Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Porady

Gdy asfalt płynie, czyli rozgrzany asfalt i zwiazane z tym zagrozenia

dokument
pobierz +

Letnie upały są nie tylko uciążliwe dla kierowców z powodu wysokich temperatur w kabinie, nagrzewających się plastików oraz towarzyszącego uczucia rozdrażnienia i zmęczenia, ale także ze względu na stan nawierzchni, która w wyniku silnego nagrzania może być przyczyną poślizgu.

Niczym na lodzie

W czasie letnich wakacji zdarza się więcej wypadków niż w ciągu całej zimy. Jedną z przyczyn może być poślizg na rozgrzanej jezdni. W takich warunkach szczególnie trzeba uważać na zakrętach, gdzie auto zachowuje się tak, jakbyśmy w środku lata jechali po lodzie.

W takim wypadku grożą nam dwa podstawowe rodzaje poślizgu – nadsterowność, gdy tylne koła samochodu przyczepność oraz podsterowność, kiedy tracą przyczepność przednie koła – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Co robić podczas poślizgu

W zależności od rodzaju poślizgu możliwe są różne warianty zachowania kierowcy. W przypadku nadsterowności należy wcisnąć sprzęgło, aby równomiernie dociążyć wszystkie koła oraz szybko kręcić kierownicą w celu naprowadzenia przednich kół na właściwy tor jazdy. Natomiast przy poślizgu przednich kół należy natychmiast zdjąć nogę z gazu, zmniejszyć wykonywany wcześniej skręt kierownicą i delikatnie wykonać go ponownie – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Jednak najprostszą i najskuteczniejszą receptą na bezpieczną jazdę po śliskim asfalcie jest po prostu nieprzekraczanie dozwolonej prędkości – dodają trenerzy.

Ogólne zasady podczas upału

Gdy wysokie temperatury dają o sobie znać, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, które pomogą nam uniknąć wielu niedogodności. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, aby:

  • używać klimatyzacji,

· w przypadku braku klimatyzacji uchylać okna i wietrzyć kabinę,

· parkować w miarę możliwości w zacienionych miejscach,

  • podczas postojów pić dużo wody,
  • wozić w aucie okulary przeciwsłoneczne,

· zaplanować przerwy podczas podróży,

· sprawdzać regularnie poziom układu chłodzenia i płynu,

· jechać z dopuszczalną prędkością, aby uniknąć poślizgu na rozgrzanym asfalcie.

Porady przygotowują specjaliści doskonalenia jazdy i znajomości ruchu drogowego ze Szkoły Auto Skoda i Szkoły Jazdy Renault


Reklama