Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

Delphi Kraków - WKRÓTCE ZORGANIZUJEMY możliwość zwiedzenia laboratoriów badawczych

dokument
pobierz +

 

Delphi Poland jest jednym z kluczowych pracodawców i dostawców komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego w Europie Środkowej i Wschodniej. Firma działa w Polsce od 1994 roku i prowadzi tutaj 3 zakłady produkcyjne (w Jeleśni, Błoniu i Gdańsku) oraz centrum badawczo rozwojowe w Krakowie. Łącznie Delphi zatrudnia w Polsce ponad 4 tys. osób.

Krakowskie centrum badawczo-rozwojowe wspiera wszystkich kluczowych klientów Delphi w zakresie elektroniki i bezpieczeństwa, architektury elektryczno-elektronicznej oraz systemów kontroli emisji. Doświadczenie obejmuje testy oraz walidację produktów oraz rozwój tych technologii, w tym multimediów, przełączników i sterowników.

Wiodącym profilem krakowskiego centrum badawczo-rozwojowego Delphi stała się zaawansowana elektronika, w tym także systemy aktywnego bezpieczeństwa, stanowiące podwaliny dalszego rozwoju centrum, które są dziedziną rozwoju w przyszłości.

Nie byłoby rozwoju Delphi w Krakowie, bez wykwalifikowanych pracowników, którzy w wielu przypadkach rozpoczęli swoją przygodę z branżą motoryzacyjną jeszcze podczas studiów – kontynuując swoją karierę przez lata właśnie w Delphi. Oprócz badań i rozwoju, Delphi w Krakowie rozwija swoje centrum usług wspólnych (funkcje korporacyjne), które zapewniają wsparcie organizacji na poziomie regionalnym oraz światowym. Obecnie, zlokalizowane w Krakowie grupy inżynieryjne poszukują nowych pracowników. Także centrum usług wspólnych rośnie i stale rekrutuje.

Kryteria inwestowania Delphi w Polsce, tak jak w przypadku innych regionów, to pójście śladem klientów (producentów samochodów), pozyskanie dobrze wykwalifikowanej kadry, wykorzystanie istniejącej infrastruktury oraz pozyskanie wsparcia lokalnych władz. Polska oferuje dobre warunki do prowadzenia biznesu, dla rozwoju i produkcji wysoko wyspecjalizowanych komponentów dla przemysłu samochodowego. Delphi stworzyło sieć dostawców dla swoich zakładów w kraju, zwracając szczególną uwagę na wykorzystanie lokalnie dostępnych produktów i usług.

Zakłady Delphi w Polsce osiągają dobre wyniki jeśli chodzi o jakość produkcji i działalność biznesową. Jest to kluczem dla zapewnienia ich konkurencyjności. Niezależnie od aktualnie realizowanych kontraktów, nowe produkty i projekty będą wprowadzana w najbliższych miesiącach. Te projekty są związane z opracowaniem i produkcją nowych produktów, które będą montowane w samochodach w niedalekiej przyszłości. Takich, które spowodują że te pojazdy staną się bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, bezpieczniejsze i lepiej połączone ze światem zewnętrznym.

Na drodze do autonomicznych pojazdów. Technologie aktywnego bezpieczeństwa

Koncern Delphi wspiera producentów samochodów w przyspieszeniu pojawienia się na drogach pojazdów autonomicznych, poprzez swoją ofertę produktów, które są skalowalne, elastyczne i przystępne cenowo, aby przyszłość na drogach była bardziej bezpieczna.

Podczas gdy w pełni automatycznych pojazdów możemy się spodziewać na drogach dopiero za jakiś czas, obecnie samochody wyposażone w technologie Delphi takie jak zautomatyzowane systemy sterowania układami napędowym, kierowniczym i hamulcowym dają podstawę do bardziej zawansowanej automatyzowanej jazdy w przyszłości.

Delphi posiada szereg technologii i systemów aktywnego bezpieczeństwa:

· Radar, System kamer wizyjnych oraz Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS);

· Wielodomenowy sterownik: zaawansowany technologicznie mikroprocesorowy system umożliwiający bezproblemowe integrowanie różnych obszarów (domen) sterowania i funkcji;

· V2V/V2X: technologia bezprzewodowej komunikacji z pojazdem i infrastrukturą rozszerzająca zakres i zasięg działania istniejących systemów ADAS;

· Inteligentne oprogramowanie sterujące, umożliwiające pojazdowi podejmowanie skomplikowanych decyzji podobnych do decyzji podejmowanych przez człowieka, podczas jazdy po ulicach wśród innych użytkowników ruchu;

· System wsparcia w przypadku korków na drodze

· Automatyczny pilot autostradowy wraz z systemem zmiany pasa ruchu
(pilotujący pojazd pomiędzy wjazdem a zjazdem z autostrady);

· Automatyczny pilot działający w terenie zabudowanym;

· System automatycznego parkowania i System wspomagania parkowania.

Jak testuje się te urządzenia miałem okazję zobaczyć zwiedzając laboratoria centrum w Krakowie.

Rozmawiając z Agnieszką Przymusińską -rzecznikiem prasowym firmy DELPHI-, która oprowadzała mnie po laboratoriach badawczych firmy, zaproponowałem by ten potencjał technologiczny pokazać nauczycielom, którzy będą mogli przekazać wiedzę i obserwacje uczniom.

Ponieważ taka sytuacja może ukierunkować uczniów przy wyborze przyszłych studiów, a to przełoży się na rozwój kadry inżynierskiej, propozycja jest wstępnie zaakceptowana.

Bogusław Korzeniowski


Reklama