Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

Audi Q2: wyprawa po nowe przygody

dokument
pobierz +

Obsługa tego modelu jest logiczna i ergonomiczna – jak każdego samochodu z czterema pierścieniami w logo. Szeroka konsola środkowa lekko zwraca się ku kierowcy. Znajduje się w niej panel sterowania standardową klimatyzacją albo opcjonalną, komfortową, dwustrefową klimatyzacją automatyczną. W górnej części tablicy rozdzielczej znajduje się monitor MMI otoczony polerowaną na wysoki połysk czarną ramką. Wielkość smukłego wyświetlacza, podobnie jak forma terminala obsługi MMI na konsoli tunelu środkowego, jest dopasowana do rodzaju systemu infotainment. Standardowe, analogowe zegary są łatwe w odczycie. Pomiędzy nimi umieszczono opcjonalny wyświetlacz systemu informacji kierowcy, czarno-biały lub kolorowy.

Wszystko pod kontrolą: wielofunkcyjna kierownica

Kierownica jest trójramienna, przy czym dolne ramię otwarto, co jest cechą charakterystyczną modeli rodziny Q. Dostępna jest w różnych wersjach – standardowej lub sportowej, może być wielofunkcyjna, albo i nie, okrągła, albo spłaszczona u dołu. Jeśli klient zdecyduje się na opcjonalną kierownicę wielofunkcyjną, to nie odrywając wzroku od drogi, może obsługiwać przy jej pomocy te same funkcje, co za pomocą terminala obsługi MMI. Przyciski na lewym ramieniu służą do poruszania się po menu komputera pokładowego, urządzeń audio, telefonu i nawigacji. Po prawej stronie kierownicy znajdują się regulatory głośności, przycisk uruchamiający obsługę głosową, ekspresowa obsługa telefonu i funkcja szybkiej zmiany stacji radiowej lub utworu muzycznego.

Supernowoczesny: system MMI touch

Najwyższy stopień rozbudowy systemów infotainment, MMI touch, zachwyca supernowoczesną strukturą menu. Podobnie jak w smartfonie, inteligentna logika zastąpiła tu rozgałęzione drzewa menu. Często używane funkcje można wywołać zaledwie kilkoma kliknięciami.

Obsługa systemu odbywa się przy pomocy okrągłego regulatora obrotowo-przyciskowego na konsoli tunelu środkowego, na powierzchni którego umieszczono pole dotykowe. Służy ono do wprowadzania znaków, a także przetwarza złożone gesty palcami. Kierowca może w ten sposób przewijać listy menu oraz powiększać i pomniejszać mapy.

Przed i za regulatorem obrotowym znajdują się przyciski najważniejszych funkcji menu podstawowych, przycisk menu i funkcji cofania polecenia. Przyciski po lewej i prawej stronie otwierają powiązane ze sobą kontekstowo menu funkcji i ustawień.

Swobodne wprowadzanie tekstu: wyszukiwanie MMI

Wyjątkowo praktycznym dla kierowcy rozwiązaniem, jest funkcja wyszukiwania - MMI search, dostępna dla wszystkich menu bazowych. Z reguły podpowiada tekst już po wprowadzeniu kilku liter – jak w przypadku wyszukiwarki internetowej -uwzględniając przy tym lokalizację samochodu.

„Gdzie mogę zatankować?”: sterowanie naturalnym głosem

Obsługa głosowa, która trafia na pokład naszego pojazdu wraz z nawigacją MMI Navigation, rozumie wiele zwrotów z języka potocznego. Aby wywołać kontakt, wystarczają polecenia takie jak: „Chcę pomówić z Piotrem“ lub „Połącz z Piotrem“. Nawigacja reaguje też na proste pytania, przykładowo „Gdzie mogę zatankować?”. To samo dotyczy radia i mediów.

Wskaźniki i wyświetlacze

Atrakcyjne grafiki: Audi virtual cockpit

Alternatywą dla analogowych zegarów jest wirtualny kokpit - Audi virtual cockpit, czyli monitor TFT o przekątnej 12,3 cala i o rozdzielczości 1440 x 540, wyświetlający graficzne informacje charakteryzujące się niezwykłą ostrością obrazu i bogactwem szczegółów. Bazą dla tak wysokiej jakości obrazów, są możliwości wysokiej mocy procesora Tegra 30 firmy NVIDIA, kooperanta czterech pierścieni. Audi virtual cockpit dostępny jest wraz z nawigacją MMI Navigation plus.

