Reklama

Aktualności, czyli co nowego? - Nasza Szkoła, czyli czym się wyróżniamy

E - buggy projekt Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie

E - buggy projekt Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie

Zespół Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie im. Gen. A. E. Fieldorfa „Nila” od czerwca 2013 roku umożliwia swoim uczniom praktyki zagraniczne.

Pierwszy wyjazd odbył się w ramach projektu Leonardo da Vinci w oparciu o wniosek pt. „Mechxperience praktyki zagraniczne jako formy doskonalenia zawodowego w dziedzinie nowoczesnej i ekologicznej mechaniki pojazdowej”.

Przy realizacji projektu Zespół Szkół Mechanicznych współpracował z firmą Vitalis, która posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji staży zagranicznych.

Przed rozpoczęciem zagranicznych praktyk uczestnicy projektu „Mechxperience” wzięli udział w 3-częściowym przygotowaniu do wyjazdu zagranicznego. Pierwszym etapem było przygotowanie językowe. Szkolenie obejmowało materiał z zakresu języka niemieckiego codziennego oraz zawodowego..
Kolejnym etapem było przygotowanie kulturowe, na którym uczniowie dowiedzieli się różnych ciekawostek na temat kraju docelowego, jego historii oraz zasad zachowania się.
Ostatnią częścią przygotowania było szkolenie techniczne , podczas którego uczniowie bliżej zapoznali się z tematyką elektromechaniki, nowoczesnej technologii wytwarzania samochodów ich konstrukcji, eksploatacji, diagnostyki, naprawy i recyclingu.

Na zakończenie każdego kursu uczniowie musieli napisać test, sprawdzający znajomość przerobionego materiału. Po uzyskaniu pozytywnej oceny, każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie, potwierdzające nabyte umiejętności.

 

W pierwszym wyjeździe, od 3 do 30 listopada 2013 r., uczestniczyło 16 uczniów z naszej szkoły, po ośmiu z technikum i zasadniczej szkoły zawodowej, kształcących się w zawodach technik mechanik, mechanik pojazdów samochodowych oraz elektromechanik pojazdów samochodowych . Miejscem docelowym było Schkeuditz w Saksonii, niedaleko Lipska.
Miejsca praktyk oraz zakwaterowanie i wyżywienie zapewniła firma Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH.
Uczestnicy spędzili 2 tygodnie w warsztatach oraz 2 tygodnie u niemieckich pracodawców.
Uczniowie podczas praktyki podzieleni byli na dwie grupy. Każda z grup pracowała dwa tygodnie w warsztacie firmy Vitalis w Schkeuditz i budowała elektryczne auto, a dwa tygodnie była zatrudniona w okolicznych warsztatach samochodowych.

Na zakończenie uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk zagranicznych oraz tzw. europejski paszport potwierdzający zdobyte kwalifikacje, tzw. Europass Mobility, który bardzo przydaje się na europejskim rynku pracy.

Uczniowie nie tylko pracowali, mieli także okazję zwiedzić Lipsk, Drezno i Berlin.

 

Kolejny rok przynosi kolejny projekt praktyk zagranicznych. W latach 2015 i 2016, 32 uczniów naszej szkoły, kształcących się w zawodach technik mechanik, mechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych wzięło lub weźmie udział w stażu u naszego partnera w Niemczech. Będzie to druga edycja projektu„Mechxperience”, tym razem noszącego nazwę „Euromobilność – odkrywanie nowych możliwości.” W 2014 roku program Leonardo da Vinci zmienił nazwę na Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe, i w ramach Akcji i Mobilność edukacyjna otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 80180 euro. Naszym partnerem nadal jest nadal firma Vitalis, a uczniowie będą pracowali w niemieckich zakładach mechanicznych oraz nad budową samochodu elektrycznego e-buggy.
Pierwsza tura uczestników rozpoczęła przygotowanie do wyjazdu już w styczniu 2015 roku, w Schkeuditz przebywała od 25 maja do20 czerwca 2015 r. Druga tura przygotowywała się od września 2015 roku, a pracować będą od 22 lutego do 18 marca 2016 roku. Proces budowy trzeciego e-buugy będzie można śledzić na bieżąco na naszym profilu facebookowym od 23 lutego.

Efektem każdego wyjazdu jest pojazd elektryczny e-buggy, zbudowany w warsztatach firmy Vitalis.

E-buggy to jednomiejscowy samochód z napędem elektrycznym, zasilany z dwóch akumulatorów żelowych o napięciu 24 V. Silniki elektryczne, zespolone z przekładniami planetarnymi, zamocowane są w kołach tylnych, sterowane impulsowo.

Samochód rozwija prędkość około 25 km/h, kierujący poprzez przycisk na desce rozdzielczej ma możliwość wybrania jazdy do przodu lub do tyłu. Zastosowane zostały hamulce tarczowe hydrauliczne, układ kierowniczy drążkowy.

Konstrukcja kratownicowa, spawana z prętów stalowych. Światła i kierunkowskazy wykonane zostały w technologii LED.

W szkole znajduje się pojazd z pierwszej edycji „Mechxpierence”. Po przyjeździe do Polski został poddany lakierowaniu w ramach zajęć praktycznych przez uczniów naszej szkoły, kształcących się w zawodzie lakiernik.

Samochód ten można zobaczyć na stoiskach ZSM nr 4 na targach edukacyjnych.
Największe z nich to 3-dniowy Festiwal Zawodów, przedsięwzięcie Województwa Małopolskiego, będące elementem budowy regionalnego systemu orientacji zawodowej w Małopolsce. W trakcie targów gimnazjaliści mogą na żywo zobaczyć na czym polega kunszt poszczególnych zawodów.

Podczas Festiwalu, dzięki uprzejmości firmy RM Filipowicz, e-buggy prezentowany jest obok profesjonalnego samochodu elektrycznego firmy Mitsubishi, modelu i-MiEV.

Więcej na temat szkoły i jej oferty znajdziesz na stronie szkoły.

Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie

Zasoby powiązane


Reklama