Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

Genewa 2016 - Nissan przedstawia wizję „inteligentnej mobilności”,

Genewa 2016 - Nissan przedstawia wizję „inteligentnej mobilności”,

Wizja inteligentnej mobilności, którą Nissan przedstawił dziś na Salonie Samochodowym w Genewie, jest związana z celem całkowitego wyeliminowania emisji szkodliwych substancji przez pojazdy oraz śmiertelności w wypadkach drogowych. Wyznacza ona kierunek prac firmy nad nowymi produktami i technologiami. Najważniejsze decyzje Nissana będą dotyczyły sposobu zasilania pojazdów, ich prowadzenia oraz integracji ze społeczeństwem – przy czym samochody nadal mają zapewniać kierowcy przyjemność z jazdy.

Nasza wizja inteligentnej mobilności stanowi ramy, które mają zagwarantować klientom z całego świata bezpieczniejszą przyszłość i bardziej zrównoważony rozwój ” – powiedział Carlos Ghosn, dyrektor generalny firmy Nissan. „ W celu realizacji tej wizji Nissan uruchomił długofalową strategię wspartą znacznymi inwestycjami w prace badawczo-rozwojowe. Umożliwiła ona wprowadzenie przełomowego modelu LEAF – pierwszego na świecie produkowanego masowo samochodu elektrycznego – już w 2010 roku, a więc na wiele lat przed konkurencją. Przyjęta strategia sprzyjała także rozwojowi najnowocześniejszych technologii jazdy autonomicznej, które będą dostępne w nowych masowo produkowanych modelach najpóźniej od 2020 roku. Działania te pozwalają Nissanowi oferować korzyści z użytkowania samochodów elektrycznych i innowacyjnych rozwiązań w zakresie jazdy autonomicznej możliwie jak najszerszej grupie klientów – a ostatecznie objąć prowadzenie na drodze ku nowej erze mobilności ”.

Wizja inteligentnej mobilności Nissana opiera się na trzech obszarach innowacji:

  • Inteligentnej jeździe – większym poczuciu pewności kierowcy dzięki Piloted Drive, czyli technologii autonomicznej jazdy,
  • Inteligentnej energii – większej sprawności energetycznej i większej mocy samochodów elektrycznych,
  • Inteligentnej integracji – nowych relacjach między pojazdami a społeczeństwem.

W każdym z tych obszarów Nissan oferuje najnowocześniejsze rozwiązania techniczne: od innowacji służących poprawie bezpieczeństwa dzięki technologiom jazdy autonomicznej, takim jak systemy kontroli o wysokiej stabilności i niezawodne systemy napędowe o wysokiej niezawodności, poprzez wydajne zespoły napędowe, w tym silniki na paliwo konwencjonalne i alternatywne oraz zaawansowane przekładnie, aż po rozwiązania do zarządzania energią.

Jednak poza specyfikacjami technicznymi Nissan koncentruje się też na wrażeniach kierowcy i pasażerów związanych z korzystaniem z inteligentnej mobilności i już teraz stara się zaoferować te doświadczenia użytkownikom swoich pojazdów. Podsumowując, Nissan stara się, aby prowadzenie samochodu stało się bardziej osobistym i emocjonującym przeżyciem, dającym poczucie panowania nad pojazdem.

Inteligentna jazda według Nissana

W koncepcji inteligentnej jazdy chodzi przede wszystkim o osiągi, komfort i bezpieczeństwo, o eliminację stresu związanego z codziennymi dojazdami do pracy oraz o minimalizację ryzyka wynikającego z niebezpiecznych warunków na drodze. Dostępnych jest już wiele służących temu rozwiązań – współczesne pojazdy są wyposażone w systemy rozpoznające zagrożenia lub aktywnie na nie reagujące. Nissan jest jednym z liderów w tym obszarze za sprawą technologii Safety Shield, obejmującej między innymi takie rozwiązania, jak ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu czy system awaryjnego hamowania przed przeszkodą. Firma zamierza umacniać swoją pozycję w tym obszarze poprzez oferowanie technologii jazdy autonomicznej wszystkim klientom w kluczowych modelach w swojej ofercie.

W ciągu najbliższych czterech lat Nissan wprowadzi na rynek wiele pojazdów z technologią jazdy autonomicznej w Europie, USA, Japonii i Chinach. Technologia ta będzie instalowana w popularnych modelach dla masowego odbiorcy, oferowanych w przystępnych cenach. Pierwszy taki samochód pojawi się na rynku japońskim jeszcze w tym roku. Drogowa prezentacja w Europie, zaplanowania na 2016 rok, posłuży do zademonstrowania dojrzałości technologii autonomicznej jazdy Nissana. W 2017 roku Nissan Qashqai będzie pierwszym samochodem wyposażonym w system Piloted Drive w Europie.