Audi virtual cockpit obsługiwany z poziomu wielofunkcyjnej kierownicy, daje kierowcy również możliwość zmiany widoku. W widoku „progresywnym” dominuje centralne okno – widzimy tu mapę nawigacji lub listy telefonu, radia i mediów. Obrotomierz i prędkościomierz znajdują się w lewym i prawym górnym rogu ekranu i mają postać małych, okrągłych zegarów. W drugim widoku „klasycznym”, zegary są mniej więcej tak duże jak zegary analogowe, a środkowe okno jest odpowiednio mniejsze.

Zgodnie z logiką systemu MMI, Audi virtual cockpit w zależności od wybranego menu podstawowego, zmienia swą kolorystykę. W menu multimediów jest pomarańczowy, a w menu telefonu – zielony. Przy jego dolnej krawędzi wyświetlane są stale informacje o temperaturze otoczenia, godzinie i pokonanych kilometrach oraz symbole ostrzegawcze i informacyjne.

Na wysokości oczu: wyświetlacz danych na szybie - head up display

Kolejnym zaawansowanym technicznie rozwiązaniem zastosowanym w koncepcji wskaźników i obsługi Audi Q2, jest wyświetlacz danych na szybie - head up display. Wyświetla on ważne informacje w postaci kolorowych grafik i cyfr, w bezpośrednim polu widzenia kierowcy. W ten sposób wzrok osoby prowadzącej samochód spoczywa nieprzerwanie na drodze, a oczy – przyzwyczajone do patrzenia w dal przed siebie – nie muszą akomodować. Wysokość okna obrazu można regulować, dopasowując ją do wysokości siedzenia kierowcy. W systemie MMI można też wybrać informacje, które mają być wyświetlane na przykład symbole nawigacji czy informacje dotyczące systemów wsparcia.

Infotainment i Audi connect

System infotainment dla Audi Q2 jest systemem modułowym. Bazą dla jego rozbudowy jest standardowe radio MMI – obok tunera, napędu CD, czytnika kart, czterech głośników i wejścia Aux in, wyposażone w monitor o przekątnej 5,8 cala.

Pierwszy stopień rozbudowy: radio MMI plus

Pierwszy opcjonalny element rozbudowy systemu, radio MMI plus, ma wysokiej rozdzielczości wyświetlacz o przekątnej siedmiu cali. Ponadto dostępna jest w nim obsługa głosowa (w kombinacji z kierownicą wielofunkcyjną) i interfejs Bluetooth. Radio MMI plus można połączyć z pakietem Connectivity, oferującym miejsce do zamontowania nawigacji oraz Audi music interface (AMI). Interfejs AMI ma dwa wejścia USB i kolejne wejście Aux in, przeznaczone dla urządzeń przenośnych. Ponadto pakiet zawiera wejście Audi smartphone interface, które za pomocą połączenia USB pozwala przenieść na wyświetlacz MMI zawartość smartfona.

Drugi stopień rozbudowy: nawigacja MMI Navigation

Drugi opcjonalny stopień rozbudowy systemu, to nawigacja MMI Navigation. Poza elementami oferowanymi wraz z radiem MMI plus, oferuje dodatkowy czytnik kart, cztery kolejne głośniki, wejście USB do ładowania, nawigację z mapami 3D i moduł LTE/UMTS. Moduł umożliwia transmisję danych z maksymalną prędkością 100 Mbit/s. Korzystając z punktu dostępu Wi-Fi hotspot, pasażerowie mogą surfować po internecie na swoich urządzeniach mobilnych.

Trzeci stopień rozbudowy: nawigacja MMI Navigation plus z panelem dotykowym MMI touch

Najbardziej rozbudowanym stopniem systemu, jest nawigacja MMI Navigation plus z panelem dotykowym MMI touch. Nawigacja ta korzysta z Modułowego Systemu Infotainment drugiej generacji, z procesorem graficznym Tegra 30 produkowanym przez kooperanta Audi, firmę NVIDIA. Monitor nawigacji ma tu przekątną 8,3 cala i rozdzielczość 1024 x 480 pikseli.

