Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

Goodyear CityCube – unikalne opony dla koncepcyjnej Toyoty i-TRIL

dokument
pobierz +

Amerykański koncern przedstawia najnowszą oponę koncepcyjną - Goodyear CityCube – zaprojektowaną specjalnie dla koncepcyjnego samochodu Toyota i-TRIL, zaprezentowanego podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie.

Dzięki zaawansowanym czujnikom i wyjątkowej konstrukcji bieżnika, CityCube jest w stanie rozpoznać szereg warunków drogowych i przekazywać dane o nich do pojazdu, wspierając tym samym działanie zaawansowanych systemów zapobiegania kolizjom.

Przednie koła Toyoty i-TRIL przechylają się, co zainspirowało projektantów Goodyear do skonstruowania opony podobnej do produktów montowanych w motocyklach. W rezultacie powstało ogumienie o wyjątkowym kształcie i konturze, a dodatkowo na każdej osi wykorzystano inny rodzaj opony.

Przednie, przechylające się koła wyposażono w ogumienie typu Tall and Narrow o odwróconym kierunku bieżnika, inspirowane symetryczną konstrukcją opon motocyklowych. Tego rodzaju rozwiązanie pomaga poprawić bezpieczeństwo jazdy oraz usuwa wodę sprzed większej, tylnej opony, co poprawia jej przyczepność. Jednocześnie tylne ogumienie jest asymetryczne i posiada solidniejszą część wewnętrzną zwiększającą stabilności w zakrętach.

David Anckaert, dyrektor generalny rozwoju produktów na montaż fabryczny Goodyear w regionie EMEA, powiedział: “ Z dużym zadowoleniem prezentujemy innowacyjną oponę dla samochodu koncepcyjnego Toyota i-TRIL. Goodyear raz jeszcze potwierdza swój profesjonalizm w rozwijaniu indywidualnych rozwiązań dla producentów samochodów. Dokładamy wszelkich starań, by projektować rozwiązania, które umożliwiają rozwój nowych trendów w motoryzacji, w tym pojazdów autonomicznych i inteligentnych rozwiązań miejskich .”

Goodyear przedstawił również nową hologramową fakturę opony i najnowocześniejszą technologią barwienia ściany bocznej. W rezultacie inżynierom udało się uzyskać wyjątkowy, zaawansowany i atrakcyjny wygląd ogumienia.

Dostosowana do wyśrubowanych wymagań Toyoty opona CityCube jest lekka i charakteryzuje się niskimi oporami toczenia, co jest szczególnie ważne dla elektrycznych samochodów przyszłości. CityCube wyróżnia się także zmniejszoną objętością rowków, co przekłada się na dłuższe przebiegi i obniżony hałas, czyli aspekty mające bezpośrednie przełożenie na jakość życia w miastach.


Reklama