Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

Citroen C-AIRCROSS CONCEPT - Design

Citroen C-AIRCROSS CONCEPT - Design

Zdecydowanie optymistyczny Citroën C-Aircross Concept posiada nietypową w świecie SUV-ów, swoistą osobowość. Bardzo nowoczesna stylistyka budzi wrażenie solidności połączonej z pokaźną dawką energii. Jest imponująca, a jednocześnie nieagresywna. Bryła nadwozia już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę krótką i wysoko umieszczoną maską oraz masywnym przodem, niezwykle oryginalnym jak na klasyczne kanony SUV-ów. Zapewnia on dobre proporcje całości nadwozia, a jednocześnie eksponuje płynne linie i muskularne kształty, dające poczucie bezpieczeństwa.

Projektanci Citroëna, pracujący nad modelem C-Aircross Concept, zdołali z powodzeniem połączyć płynne kształty z typowymi dla SUV-a atrybutami, tworząc nadwozie o kompaktowych wymiarach (długość: 4,15 m, szerokość: 1,74 m, wysokość: 1,63 m). Jego sylwetka wydaje się wyższa dzięki elementom ochronnym opasującym dolną strefę nadwozia. Gotowy do ruszenia na spotkanie przygodzie, C-Aircross Concept wyposażony został w przednią i tylną osłonę podwozia w czarnym, lśniącym kolorze, nakładki ochronne nadkoli z delikatnym motywem kamuflażu oraz boczne listwy ochronne dolnych partii nadwozia. 18-calowe diamentowane felgi o atletycznym, ciekawym kształcie świadczą o jego terenowych skłonnościach, a jednocześnie zapewniają wyższą pozycję za kierownicą.

Zgodnie z nową stylistyką marki, C-Aircross Concept przejął z kanonu marki zaokrąglony, dający poczucie pewności przód i charakterystyczny, dwupoziomowy układ świateł. Umieszczone w górnej części światła dzienne z diodami LED, zespolone z osłoną chłodnicy, zostały oddzielone od umieszczonych poniżej głównych świateł. Tył nadwozia o czystych, geometrycznych kształtach zwraca uwagę równie wyrazistą stylistyką. C-Aircross Concept posiada mocno zarysowane tylne nadkola, pozwalające doskonale wyeksponować tylne światła 3D złożone z trzech pierścieni.

Ten sam efekt zawieszenia w powietrzu tworzą elementy ozdobne tylnych słupków i dachu. Kontrastujące z resztą nadwozia, podświetlone tylne słupki stanowią charakterystyczny element tego concept caru. Zostały zaprojektowane w formie aerodynamicznych żaluzji. Panoramiczne szklane połacie dachu pozwalają zwielokrotnić ilość światła wpadającego do wnętrza. Wkomponowane w nadwozie tylne słupki w kolorze Corail Fluo pozwalają ukryć wnętrze auta, ale nie przeszkadzają w dostępie światła do kabiny. Duża łączna powierzchnia szyb i obszerna kabina podkreślają unikalny charakter tego koncepcyjnego auta o niezwykle przestronnym i pełnym światła wnętrzu.

Citroën C-Aircross Concept przejmuje elementy stylistyczne oraz wyposażenie wprowadzone w nowym C3, a jego nadwozie tworzy układ naprzemiennych gładkich płaszczyzn i graficznych elementów z barwnymi akcentami.
Elegancja niebieskiego koloru nadwozia kontrastuje z barwnymi akcentami podkreślającymi „fun” tego typowo rekreacyjnego auta. Pomarańczowy kolor pojawia się na obramowaniach reflektorów, kołpakach kół, bocznych listwach ochronnych i relingach dachowych z wbudowanymi na końcach światłami z diodami LED.


Kolejnym kluczowym elementem przy projektowaniu C-Aircross Concept była aerodynamika. Znalazło to odzwierciedlenie przede wszystkim w postaci przetłoczeń i wyprofilowań oraz w proporcjach nadwozia. Każda powierzchnia była analizowana pod względem generowanych strumieni powietrza. W celu dodatkowej poprawy aerodynamiki, samochód wyposażono w regulowane wloty powietrza w przednim zderzaku, wloty powietrza wbudowane w osłony dolnych krawędzi drzwi oraz tylny dyfuzor.

Kabina o czystych, geometrycznych kształtach

Citroën C-Aircross Concept posiada przeciwstawne drzwi, znacznie ułatwiające dostęp do wnętrza. Taki układ drzwi zwiększa komfort użytkowania. Stanowi nawiązanie do wcześniejszych modeli koncepcyjnych Aircross i CXperience. Wprost zapraszający do podróży C-Aircross Concept odkrywa przed użytkownikami niezwykle funkcjonalne, energetyzujące i przestronne wnętrze.

Projektanci Citroëna zdecydowali się na muskularną, lecz jednocześnie stwarzającą wrażenie lekkości deskę rozdzielczą, oraz na jakby „zawieszone w powietrzu” fotele. W kabinie dominuje układ poziomych linii, wizualnie potęgujących wrażenie płynności, nowoczesności i przestrzeni.

Oprócz jednoramiennej kierownicy, stanowiącej ukłon w stronę historii Marki, z intuicyjnym zespołem przełączników, na pokrytej tkaniną desce rozdzielczej pojawia się wyświetlacz Head-Up Display, pokazujący wszystkie informacje dotyczące prowadzenia samochodu w polu widzenia kierowcy. Są one wyświetlane w kolorach, idealnie dopasowanych do intensywnej gry kolorów modelu. Pośrodku deski rozdzielczej króluje duży, 12-calowy dotykowy ekran o ciekawej grafice, dostarczający różnego rodzaju informacji dotyczących prowadzenia oraz rozrywek. Poniżej umieszczono dużą, sięgającą od przednich do tylnych siedzeń, środkową konsolę z szeregiem użytecznych schowków.


Oszczędna w kształcie, wywołująca wrażenie zawieszenia w powietrzu i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach deska rozdzielcza w kolorach jasnej szarości i soczystej pomarańczy z widocznymi licznymi schowkami tworzy sięgający aż do płatów drzwi układ kontrastujących ze sobą elementów. Całą szerokość deski rozdzielczej zajmuje obszerna, wyeksponowana pomarańczową barwą, niezwykle efektowna wnęka na drobne przedmioty. C-Aircross Concept wyróżnia się barwnymi akcentami koło nawiewów i klamer pasów bezpieczeństwa. Dominujący na wykładzinie i dywanikach podłogowych kolor Corail Fluo tworzy bardzo udany efekt gry odcieni.

Ciepłe połączenie barw znajdziemy też na panelach wykończeniowych, wykonanych z miękkiej i przyjemnej w dotyku tkaniny. Podobny układ kolorystyczny szarych i pomarańczowych, poprzecznych pasów powtarza się także na wygodnych, kanapowych siedzeniach. Odcinające się barwy i tworzywa, współgrające z poziomą konfiguracją deski rozdzielczej, wzmacniają unikalną dla Citroëna C-Aircross Concept graficzną i „geometryczną” stylistykę wnętrza.

Zasoby powiązane


Reklama