Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Newsroom

Toyota Mirai ekologiczną technologią roku

dokument
pobierz +

Toyota Mirai została wybrana ekologiczną technologią roku według austriackiego automobilklubu ARBÖ.

Austriacki automobilklub ARBÖ przyznał Toyocie Mirai nagrodę w kategorii „innowacyjne technologie ekologiczne 2015 roku”. Jury składało się z austriackich ekspertów motoryzacyjnych. Jest to już trzecia nagroda dla Toyoty w tej kategorii. W 1999 roku ARBÖ przyznało ją także Toyocie Prius, w uznaniu dla pionierskiej technologii hybrydowej. Z kolei w 2012 roku austriaccy eksperci docenili innowacyjność Priusa Plug-in Hybrid.

Toyota rozpoczęła pracę nad napędem na wodorowe ogniwa paliwowe 20 lat temu, z myślą o rozwoju motoryzacji przez następne 100 lat. Toyota Mirai to przełomowy samochód, który ma przyczynić się do budowy społeczeństwa opartego na energii wodorowej. Austriaccy specjaliści zrzeszeni w ARBÖ docenili ją nie tylko jako pierwszy masowo produkowany samochód wodorowy, ale także za to, że jest to pierwszy wprowadzony do produkcji model, który od początku powstał z myślą o napędzie na ogniwa paliwowe. Dzięki temu samochód wykazuje się optymalną konstrukcją i rozłożeniem elementów napędu, a także przestronnością i ergonomią wnętrza oraz aerodynamicznym kształtem karoserii. Ponadto awangardowy styl auta odzwierciedla jego przełomową rolę w rozwoju motoryzacji. Warto zwrócić uwagę, że Mirai jest wyposażony w najnowocześniejszą i najbardziej efektywną w tym momencie technologię w dziedzinie napędu na ogniwa paliwowe. Toyocie zależy jednak na dynamicznym rozwoju tego segmentu, dlatego w styczniu udostępniła do publicznego użytku wszystkie patenty związane z technologią wodorową.

„Jeśli chcemy zapewnić kierowcom dostęp do osobistego, czystego transportu przez następne 100 lat, musimy dobrze rozważyć, które rodzaje energii powinniśmy stosować w naszych samochodach w przyszłości. W Toyocie wierzymy, że różne rozwiązania będą ze sobą współistniały – zarówno hybrydy, jak i auta elektryczne, a także samochody na ogniwa paliwowe, najbardziej innowacyjne rozwiązanie w tej grupie” – powiedział Gerald Killmann, wiceprezydent ds. Badań i rozwoju Toyota Motor Europe.

„Mamy nadzieję, że w ciągu kilku lat powstaną w Austrii stacje tankowania wodoru i będziemy mogli rozpocząć sprzedaż Toyoty Mirai” – dodał dr Friedrich Frey, CEO Toyota Frey Austria.

ARBÖ (Auto-Motor und Radfahrerverbund Österreiche) to drugi największy automobilklub w Austrii, zrzeszający ponad pół miliona członków. Został założony w 1899 roku w Wiedniu. ARBÖ jest członkiem-założycielem europejskiego zrzeszenia automobilklubów EAC (European Automobile Clubs).

inf/zdjecia TOYOTA

Zasoby powiązane


Reklama