Reklama

Elektronika - Bezpieczeństwo - elektroniczni asystenci ruchu

Toyota i Lexus wprowadzą automatyczne hamowanie awaryjne jako standard 5 lat przed innymi producentami

Toyota i Lexus wprowadzą automatyczne hamowanie awaryjne jako standard 5 lat przed innymi producentami

Kilka dni temu amerykańska agencja rządowa National Highway Traffic Safety Administration ogłosiła, że 20 producentów odpowiadających za 99% amerykańskiego rynku zobowiązało się do 2022 roku wprowadzić automatyczne hamowanie awaryjne do standardowego wyposażenia wszystkich modeli. Toyota i Lexus nie tylko podpisały to porozumienie, ale zapowiedziały, że zrealizują ten cel o 5 lat wcześniej, czyli do 2017 roku.

Japoński producent rozpoczął stopniowe wprowadzanie pakietów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense i Lexus Safety System do kolejnych modeli obu marek już 2015 roku. Pakiet zawiera funkcję automatycznego hamowania awaryjnego obok innych systemów i jest dostępny w standardzie lub za niewielką dopłatą, dostosowaną do ceny samochodu.

Toyota Safety Sense i Lexus Safety System zawierają kompleksowy układ zapobiegania zderzeniom z innymi samochodami, funkcję ostrzegania o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu i automatyczne światła drogowe. W wielu modelach dostępne jest także odczytywanie znaków drogowych aktywny tempomat zachowujący bezpieczny odstęp od poprzedzającego samochodu, zapobieganie kolizjom z pieszymi i funkcja korekty toru jazdy w razie niezamierzonego zjechania z pasa ruchu.

Porozumienie 20 producentów samochodów dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych, jednak prawdopodobnie podobne ustalenia zapadną także w Unii Europejskiej. Toyota i Lexus już wprowadzają swoje pakiety bezpieczeństwa czynnego do europejskich, w tym polskich modeli, wyprzedzając ewentualne decyzje władz.

inf/zdjęcia/film TOYOTA

Zasoby powiązane


Reklama