Uczestnicy prezentują swoje najnowsze odkrycia i produkty podczas wykładów, dyskusji i wystaw. Toyota aktywnie uczestniczyła we wszystkich edycjach od początku istnienia tego przedsięwzięcia.

inf/zdjęcia/filmy TOYOTA

Zasoby powiązane


Reklama