Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

Biogramy członków zespołu X-Trail Bobsleigh

dokument
pobierz +

Diego Menardi

Producent bobslejów

Dyrektor europejskiej fabryki bobslejów El fòuro w Cortinie d’Ampezzo (Włochy). Diego Menardi zbudował pierwszy na świecie siedmiomiejscowy bobslej. Menardi rozpoczął prace nad bobslejami w 1979 roku, a od 1985 roku buduje sportowe sanie dla reprezentacji różnych krajów, w tym Kanady, Włoch czy Księstwa Monako. Włoski producent jest prawdziwym weteranem w świecie bobslejów.

Gra on także w 60‑osobowej orkiestrze w rodzinnej Cortinie. W sezonie turystycznym często można go spotkać wśród muzyków występujących na centralnym placu miasta. Kiedy Diego nie buduje bobslejów ani nie gra na kornecie, wypoczywa aktywnie z żoną i dwiema córkami w czasie pieszych i rowerowych wycieczek lub jeżdżąc na nartach.

Sean Olsson

Pilot bobsleja

Olimpijczyk Sean Olsson reprezentował Wielką Brytanię na trzech olimpiadach zimowych. Debiutował w 1992 w Albertville we Francji. Dwa lata później startował w Lillehammer, a następnie zdobył brązowy medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagano w 1998 roku. Sean był także głównym trenerem kobiecej reprezentacji Wielkiej Brytanii w bobslejach na olimpiadzie w Vancouver w 2010 roku. Aż 20 razy zdobywał mistrzostwo Wielkiej Brytanii (w obsadach 2- i 4-osobowych) oraz przez 10 lat pozostawał mistrzem zawodów wojskowych i międzyformacyjnych. Obecnie, po zakończeniu 26‑letniej służby w regimencie spadochronowym, jest głównym trenerem brytyjskiej wojskowej drużyny bobslejowej. Sean jako pierwszy poprowadził siedmiomiejscowego bobsleja po torze w Igls i jest naszym oficjalnym pilotem bobslejowym.

Olsson przyznaje, że jest entuzjastą motoryzacji i uwielbia wszelkie pojazdy, zarówno dwu-, jak i czterokołowe.

Sean dba o kondycję biegając, jeżdżąc na rowerze i podnosząc ciężary. Jest także wykwalifikowanym instruktorem kultury fizycznej.

Ian Richardson

Ekspert w dziedzinie bobslejów

Ian Richardson, były dyrektor ds. sportowych Brytyjskiego Stowarzyszenia Bobslejowego, jest wysokiej klasy specjalistą od tej dyscypliny. Jako założyciel IceSpeed Ltd. Ian udziela konsultacji dotyczących bobslejów i zajmuje się organizacją imprez sportowych. Ian zasiada także w Komitecie Członkowskim nowo utworzonego Brytyjskiego Stowarzyszenia Bobslejowo-Skeletonowego.

Ian występował w emitowanym przez Channel 4 reality show „The Jump” jako członek zespołu ekspertów. Pojawiał się on także w programie „This Morning” w ITV oraz w telewizji serbskiej.

Ian zaczął interesować się bobslejami w 1998 roku, w czasie służby w Królewskich Siłach Powietrznych, gdzie odpowiadał za sanie i związany z nimi sprzęt używany przez tę formację. Dziś wciąż można go spotkać na lodowych torach całej Europy.

Inf/zdjęcia NISSAN

Zasoby powiązane


Reklama