Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

Genewa 2016 - Audi SQ7 TDI - z momentem obrotowym 900 Nm

Genewa 2016 - Audi SQ7 TDI - z momentem obrotowym 900 Nm

„W ślad za świetnie przyjętym na rynku modelem SQ5, koncepcję auta typu S z wysokoprężną jednostką napędową wdrażamy do serii Q7. Audi SQ7 TDI z silnikiem V8 TDI charakteryzuje się zużyciem paliwa na poziomie jednostki sześciocylindrowej. Swoją światową premierę, biorąc pod uwagę konkurencyjne samochody tego segmentu, ma tu nowatorskie rozwiązanie techniczne, czyli zamontowanie w nowym SQ7 TDI elektrycznie napędzanej sprężarki. W ten sposób Audi podkreśla swoje ambicje wynikające z dewizy „Przewaga dzięki technice” – mówi dr Stefan Knirsch, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego.

Pełen siły sportowy duch: stylistyka zewnętrzna

Nowe Audi SQ7 TDI zyskuje uznanie dzięki wyważonej równowadze pełnego siły, wyostrzonego języka formalnego. Długość pojazdu jest taka sama jak długość Audi Q7: 5,07 m. Geny czterech pierścieni można tu z łatwością rozpoznać: wyglądająca niczym rzeźbiona, pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe, wyraziste podkreślenie przestrzeni kół i typowe dla quattro wysunięte blistery. Wszystkie linie i powierzchnie są precyzyjnie oraz wyraziście uformowane, podkreślają szerokość samochodu, a tym samym solidną koncepcję całości. Osłona chłodnicy oraz zderzaki Audi SQ7 TDI utrzymane są w stylistyce S. Wloty powietrza po bokach zderzaka, obudowy lusterek i listwy drzwi, wykonano ze standardowego aluminium. Ujście układu wydechowego to cztery kanciaste końcówki rur wydechowych.

Światła – standardowe reflektory diodowe

Reflektory mają trójwymiarowy wygląd, a ich sygnatura świetlna ma kształt podwójnej strzały. Standardowe reflektory diodowe, opcjonalne reflektory diodowe Matrix, a także tylne kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania, podkreślają wiodącą rolę Audi pod względem stylistyki i technik świetlnych. W reflektorach diodowych i w reflektorach diodowych Matrix, światła do jazdy w dzień wraz z kierunkowskazami tworzą kształt podwójnej, świetlnej strzałki. To nowa cecha charakterystyczna samochodów marki Audi. Każda jednostka świateł drogowych reflektorów diodowych Matrix podzielona jest na 30 pojedynczych diod świetlnych. Kamera umieszczona w wewnętrznym lusterku analizuje sytuację na drodze. Na podstawie tych informacji, sterownik włącza i wyłącza diody w zależności od sytuacji na drodze lub w aż 64 zakresach reguluje intensywność ich światła. Daje to miliony różnych kombinacji natężenia światła, dzięki czemu te wysoce zaawansowane technicznie reflektory doskonale oświetlają drogę, a jednocześnie inni uczestnicy ruchu nie są oślepiani. Znaki drogowe są oświetlane ze zmniejszonym natężeniem światła, dzięki czemu kierowca nie jest oślepiany odbitym od nich światłem.

Do całej palety funkcji reflektorów diodowych Matrix należy także inteligentne doświetlanie zakrętów, polegające na przesunięciu głównego punktu oświetlenia. Jeżeli na pokładzie samochodu zamontowano opcjonalną nawigację MMI plus, na podstawie danych odcinkowych z niej uzyskiwanych światła doświetlające zakręt zapalają się już przed wejściem samochodu w zakręt. Duże diodowe światła tylne powielają motyw przednich reflektorów. Tylne światła, aktywowane po włączeniu zapłonu, podobnie jak w przypadku reflektorów tworzą podwójną strzałkę. W górnych komorach obu świateł mieści się światło stop. Wnętrze świateł sprawia wrażenie trójwymiarowości, lekkości i elegancji.

