Reklama

Elektronika - Bezpieczeństwo - elektroniczni asystenci ruchu

Inteligentne lusterko dostawczego Forda

Gdy w aucie dostawczym widok w lusterku wewnętrznym zasłania przegroda lub ładunek, kierowca obserwuje obraz za samochodem tylko przez lusterka zewnętrzbe. Niestety widok jest wówczas ograniczony...

Jak głoszą naklejki na zderzakach: „Jeśli nie widzisz moich lusterek, ja nie widzę Ciebie!”

Dlatego Ford wprowadza „Inteligentne lusterko”. Nowy system wygląda dokładnie jak zwykłe wewnętrzne lusterko wsteczne. W rzeczywistości jest to jednak ekran o wysokiej rozdzielczości, który wyraźnie wyświetla panoramiczny widok sytuacji za samochodem. Pomaga to kierowcy dostrzec rowerzystów, pieszych i inne pojazdy, które mogą znajdować się z tyłu, nawet jeśli przeszkadzają w tym tylne drzwi bez okien lub przegroda przedziału ładunkowego.

Lusterko wewnętrzne z wypełniającym je wyświetlaczem pokazuje obraz na żywo z kamery umieszczonej z tyłu pojazdu. Jest ono wyposażone w automatyczną regulację jasności, co zapewnia optymalną widoczność w dzień iw nocy. System ten oferuje dwukrotnie większe pole widzenia niż konwencjonalne lusterko wsteczne. Pomaga to kierowcom w dokładniejszym rozpoznaniu otoczenia, na przykład podczas zbliżania się do rond, zmiany pasa ruchu lub sprawdzania sytuacji przed włączeniem się do ruchu, czy też wykonaniem skrętu w boczną ulicę.

Nowe lusterko Forda może być szczególnie przydatne kierowcom samochodów dostawczych dostarczającym towary w ośrodkach miejskich, gdzie najczęściej spotyka się osoby na rowerach, hulajnogach elektrycznych lub pieszych. Niechronieni użytkownicy dróg stanowili w 2019 roku 70% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na obszarach miejskich Europy.

Realne oszczędności

Nowe lusterko Forda może przynieść korzyści firmom, zmniejszając potrzebę kosztownych napraw powypadkowych. Zamontowanie systemu może również poprawić dyspozycyjność samochodów. Tym samym wydłuży czas, w którym pojazdy użytkowe jeżdżą i pracują na drogach.

Nowe lusterko jest już dostępne w samochodach dostawczych Ford Transit i Transit Custom, wyposażonych w tylne drzwi bez okien. Każdy dealer Forda może zamówić i zamontować ten system . Jest on kompatybilny z samochodami dostawczymi Transit, produkowanymi od 2014 roku i modelami Transit Custom, produkowanymi od 2012 roku.

inf FordReklama