Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

Audi RS 3 Limousine i RS 3 Sportback – dynamiczny duet

Audi RS 3 Limousine i RS 3 Sportback –  dynamiczny duet

 

294 kW (400 KM) mocy, sprint od 0 do 100 km/h w 4,1 sekundy, prędkość maksymalna nawet 280 km/h: Audi RS 3 Limousine i Audi RS 3 Sportback,
to ucieleśnienie najwyższej mocy i doskonałych osiągów. Sile nowego, pięciocylindrowego silnika towarzyszy jego niepowtarzalne brzmienie.

Moc i przyspieszenie nowego Audi RS 3 Limousine – pierwszego kompaktowego sedana marki Audi opatrzonego emblematem RS oraz odmłodzonego Audi RS 3 Sportback, to efekt pracy najmocniejszego na świecie pięciocylindrowego silnika produkowanego seryjnie: 2.5 TFSI. Jednostka ta wytwarza aż 294 kW (400 KM) mocy, o 33 KM więcej niż poprzednik. Jednocześnie za przyczyną zastosowania tu aluminiowej skrzyni korbowej, jest lżejsza o 26 kg. Maksymalny moment obrotowy - 480 Nm – dostępny jest już przy 1700 obr./min i pozostaje na stałym poziomie aż do 5850 obr./min. Wyposażone w ten silnik kompaktowe model RS, od 0 do 100 km/h przyspieszają w zaledwie 4,1 sekundy. Doskonałemu przyspieszeniu towarzyszy jedyne w swoim rodzaju brzmienie pięciocylindrowego motoru, powstające na skutek zapłonu na zmianę w cylindrach sąsiadujących ze sobą i od siebie oddalonych.
Na życzenie, Audi może podnieść ograniczoną elektronicznie prędkość maksymalną 250 km/h, aż do 280 km/h. Wg pomiarów cyklu NECD, modele RS 3 Limousine i RS 3 Sportback potrzebują 8,3 l paliwa na 100 km.

Siedmiobiegowa, automatyczna, dwusprzęgłowa skrzynia biegów S tronic oraz stały napęd na cztery koła quattro odpowiedzialne są za przeniesienie mocy pięciocylindrowej jednostki napędowej wprost na jezdnię. Elektrohydrauliczne sprzęgło wielopłytkowe zmiennie dystrybuuje moment obrotowy pomiędzy obydwoma osiami. Im bardziej sportowy jest styl jazdy kierowcy, tym szybciej i częściej większa część momentu dociera do tylnej osi. Zarządzanie pracą stałego napędu na cztery koła quattro, podobnie jak działanie układu kierowniczego, automatycznej skrzyni biegów S tronic, zarządzanie pracą silnika, ruchomymi klapami w układzie wydechowym i działaniem opcjonalnego, sportowego zawieszenia RS plus z adaptacyjnym systemem kontroli amortyzacji, powiązane jest z systemem wyboru dynamiki jazdy Audi drive select. Wybierając jeden z trybów pracy systemu – comfort, auto, dynamic lub individual, kierowca sam określa sposób pracy powyższych układów. Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESC z selektywnym rozkładem momentu obrotowego pomiędzy kołami i z trybem sportowym zestrojonym specjalnie na potrzeby modeli typu RS powoduje, że pojazd prowadzi się doskonale.

Świetnie zestrojone współdziałanie progresywnego układu kierowniczego i czterowahaczowej osi tylnej oraz sztywna regulacja obniżonego o 25 mm  (w porównaniu z klasycznym A3) zawieszenia powoduje, że nowe RS3 prowadzi się dynamicznie, a jednocześnie bardzo stabilnie. Rozstaw kół przedniej osi jest o 20 mm większy od rozstawu kół w modelu bazowym. Odpowiednio szersze są też wnęki przednich kół. Standardowo, w Audi RS 3 Sportback montuje się 19-calowe koła z oponami w rozmiarze 235/35, za którymi pracują tarcze hamulcowe o średnicy  370 mm. Alternatywnie wybrać można tarcze z ceramiki wzmocnionej włóknem węglowym. Na osi tylnej stosowane są tarcze hamulcowe o średnicy 310 mm.

