Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

ADAM x 3: mocne trio Opla na starcie FIA ERC Junior 2017

dokument
pobierz +

Opel Rallye Junior Team z mocnym trio zawodników zamierza w sezonie 2017 sięgnąć po hat‑tricka, czyli trzeci raz z rzędu zdobyć tytuł w serii FIA ERC Junior. Idąca w ślady mistrzów ERC Junior, Emila Bergkvista (2015 r.) i Marijana Griebela (2016 r.), trójka młodych i utalentowanych rajdowców z różnym doświadczeniem w sporcie motorowym zmierzy się w nowym sezonie z najlepszymi młodymi europejskimi kierowcami.

Wśród trojga kierowców dysponujących fabrycznymi samochodami Opel ADAM R2 największym międzynarodowym doświadczeniem może pochwalić się Brytyjczyk Christopher Ingram. 22‑latek z Manchesteru w serii FIA ERC Junior 2015 dał się poznać jako jeden z najtrudniejszych przeciwników fabrycznych kierowców Opla, zanim jeszcze zmienił barwy. W dramatycznym finale sezonu 2016, już w Oplu ADAMie R2, Ingram przegrał walkę o zwycięstwo w serii ERC Junior ze swoim kolegą z zespołu, Niemcem Griebelem, ale udało mu się zdobyć tytuł w kategorii ERC3. Ambitny Brytyjczyk wyznaczył sobie śmiały cel na bieżący sezon: tytuł mistrzowski FIA ERC Junior. Podobnie jak w drugiej połowie sezonu 2016 Ingram będzie polegał na instrukcjach swojego rodaka Elliotta Edmondsona (22‑latek z Milton Keynes), towarzyszącego mu w kokpicie ADAMa R2.

Fin Jari Huttunen przygotowuje się do swojego pierwszego sezonu w roli fabrycznego kierowcy Opla. 22‑latek z Kiuruvesi, mający na koncie sześć zwycięstw w siedmiu rajdach, praktycznie zdominował ADAC Opel Rallye Cup 2016 i awansował do fabrycznego zespołu Opla jako triumfator Rajdowego Pucharu Europy i zwycięzca kompleksowych eliminacji kierowców. Z wytrawnym pilotem Anttim Linnaketo (37 l., Hattula)u boku, Huttunen chce połączyć swój ogromny talent z międzynarodowym doświadczeniem, aby poprzez serię FIA ERC Junior jak najszybciej wspiąć się na szczyty europejskich rankingów. Para Huttunen/Lennaketo ściga się w barwach zespołu ADAC Opel Rallye Junior.

Włoszka Tamara Molinaro wkracza w nowy ważny etap swojej wciąż jeszcze krótkiej kariery kierowcy rajdowego. W ramach programu promocyjnego realizowanego wspólnie przez firmy Opel, Red Bull i Pirelli 19‑latka z Moltrasio niedaleko Como, po rocznym szkoleniu za kierownicą ADAMa R2, przechodzi do oficjalnego zespołu fabrycznego, dołączając do Ingrama i Huttunena w starciu z elitą młodych talentów z Europy. W tym sezonie będzie korzystała z pomocy doświadczonej austriackiej pilotki Ursuli Mayrhofer (32 l., Sierning).

„Po zdobyciu tytułu w Mistrzostwach Europy Juniorów dwa razy z rzędu, Opel Rallye Junior Team niewątpliwie znajduje się pod presją związaną ze statusem faworyta. Wyzwanie to podejmujemy jednak z wielką radością” — mówi Jörg Schrott, dyrektor Opel Motorsport. „Nasz nowy zespół to znakomita mieszanka doświadczenia za kierownicą i zróżnicowanych charakterów. Chris, mimo młodego wieku, ma już duże międzynarodowe doświadczenie, Jari wykazał się niezwykłym talentem w ADAC Opel Rallye Cup, a Tamara właściwie dopiero rozpoczyna rajdową karierę. Będziemy z zaciekawieniem obserwować, co uda się osiągnąć każdej z tych osób, startujących z tak różnych punktów”.

Na troje kierowców Opla czeka sześć wyjątkowo trudnych rajdów o całkowicie odmiennej charakterystyce. W serii FIA ERC Junior 2017 będą oni także musieli zmierzyć się z silnymi rywalami. W programie są widowiskowe rajdy szutrowe, takie jak inauguracyjna impreza na Azorach i finał na Łotwie, a także szybkie wyścigi po drogach asfaltowych na Gran Canarii, w Polsce, Czechach i we Włoszech. Harmonogram dla trojga kierowców Opel Rallye Junior Team obejmuje też udział w niemieckiej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata FIA oraz w ADAC Rallye Deutschland w dniach 17–20 sierpnia.

Kalendarz FIA ERC Junior 2017

30 marca – 1 kwietnia Azores Airlines Rally (Portugalia, szuter)

4–6 maja Rally Islas Canarias El Corte Inglés (Hiszpania, asfalt)

3–5 sierpnia Rajd Rzeszowski (Polska, asfalt)

25–27 sierpnia Barum Czech Rally Zlín (Czechy, asfalt)

15–17 września Rally di Roma Capitale (Włochy, asfalt)

6–8 października Rally Liepāja (Łotwa, szuter)

 
 
 


Reklama