Na życzenie: pięć lub siedem siedzeń

Audi SQ7 TDI oferuje pasażerom najwięcej przestrzeni wśród konkurencyjnych aut tego segmentu. Zależnie od życzenia klienta, Audi dostarcza samochód z pięcioma lub siedmioma siedzeniami. Standardowo drugi rząd siedzeń ma oparcie dzielące się na trzy części. Każda z części składa się osobno. Opcjonalny trzeci rząd składa i rozkłada się elektrycznie.

Jakość wnętrza z językiem stylistycznym typowym dla modeli typu S

Więcej przestrzeni we wnętrzu oznacza nowe standardy w tym segmencie pojazdów. Obramowanie nawiewów oraz ozdobne listwy z aplikacjami podkreślają poziomą stylistykę i przestrzenność wnętrza. Komfortowe wyposażenie odpowiada wyposażeniu aut klasy luksusowej. Klient może zamówić fotele sportowe lub fotele sportowe plus. Przesuwane i składane siedzenia drugiego rzędu ułatwiają wsiadanie do opcjonalnego rzędu trzeciego. Elektrycznie zamykana i otwierana pokrywa bagażnika jest elementem wyposażenia seryjnego. Wnętrze nowego Audi SQ7 TDI poszczycić się może również wieloma szlachetnymi szczegółami stylistycznymi, wśród których są m.in. analogowe zegary z szarymi tarczami i białymi wskazówkami, specjalne ekrany powitalne i emblematy S.

Oświetlenie wnętrza oraz bagażnika jest diodowe. Pierwszy stopień w portfolio opcji oświetlenia to „Pakiet świetlny” dostępny w standardzie. W jego ramach światłem w kieszeniach drzwi i światłem do czytania sterują włączniki wyposażone w czujnik ruchu (nie wymagające dotyku). Na tablicy rozdzielczej i w obudowie drzwi umieszczone jest tzw. oświetlenie konturowe - wąskie diodowe światłowody podkreślające przebieg linii. Opcjonalnie wybrać można pakiet oświetlenia Ambiente. Obejmuje ono podświetlane listwy progowe i dodatkowe oświetlenie konturowe konsoli środkowej. W wersji topowej, kierowca Audi SQ7 TDI samodzielnie konfiguruje oświetlenie wnętrza. Za pomocą systemu MMI może wybierać spośród kilku profili w pięciu strefach, a w profilu „drive select” w aż 32 stopniach regulować kolor oświetlenia konturowego.

 

Wybitnie sportowe: ekskluzywne materiały, kolory i wyposażenie

Audi SQ7 TDI dostępne jest w dwunastu kolorach lakieru. Nowy lakier - szary Twilight matowy - akcentuje wyrazistą osłonę chodnicy oraz osłonę podwozia, w której tyle umieszczono cztery kanciaste końcówki rur wydechowych. Duży wybór dostępnych elementów wyposażenia daje możliwość konfiguracji wnętrza SQ7 TDI zarówno na sportowo, jak i w elegancki sposób. Dwuczęściowe aplikacje umożliwiają różne połączenia materiałów i dalszą indywidualizację. W Audi SQ7 TDI dostępna jest linia wzornicza Audi design selection: obicia skórzane z kontrastowymi szwami, podsufitka z tkaniny Alcantara w kolorze czarnym, sportowe fotele plus ze skóry Valcona w kolorze brązowym Kodiak z kontrastowymi szwami oraz dywaniki z luksusowego weluru. Dwuczęściowa aplikacja składa się z aluminium i karbonu – ten element linii design selection zarezerwowano wyłącznie dla modelu SQ7 TDI.

Grafiki wysokiej rozdzielczości: Audi virtual cockpit

Opcjonalny kokpit wirtualny Audi virtual cockpit o przekątnej 12,3 cala wyświetla logicznie ustrukturyzowane informacje w postaci grafik. Z punktu widzenia kierowcy ergonomia systemu jest doskonała, a obsługa – intuicyjna. Rodzaj widoku, typ ekranu, wybierany jest za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy. Dodatkiem do systemu jest wyświetlacz danych na szybie na wprost wzroku kierowcy.

