Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Zmiany na rynku

TOYOTA I HONDA - te samochody są najbardziej trwałe

dokument
pobierz +

Trwałość samochodu ma znaczenie zarówno dla tych kierowców, którzy kupują samochód raz na wiele lat, jak i dla tych, którzy rozglądają się za dobrym autem używanym. Amerykański portal zajmujący się analizowaniem rynku motoryzacyjnego iSeeCars.com sprawdził ponad 13,8 miliona aut sprzedanych na rynku wtórnym w 2018 roku, by ustalić, które modele najczęściej osiągają przebieg 200 tys. mil (320 tys. km). Najlepiej pod tym względem wypadła Toyota, drugie miejsce zajęła Honda, a trzecie – amerykańska marka GMC.

Marki, które produkują trwałe auta

Jak wynika z analiz iSeeCars.com, marki, których samochody najczęściej osiągają przebieg 320 000 km, to Toyota, Honda i GMC. 1,7% samochodów Toyoty służy swoim właścicielom tak długo, co stanowi ponad dwukrotnie lepszy wynik od średniej 0,8% dla wszystkich samochodów. Honda uzyskała wynik 1,5%.

„Biorąc pod uwagę długą historię niezawodności modeli Toyoty i Hondy, nie dziwi ich pozycja na dwóch najwyższych miejscach rankingu” – skomentował Phong Ly, CEO iSeCars.com. Kolejne miejsca powyżej średniej zajmują amerykańskie marki, głównie dzięki swoim terenowym SUV-om i pick-upom – GMC, Chevrolet, RAM i Ford.

Najtrwalsze samochody

Duże, terenowe SUV-y to samochody, które najczęściej osiągają przebieg 320 000 km. Te tak bardzo kojarzące się z Ameryką pojazdy zajmują 9 z 14 miejsc najbardziej trwałych modeli na amerykańskim rynku wg iSeeCars.com, w tym 7 pierwszych. Na szczycie listy z wynikiem aż 7,4% figuruje Toyota Sequoia. Tuż za nią podium zajmują amerykańskie terenówki Chevrolet Suburban i Ford Expedition. Jak przystało na lidera, Toyota notuje aż 6 modeli w Top 14.

„Duże SUV-y jak Sequoia są zbudowane na ramie auta ciężarowego, dlatego odznaczają się trwałością ciężarówki i przestronnym nadwoziem, które może pomieścić do 8 osób” – powiedział Phong Ly. – „Toyoty są znane ze swojej niezawodności, a z naszych ustaleń wynika, że są to funkcjonalne auta dla rodziny, które są w stanie służyć właścicielom przez długie lata”.

W Top 14 znalazły się jeszcze dwa SUV-y Toyoty – 4Runner i Highlander Hybrid. „Podobnie jak Sequoia, 4Runner również jest zbudowany na ramie, ma przestronny bagażnik i trzy rzędy siedzeń, choć nie jest aż tak duży” – dodał Phong Ly. – „Wadą terenowych SUV-ów jest ich wysokie spalanie, ale Highlander Hybrid ma najniższe zużycie paliwa w swojej klasie, a przy tym również jest dostępny z trzema rzędami siedzeń”.

„Wszystkie SUV-y produkcji General Motors, Chevrolet Suburban, GMC Yukon i Yukon XL oraz Chevrolet Tahoe, mają tę samą platformę i wiele wspólnych części, co wyjaśnia, dlaczego te popularne rodzinne auta uzyskują podobne wyniki pod względem długowieczności” – dodał szef iSeeCars.com. – „Tak samo Ford Expedition i jedyny w Top14 model luksusowej marki, Lincoln Navigator, są produkowane przez ten sam koncern i przez to bardzo do siebie podobne”.

Pick-upy mają trzech swoich przedstawicieli w rankingu iSeeCars.com. Są to Honda Ridgeline, Toyota Tacoma i Toyota Tundra. Tylko te trzy modele pick-upów uzyskały wyniki powyżej 3%, przy średniej dla segmentu 1,8%/.

Jedynym sedanem w Top 14 jest Toyota Avalon. W rankingu znalazł się także reprezentant minivanów – Honda Odyssey. Te dwa samochody znalazły się na szczycie zestawienia 10 najtrwalszych aut osobowych, do których należą także Honda Accord, Toyota Sienna, Toyota Prius, Chevrolet Impala, Ford Taurus, Toyota Camry i Camry Hybrid oraz Honda Civic.

Długowieczne auta niskoemisyjne

Amerykański portal zebrał także w osobnym zestawieniu samochody niskoemisyjne, które najczęściej osiągają przebieg 200 000 mil. Znajdują się w nim wyłącznie hybrydy, a trzy modele z wynikami powyżej średniej (0,7%) to Toyota Highlander Hybrid (3,1%), Toyota Prius (1,7%) i Toyota Camry Hybrid (1,2%). Samochody hybrydowe, którym również zdarza się wytrwać tak długo, to Lexus RX 450h, Lincoln MKZ Hybrid i Toyota Prius c – wszystkie trzy z wynikiem 0,1%. Jak podkreśla Phong Ly, lista ta nie jest na razie długa ze względu na to, że większość oferowanych obecnie nisko- i bezemisyjnych modeli istnieje na rynku od niedawna. Dlatego nie miały jeszcze czasu, by pokonać aż 320 000 km.

[caption id="attachment_58205" align="aligncenter" width="786"]

The Sequoia TRD Sport is introduced during the media preview, Feb. 9, 2017 at the Chicago Auto Show.[/caption]

Metodologia

Raport portalu iSeeCars.com popiera się na analizie ponad 13,8 mln samochodów używanych, sprzedanych w 2018 roku. Badanie objęło roczniki 1981-2018, lecz wykluczono z niego modele, które nie były produkowane w 2018 roku, a także duże ciężarówki i auta niszowe, o niewielkiej sprzedaży. Dla każdego modelu obliczono procent egzemplarzy, które w momencie sprzedaży miały przebieg co najmniej 200 000 mil.

inf ComplexPR


Reklama