Ten high-endowy system, to wszechstronnie skomunikowana centrala mediów. Ma dwa czytniki kart, wejście Aux in i USB z funkcją ładowania, osiem głośników, moduł LTE z punktem dostępu Wi-Fi hotspot, napęd DVD i dziesięciogigabajtową pamięć flash dla plików muzycznych. Dostęp do usług Audi connect jest zapewniony przez trzy lata, a dla nawigacji dostępne są aktualizacje online. Mapy można aktualizować co pół roku, pierwszych pięć aktualizacji jest bezpłatnych. Pobieranie danych odbywa się za pośrednictwem aplikacji myAudi na komputerze lub „over-the-air“ – bezpośrednio w pojeździe.

Stworzone na miarę: usługi Audi connect

Nabywcy Audi Q2, którzy zdecydują się na nawigację MMI, mogą korzystać z pakietu usług online oferowanych przez Audi connect. Obejmują one informacje o trasie, parkingach i ruchu drogowym, dają dostęp do Twittera i skrzynki e-mail, a także umożliwiają nawigację z pomocą map Google Earth i Google Street View. Za ich pośrednictwem sprawdzić można również pogodę i ceny paliwa.

Streaming online i o wiele więcej: aplikacja Audi MMI connect App

Dzięki bezpłatnej aplikacji Audi MMI connect App, w Audi Q2 dostępnych jest jeszcze więcej usług, w tym Online Media Streaming, dający m.in. dostęp do oferty abonamentowego portalu muzycznego „Napster“ i stacji radiowej „Aupeo!“. Pliki z danymi muzycznymi docierają za pośrednictwem Wi-Fi ze smartfona do nawigacji MMI i do systemu nagłośnienia.

Dzięki aplikacji, kierowca może korzystać z całej gamy określonych usług Audi connect – na przykład z usługi wyszukiwania celów specjalnych POI i usługi City Events. Używając aplikacji myAudi – cele, dostępnej dla systemu operacyjnego iOS, pożądany cel nawigacji można przesłać z dowolnej aplikacji bezpośrednio do Audi Q2. Klient, z wykorzystaniem funkcji „share“, przekazuje odpowiednie dane do aplikacji MMI connect App. Po ich przesłaniu, nawigacja samochodu prowadzi nas do celu. Dzięki „kalendarzowi” – nowej usłudze aplikacji Audi MMI connect App, kierowca może przenieść do pojazdu swój terminarz ze smartfona. Wtedy miejsce spotkania można zapisać jako cel nawigacji, a numer telefoniczny rozmówcy dodać do listy kontaktów.

Wszechstronny infotainment: Audi smartphone interface i Audi phone box

Audi smartphone interface, kolejny element opcjonalny, daje w samochodzie dostęp do Apple Car Play lub Android Auto. Jeżeli klient podłącza smartfona z systemem iOS lub Android do wejścia USB, to w osobnym menu MMI pojawia się jego zawartość, np. system nawigacji, telefon, pliki muzyczne oraz wybrane aplikacje innych producentów. Istotą oferty jest tu jednak funkcja słuchania muzyki online, dająca dostęp do olbrzymiej oferty Google Play Music i iTunes. Audi phone box z funkcją bezprzewodowego ładowania wireless charging, znajduje się w konsoli środkowej Audi Q2. Bezprzewodowo łączy mobilny telefon z anteną samochodową, wykorzystując komunikację bliskiego pola. Gwarantuje to optymalny odbiór. Ponadto, za pomocą Audi phone box, można naładować smartfona bezprzewodowo, zgodnie z wymaganiami standardu Qi. Prąd przepływa indukcyjnie z cewki w podłodze skrzynki do cewki odbiorczej w telefonie komórkowym.

Dodatkowe elementy opcjonalne uzupełniają program infotainment. Należy do nich tuner umożliwiający odbiór cyfrowych programów radiowych oraz dwa kolejne wejścia USB do ładowania urządzeń przenośnych umieszczone z tyłu pojazdu.

Dla miłośników muzyki: dwa systemy nagłośnienia

Na wyjątkowo wymagających miłośników brzmień HiFi czekają dwie atrakcyjne oferty. System nagłaśniający Audi sound system posiada dziesięć głośników, w tym subwoofer, a jego sześciokanałowy wzmacniacz ma moc 180 W. Na życzenie, Audi montuje system nagłaśniający Bang & Olufsen Sound System. Wzmacniacz o mocy 705 W steruje 14 głośnikami – na życzenie odtwarzając dźwięk w formacie 5.1 Surround. Osłony głośników utrzymane są w stylistyce wave, a na głośnikach niskotonowych lśnią klamry z epoksydowanego aluminium. Nocą, wąskie diodowe pasma świetlne jaśnieją białym światłem.

inf/zdj AUDI


Reklama