Elementem opcjonalnej nawigacji MMI Navigation plus z polem dotykowym MMI all-in-touch jest szklana powierzchnia dotykowa na konsoli tunelu środkowego, która na każde dotknięcie palca i wykonanie na niej określonej czynności odpowiada potwierdzeniem w postaci sygnału haptycznego. Logika MMI umożliwia intuicyjne sterowanie systemem, który rozpoznaje także zwroty używane w języku potocznym.

Duża moc procesora: systemy infotainment i Audi connect

MMI Navigation plus, opcjonalny, najwyższy stopień rozbudowy systemu infotainment w Audi SQ7 TDI, oparty jest na Modułowej Platformie Infotainment drugiej generacji. Dzięki zintegrowanemu modułowi transmisji danych LTE i dzięki punktowi dostępu do internetu hotspot, będącymi elementami pakietu Audi connect, pasażerowie mogą surfować po internecie korzystając ze swoich urządzeń mobilnych. Pakiet Audi connect daje też możliwość korzystania z bogatego folderu funkcji online.

Kolejnym elementem systemu infotainment jest Audi smartphone interface. Z jego pomocą, dostosowane do indywidualnych potrzeb otoczenie w samochodzie, pozwala na prostą obsługę smartfonów z systemem operacyjny iOS lub Android wykorzystując monitor systemu MMI.

W Audi SQ7 TDI znajdziemy także doskonały sprzęt muzyczny. Cyfrowy procesor sygnału systemu Bang & Olufsen Advanced Sound System steruje jedenastoma kanałami i 23 głośnikami w ten sposób, że każdy pasażer, niezależnie od miejsca zajmowanego w pojeździe, słyszy tak samo dokładny i harmonijny dźwięk. Cztery głośniki w słupkach A osobnymi kanałami transmitują te elementy dźwięku, które dają wrażenie przestrzennej wysokości – muzyka rozbrzmiewa jak na dużej, wirtualnej scenie. Nowo zaprojektowane głośniki oraz nowy wzmacniacz o mocy 1920 W, gwarantują wrażenia muzyczne na najwyższym poziomie. Także sprzęt Bose Surround Sound System, który odtwarza dźwięk z 19 głośników, ma w słupkach A dwa wyżej umiejscowione głośniki, by w ten sposób dawać wrażenie trzeciego wymiaru.

W tył oparć przednich siedzeń można wpiąć dwa opcjonalne tablety Audi. Tablety umożliwiają pasażerom siedzącym z tyłu dostęp do systemu infotainment ze znakiem jakości premium. Zintegrowane media rozrywkowe czy nawigacja pobierana z systemu infotainment, to tylko wybrane elementy funkcjonalności tabletów Audi wyposażonych w system operacyjny Android.

 

Po prostu najlepsze: systemy wsparcia kierowcy

Aż dwadzieścia cztery systemy wsparcia kierowcy sprawiają, że Audi SQ7 TDI jest bezpieczne, ekonomiczne i komfortowe. Przykład: jeden z takich systemów, „asystent wydajności”, wyświetla na tablicy rozdzielczej odpowiednie informacje, wspierając w ten sposób kierowcę w oszczędzaniu paliwa. Standardowy system bezpieczeństwa „Audi pre sense city” - funkcja ostrzegania i hamowania awaryjnego, której celem jest unikanie wypadków i ochrona pieszych, jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo nowego Audi SQ7 TDI.

Korzystający z radaru tempomat z automatyczną regulacją odległości między poruszającymi się pojazdami „adaptive cruise control” z asystentem jazdy w korkach, odciąża kierowcę podczas jazdy w korku na autostradzie lub innej drodze wyższej klasy, przejmując czasową kontrolę nad kierownicą. Dzięki predyktywnemu tempomatowi ACC, możliwe jest wcześniejsze zaprogramowanie i dostosowanie prędkości do przebiegu drogi i ograniczeń, takich jak np. wjazd na teren zabudowany.

Inf/zdjęcia AUDI

Zasoby powiązane


Reklama