Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

Genewa 2016 - Opel Mokka X dla poszukiwaczy przygód

dokument
pobierz +

Oprócz modelu GT Concept, opisywanego i prezentowanego na portalu, światową premierę w Genewie będzie miał także Opel Mokka X — samochód dla kierowców żądnych przygód. Mokka cieszy się wielkim powodzeniem od jej wprowadzenia 3 lata temu, o czym świadczy ponad 500 000 zamówień złożonych na ten model. Dbając o utrzymanie dobrej passy Mokki, firma Opel przygotowała gruntowną modernizację tego subkompaktowego samochodu sportowo-użytkowego. Nowością jest też pojawienie się w nazwie litery X. Symbolizuje ona klimat przygody i będzie obecna także w nazwach przyszłych SUV-ów i crossoverów marki Opel.

Mokka X zwraca uwagę odważną sylwetką. Wzornictwo przodu harmonizuje z nową stylistyką Opla wyróżniającą się takimi detalami, jak poziomy wlot powietrza w kształcie skrzydła oraz podwójny motyw skrzydła w charakterystycznych, ostro zarysowanych diodowych światłach do jazdy dziennej. Przedni pas składa się teraz z bardziej precyzyjnie i elegancko wyprofilowanych płaszczyzn z mniejszą liczbą wstawek z tworzyw sztucznych. W ten sposób przód Mokki X został optycznie poszerzony, zyskując bardziej solidne i „męskie” proporcje. Koncepcja ta jest kontynuowana także z tyłu, gdzie w tylnych światłach LED ponownie można dostrzec motyw podwójnego skrzydła. Z boku samochód zachował sportową elegancję podkreśloną muskularnymi konturami w dolnej części. Nie zabrakło także dynamizującego sylwetkę przetłoczenia wznoszącego się ku tylnej części auta, charakterystycznego dla pojazdów marki Opel.

Wnętrze samochodu zostało gruntownie przeprojektowane. Debiutuje w nim zupełnie nowa deska rozdzielcza. Nowy zestaw wskaźników ma więcej poziomo ukształtowanych elementów. Bardziej zdecydowana i precyzyjna estetyka podkreśla jego minimalizm i funkcjonalność. W całkowicie zmodyfikowanej konsoli centralnej umieszczono 7- lub 8-calowy ekran dotykowy systemu multimedialnego nowej generacji. Wnętrze zyskało w ten sposób bardziej elegancką i oszczędną stylistykę — zmniejszono liczbę przycisków, a sterowanie wieloma funkcjami przeniesiono na pojemnościowy wyświetlacz.

Bez wątpienia Mokka X będzie jednym z najlepiej połączonych z Internetem samochodów w swojej klasie. Dwie wersje systemu multimedialnego IntelliLink nowej generacji umożliwią podłączenie smartfonów do systemu pokładowego Mokki X przez interfejsy Apple CarPlay lub Android Auto. Ponadto Mokka X od samego początku będzie oferowana z systemem Opel OnStar, który działa już w 13 krajach Europy, a w 2016 roku zostanie wprowadzony w kolejnych 19. Ten osobisty opiekun kierowcy to „anioł stróż” czuwający w każdym samochodzie. Mokka X wyposażona w ten system staje się też wydajnym punktem dostępu do Internetu 4G LTE Wi-Fi (usługa dostępna obecnie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Hiszpanii; w ciągu roku będzie wprowadzana w kolejnych krajach).

Silnik 1.4 Direct Injection Turbo nowej generacji o mocy 112 kW/152 KM w modelu Mokka X będzie współpracował z systemem Start/Stop, sześciobiegową przekładnią automatyczną i adaptacyjnym napędem na wszystkie koła (według wstępnych danych emisja CO2 i zużycie paliwa w cyklu mieszanym wyniosą odpowiednio: 154 g/km i 6,6 l/100 km).

Zastosowanie diodowych reflektorów adaptacyjnych jest kolejnym przykładem realizacji strategii firmy Opel, zakładającej udostępnianie innowacyjnych technologii jak najszerszej grupie nabywców. Nowy system LED AFL automatycznie dostosowuje tryb świecenia reflektorów do sytuacji na drodze, zapewniając optymalne oświetlenie bez oślepiania innych kierowców. Oferuje w sumie 9 różnych funkcji i trybów świecenia. Nowa Mokka X trafi na rynek jesienią 2016 roku.

inf/zdjęcia OPEL


Reklama