Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

Genewa 2016 - Stacja paliw przyszłości wg Nissana

dokument
pobierz +

Nissan zaprezentował dziś fascynującą wizję – pierwszą wizualizację koncepcji przyszłej mobilności opartej na pełnej łączności z Internetem, opracowaną wspólnie z renomowaną pracownią architektoniczną Foster + Partners.

Producent najchętniej kupowanego w 100% elektrycznego samochodu na świecie i czołowa pracownia architektoniczna wspólnie doszli do wniosku, że w przyszłości stacją paliw będzie właściwie... sam samochód.

Na dwuminutowym niezwykłym filmie z udziałem bestsellerowego Nissana LEAF oraz futurystycznego IDS Concept, Nissan przedstawia wizję, jak rozwój technologii może zmienić nasze życie.

W ramach współpracy, po 12‑miesięcznych konsultacjach, powstały pierwsze ujęcia obrazujące wizję przyszłej mobilności według Nissana – wizję świata, w którym samochody wchodzą w interakcje ze swoim otoczeniem, a mieszkańcy przyzwyczajają się do korzystania z bezemisyjnych pojazdów i technologii Piloted Drive.

Studium projektowe jest prezentowane na tegorocznym 86. Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie.

Paul Willcox, prezes Nissan Europe, powiedział: „ Technologia przyniesie wiele odpowiedzi na wyzwania, jakim musimy stawiać czoła we współczesnych miastach. Prawdziwy potencjał ujawni się jednak dopiero dzięki efektywnemu zintegrowaniu tych technologii ”.

Od 2010 roku jesteśmy w czołówce firm oferujących bezemisyjną technologię, ale nasza wizja na tym się nie kończy. Uważamy, że przyszłość transportu zależy zarówno od infrastruktury, jak i jej otoczenia. Poszukujemy realistycznych i praktycznych rozwiązań ”.

Wizja ta, oparta na szeregu pionierskich technologiach Nissana, wskazuje jak można byłoby zrewolucjonizować sposób korzystania z energii oraz jej dystrybucję w największych europejskich metropoliach. W tym celu należałoby zintegrować system umożliwiający podłączanie pojazdów do sieci elektroenergetycznej, technologię magazynowania energii w akumulatorach, technologię autonomicznej jazdy oraz radiową łączność z Internetem.

David Nelson, dyrektor ds. wzornictwa w Foster + Partners dodał: „ Zintegrowanie technologii bezemisyjnych z miejską zabudową ma zasadnicze znaczenie dla powstania inteligentniejszych i rozwijających się w bardziej zrównoważony sposób metropolii. Działania w tym kierunku muszą wykraczać daleko poza motoryzację – muszą być podstawą wszystkiego, co robimy ”.

Zapotrzebowanie na innowacyjne i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju sieci stacji paliw rośnie w miarę przestawiania się rynku na alternatywne źródła energii, takie jak elektryczność.

Dziś ponad połowa (54%) światowej populacji żyje w miastach, a do 2050 roku 7 na 10 osób będzie mieszkało na obszarze zurbanizowanym [1], co oznacza, że musi istnieć infrastruktura wspierająca ten wzrost.

Nissan testuje obecnie w Europie innowacyjny system podłączania pojazdów do sieci elektroenergetycznej (vehicle-to-grid), który – wraz z systemem wtórnego wykorzystania akumulatorów – pozwoli na wykorzystanie samochodów jako indywidualnych „koncentratorów energii”, umożliwiających jej przechowywanie, używanie lub zwracanie do sieci elektroenergetycznej.

Przewiduje się, że do 2050 roku prawie całe globalne zapotrzebowanie na energię można będzie zaspokoić ze źródeł odnawialnych [2].

Nissan jest liderem technologii bezemisyjnej, a w 2010 roku był pionierem na komercyjnym rynku samochodów elektrycznych. Nissan LEAF – pierwszy produkowany masowo, w pełni elektryczny samochód oferowany na rynkach całego świata – wciąż jest najlepiej sprzedającym się samochodem z takim napędem w historii.

inf/zdjęcia/film NISSAN


Reklama