Technologie jazdy autonomicznej są przedmiotem naszych prac badawczo-rozwojowych już od dłuższego czasu. Od 2013 roku prowadzimy ciągłe kompleksowe testy drogowe takich rozwiązań ” – powiedział Daniele Schillaci, wiceprezes ds. globalnego marketingu i sprzedaży w firmie Nissan. „ Pozwoliło nam to zweryfikować integralność i uniwersalność koncepcji Piloted Drive w rzeczywistych warunkach. Nasza technologia autonomiczna uzupełnia wrażenia z prowadzenia współczesnych samochodów, zapewniając kierowcy większą radość z jazdy i ograniczając jego stres ”.

Inteligentna energia według Nissana

Nissan jest czołową marką motoryzacyjną pod względem technologii i sprzedaży samochodów elektrycznych. Według marki cisza, a jednocześnie odpowiednia moc i przyspieszenie, w połączeniu ze zwiększonym zasięgiem, to najważniejsze czynniki składające się na pozytywne doświadczenia związane z prowadzeniem pojazdu. Nissan zwiększa gęstość energii i wydajność akumulatorów w swoich pojazdach elektrycznych. Przykładem tego jest debiutujący przed europejską publicznością w Genewie Nissan IDS Concept z akumulatorem o pojemności 60 kWh zapewniającym zasięg 550 kilometrów*. Technologie Nissana pozwalają także skrócić czas ładowania oraz rozwijać potencjał samochodów elektrycznych w innych kierunkach. Alternatywne źródła elektryczności napędzającej samochody, takie jak ogniwa paliwowe, również będą miały swój udział w dywersyfikacji pod względem stosowanych paliw, przyczyniając się do rozwoju systemów opartych na energii odnawialnej. W obszarze „inteligentnej energii” mieści się także dalsze udoskonalanie powstałych zgodnie z ideą downsizingu turbodoładowanych silników oraz przekładni Xtronic pod względem obniżania spalania oraz kultury pracy i elastyczności tych podzespołów.

Nissan analizuje różne źródła energii pod kątem ich wykorzystania w przyszłych pojazdach. Wiemy także, jak istotne jest konsekwentne inwestowanie w zróżnicowane technologie ” – powiedział Schillaci. „ Zadowoleni użytkownicy Nissanów LEAF przejechali swoimi pojazdami już łącznie ponad 2,1 miliarda kilometrów, co dowodzi wydajności i niezawodności naszych samochodów elektrycznych, a także naszej kompetencji w zakresie wprowadzania zaawansowanych i inteligentnych technologii ”.

Inteligentna integracja według Nissana

Jak producent samochodów może przysporzyć korzyści społeczeństwu oraz przyczynić się do poprawy czystości powietrza, ochrony środowiska i zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym? Odpowiedzią na to wyzwanie jest łączenie samochodów, ludzi i infrastruktury technicznej w sieć, a także udział w budowaniu niezbędnej infrastruktury ładowania.

Nissan będzie uczestniczył w łączeniu samochodów z infrastrukturą techniczną, taką jak drogi oraz sieci teleinformatyczne i elektroenergetyczne. Takie połączenie powinno prowadzić do ograniczenia zatorów ulicznych, bardziej efektywnego współużytkowania pojazdów, popularyzacji zdalnej obsługi pojazdów oraz poprawy wydajności zarządzania energią.

Nissan wspiera także rozbudowę sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych w Europie, USA, Meksyku i Japonii. Do dziś w Europie zainstalowano ponad 10 500 stanowisk szybkiego ładowania. Nissan współpracuje ze swoimi partnerami przy rozwoju tej sieci, dostępnej dla wszystkich samochodów elektrycznych. W ten sposób firma przyczynia się do wzrostu całego rynku oraz zwiększa wygodę i poczucie pewności wszystkich kierowców użytkujących samochody elektryczne różnych marek.

Inteligentna integracja polega na kojarzeniu inicjatyw Nissana w zakresie zarządzania energią i jazdy z potrzebami społeczeństwa ” – powiedział Schillaci. „ Inteligentna mobilność ma służyć nie tylko zwiększeniu przyjemności z prowadzenia samochodu, ale także przybliżyć osiągnięcie celu ‘zerowej emisji i zerowej śmiertelności’. Wymaga to jednak szerszego zaangażowania producentów samochodów. Musimy współpracować z organami regulacyjnymi, aby powstały odpowiednie przepisy dotyczące pojazdów silnikowych oraz standardy i zasady polityki wspierające jazdę autonomiczną ”.

Technologie inteligentnej mobilności Nissana są dostępne już dziś w ramach pakietu Safety Shield, jako systemy pokładowych kamer oraz w samochodach elektrycznych. Kolejne rozwiązania w tym zakresie będą dostępne jeszcze w 2016 roku w Japonii, a rok później także w Europie. Nissan oczekuje, że wizja inteligentnej mobilności będzie realizowana dzięki popularyzacji idei współużytkowania samochodów, integracji systemów zarządzania ruchem oraz rozbudowie sieci ładowania bezprzewodowego.

* Według NEDC (New European Driving Cycle)

inf/zdjęcia NISSAN

Zasoby powiązane


Reklama