Wyraziste elementy: logo quattro w dolnej strefie osłony chłodnicy Singleframe, nowo zaprojektowany blade przedniego zderzaka oraz poszerzone wnęki kół, już na pierwszy rzut oka definiują wygląd i siłę nowego modelu. W Audi RS 3 Sportback znajdziemy dodatkowo wyglądające niczym rzeźbione nakładki na progi. Z tyłu pojazdu uwagę przykuwa typowy dla modeli RS dyfuzor i dwie duże, owalne końcówki rur układu wydechowego typu RS. W wersji Sportback, tył osłania spojler na brzegu dachu, a w limuzynie, pokrywa bagażnika wykończona jest typową dla modeli RS krawędzią. Reflektory diodowe z wyrazistą sygnaturą świetlną należą do wyposażenia seryjnego obu modeli. Na życzenie, Audi montuje reflektory diodowe Matrix.

Sportowe fotele z czarnej skóry Feinnappa lub opcjonalne fotele sportowe RS o mocniej zarysowanych konturach, definiują wygląd wnętrza pojazdu. Sportowa kierownica skórzana RS ma spłaszczone u dołu koło, a na jej ramionach umieszczono przyciski sterujące systemami infotainment. Głównym elementem sterującym systemami, jest obrotowo-przyciskowy regulator umieszczony na konsoli tunelu środkowego. Opcjonalnie, na jego powierzchni znajdować się może pole dotykowe - touchpad. Wykonując gesty palcami na touchpadzie, kierowca może poruszać się po listach menu, powiększać i pomniejszać mapy oraz pisać. Uzupełnieniem systemu jest funkcja wyszukiwania kontekstowego, która już po wprowadzeniu kilku liter podpowiada wynik wyszukiwania. Sterowanie głosowe reaguje na pytania i polecenia wydawane potocznym językiem. Wszystkie wyświetlacze są czytelne, a emitowane na nich komunikaty nie pozostawiają wątpliwości. Tarcze obydwu okrągłych zegarów na desce rozdzielczej mają kolor czarny, ich wskazówki są czerwone a podziałki białe, co podkreśla sportowy charakter modeli. Umiejscowiony pomiędzy nimi system informacji kierowcy zawiera wskaźnik ciśnienia ładowania, wskaźnik temperatury oleju oraz laptimer. Na życzenie, dostępna jest w pełni cyfrowa tablica rozdzielcza – Audi virtual cockpit. Specjalny widok RS wirtualnego kokpitu, pośrodku ekranu sytuuje obrotomierz oraz informuje kierowcę o ciśnieniu powietrza w oponach, momencie obrotowym i siłach przeciążenia. Jeżeli skrzynia biegów pracuje w trybie manualnym, w przypadku zbliżania się do maksymalnej liczby obrotów, kolorowa podziałka skali wzywa kierowcę do zmiany biegu na wyższy. Prowadzący pojazd może to uczynić przy pomocy manetki przy kierownicy lub dźwigni zmiany biegów.

Rozpatrując zamontowane w nowym Audi RS 3 systemy infotainment, znaleźć tu można szereg nowatorskich rozwiązań technicznych. Dzięki łączu LTE, dającemu dostęp do pakietu serwisów Audi connect, w pojeździe można korzystać z pakietu usług internetowych oferowanych przez Audi. Pasażerowie mogą surfować  w Internecie na swoich tabletach i innych urządzeniach, wykorzystując zamontowany w pojeździe punkt stałego dostępu – Wi-Fi hotspot. Audi Phone Box pozwala na bezprzewodowe sprzężenie smartfona z anteną samochodową oraz na jego równoczesne, indukcyjne ładowanie. Wyposażony w 14 głośników system nagłaśniający Bang & Olufsen Sound System o mocy 705 W, zapewnia wyjątkowe brzmienie. Ofertę uzupełniają trzy nowe systemy wsparcia: asystent jazdy w korku  w określonych sytuacjach przejmuje na krótko prowadzenie pojazdu, asystent nagłych wypadków w razie potrzeby samoczynnie zatrzymuje auto, a asystent ruchu poprzecznego z tyłu, podczas wyjeżdżania z miejsca parkowania monitoruje drogę, ostrzegając przed zbliżającymi się pojazdami.

inf/zdj AUDI

Zasoby powiązane


Reklama