Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Porady

Efekt niewidzialnego goryla, czyli dlaczego skupiając sie na jednym nie dostrzegamy innych zjawisk

dokument
pobierz +

Czy można za bardzo skoncentrować się na jakimś zadaniu? Czy można nie zauważyć osoby przebranej za goryla? Badania naukowe pokazują, że tak*. Nasz umysł eliminuje niektóre bodźce wzrokowe i słuchowe, żeby w pełni skupić się na tych wybranych. Zazwyczaj działa to na naszą korzyść, chyba że w danej chwili prowadzimy samochód – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.


Badanie nad „niewidzialnym gorylem” wykazało, że kiedy ludzie byli skupieni na wizualnym zadaniu – oglądaniu nagrania i liczeniu rzutów do kosza jednej drużyny – nie zauważyli osoby przebranej za goryla i przechodzącej przez środek boiska*. Gdy nasz umysł jest czymś bardzo zaabsorbowany, tracimy orientację i nie zauważamy osób lub przedmiotów pojawiających się wprost przed nami. Prowadzenie samochodu jest złożonym zadaniem i wymaga podzielności uwagi. Kierowca, który skupi się wyłącznie na obserwacji drogi przed sobą, może nie zauważyć istotnych zachowań innych kierowców czy wydarzeń na poboczu – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.


Równie ważne jest eliminowanie dodatkowych bodźców, które mogą odwracać uwagę. Rozmawianie przez telefon komórkowy przez kierującego pojazdem ogranicza jego sprawność i to bez względu na to, czy korzysta z zestawu głośnomówiącego, czy nie. Skoncentrowany na rozmowie kierowca nie jest w stanie szybko reagować na zmieniającą się sytuację na drodze – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Podobny efekt wywołuje emocjonalna lub wymagająca zaangażowania intelektualnego rozmowa z pasażerem – dodają trenerzy.


* Źródło: Christopher Chablis i Daniel Simons „Niewidzialny goryl. Dlaczego intuicja nas zwodzi?”

Porady przygotowują specjaliści doskonalenia jazdy i znajomości ruchu drogowego ze Szkoły Auto Skoda i Szkoły Jazdy Renault


Reklama