Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

Europejska premiera Mazdy MX-5 RF

Europejska premiera Mazdy MX-5 RF

Na Festiwalu Prędkości Goodwood 2016 zaprezentowana zostanie Mazda MX-5 RF (Retractable Fastback). Zupełnie nowy model, który debiutuje w Europie po światowej premierze w marcu w Nowym Jorku, jest centralnym punktem ekspozycji Mazdy w Goodwood. Na stoisku poświęconym przeszłości, teraźniejszości i przyszłości najlepiej sprzedającego się na świecie roadstera w historii nie zabraknie także milionowego egzemplarza MX‑5 (wyprodukowanego w kwietniu w Japonii) oraz dwóch samochodów koncepcyjnych MX‑5 Spyder i MX‑5 Speedster.

MX-5 RF jest następcą wersji ze składanym twardym dachem modelu poprzedniej generacji. Nowy dach zamyka się i otwiera przyciskiem — jest to możliwe także w czasie jazdy z prędkością do 10 km/h. Podobnie jak poprzedniczka, nowa MX‑5 RF jest wyposażona w jeden z najszybszych mechanizmów składania dachu. Funkcjonalność i wygodę elektrycznego sterowania połączono z wyrazistymi liniami harmonizującymi z inspirowaną stylem KODO sylwetką nadwozia, która jest identyczna jak w nowej generacji modelu MX‑5 z miękkim dachem. MX‑5 RF z układem kierowniczym i zawieszeniem o podwyższonym komforcie wykazuje identyczne właściwości jezdne, jak jej doskonale wyważona siostra, przy czym w czasie jazdy z zamkniętym dachem w kabinie jest oczywiście znacznie ciszej.

Kilka miesięcy temu czwarta generacja Mazdy MX‑5 jako pierwszy model jednocześnie zdobyła tytuł Światowego Samochodu Roku (World Car of the Year) i zwyciężyła w kategorii wzornictwa (World Car Design of the Year) w edycji 2016 tego prestiżowego plebiscytu. MX‑5 „ND”, dostępna w Europie od jesieni ubiegłego roku, otrzymała już co najmniej 70 nagród, które uzupełniły dorobek 225 trofeów na koncie trzech poprzednich generacji tego modelu. MX‑5 RF powinna pojawić się w europejskich salonach wiosną 2017 roku.

Mazda jest regularnym gościem w Goodwood. W ubiegłym roku w centrum zainteresowania znalazły się sportowe tradycje firmy: przed Goodwood House stanęła spektakularna, wysoka na 40 metrów rzeźba przedstawiająca dwa samochody wyścigowe Mazda wzbijające się ku niebu po spiralnym torze ze stalowych belek. Jednym z nich była Mazda 787B, która dokładnie 25 lat temu zwyciężyła w 24‑godzinnym wyścigu Le Mans jako dotychczas jedyny samochód z silnikiem beztłokowym i jedyny samochód azjatyckiej marki. Festiwal, który odbywa się w posiadłości Goodwood niedaleko Chichester w Anglii, potrwa przez cały weekend.

inf/zdjęcia MAZDA

Zasoby powiązane


Reklama